pexels-oleg-magni-958883

Oświetlenie parkingu – normy

Obecnie parkingi są nieodłączną częścią krajobrazu zarówno wielkich, jak i mniejszych miast. Coraz więcej powstaje także parkingów podziemnych – szczególnie w ich przypadku niezwykle ważne jest prawidłowe oświetlenie całej przestrzeni. Jakie są wymagania i normy dotyczące źródeł światła na parkingach?

Oświetlenie parkingów podziemnych

Oświetlenie parkingów podziemnych zależeć będzie od typu parkingu, czyli tego, czy jest on otwarty czy zadaszony. W zależności od jego rodzaju należy wybrać inny sposób dostarczania światła. Parkingi na przestrzeniach otwartych, które oświetlane są lampami montowanymi na standardowych słupach, używają lamp ulicznych LED lub naświetlaczy LED. Z kolei te zadaszone wymagają zupełnie innego typu oświetlenia, które oparte jest najczęściej na lampach liniowych LED oraz lampach hermetycznych LED. Jak prawidłowo oświetlić podziemny parking? Normy bezpieczeństwa sztywno określają, jakie warunki muszą zostać spełnione, by był on odpowiednio naświetlony.

Oświetlenie parkingów podziemnych – normy

W przypadku oświetlenia parkingu normy są bardzo wyraźnie określone. Wszystkie konieczne do zachowania parametry wchodzą w skład szeregu pozostałych wytycznych, które dotyczą prawidłowego doświetlenia parkingów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do norm dotyczących oświetlenia tego typu przestrzeni zaliczyć można:

  • DIN V 18599:2007,
  • EN 12464-1:2011,
  • EN 12464-2:2014,
  • EN 15193:2008,
  • CIE 97:2005,
  • CIE 154:2003.

Normy te odnoszą się do przepisów europejskich. W każdym kraju, jeśli chodzi o prawidłowe oświetlenie parkingu, norma może być inna. Czyli na przykład, inne zasady będą dotyczyć parkingów w Polsce, inne w Niemczech, a jeszcze inne w Stanach Zjednoczonych czy w Chinach. Wszystkie zasady dotyczące oświetlenia parkingów podziemnych wskazują jednak kilka głównych kwestii, które powinno ono spełniać. W wytycznych tych znajdują się na przykład wymogi dotyczące indeksu odwzorowania barw (Ra) oraz współczynnika ograniczenia olśnienia (GR). Najważniejszy jest jednak wskaźnik natężenia oświetlenia na parkingu oraz jego równomierność, co zasadniczo wskazuje na to, ile światła potrzebne jest do oświetlenia określonego typu parkingu.

Normy oświetleniowe zależą od tego, jakie natężenie ruchu panuje na danym rodzaju parkingu. Wydzielone zostały trzy podstawowe typy:

  • Parkingi o niewielkim ruchu komunikacyjnym. Są to najczęściej niewielkie place obok sklepów, bloków mieszkalnych oraz domków szeregowych. Ze względu na niewielki ruch samochodowy natężenie światła, jakie powinno na nich występować, jest względnie nieduże i powinno wynosić średnio 5 lx.
  • Parkingi o średnim ruchu komunikacyjnym. Są to już zdecydowanie częściej uczęszczane miejsca. Najczęściej są to przestrzenie należące do fabryk, biur, hal oraz obiektów sportowych. Ze względu na dużą większą liczbę poruszających się po nich samochodów, norma jest wyższa i wynosi 10 lx średniego natężenia.
  • Parkingi o wysokim natężeniu komunikacyjnym. Te przestrzenie należą zazwyczaj do dużych obiektów, takich jak na przykład centra handlowe, duże ośrodki sportowe oraz szkoły. Norma oświetleniowa dla takiego parkingu przewiduje 20 lx, co jest wartością czterokrotnie większą niż przy parkingach o małym ruchu komunikacyjnym.

Pamiętać trzeba oczywiście o tym, że są elementy, które mogą wymagać specjalnego doświetlenia, jak na przykład droga wjazdowa/wyjazdowa lub strefa komunikacji pieszej.

Najważniejsze kwestie związane z oświetleniem parkingów

Podsumowując, normy oświetlenia parkingów są ściśle określone. Jeśli chodzi o natężenie światła, wytyczne te będą się różniły w zależności od ruchu, jaki panuje na danym parkingu. Różnić się będą także lampy LED, które powinno się w takich miejscach stosować. Poziom natężenia oświetleni, a także to, czy jest ono równomierne, znacznie wpływa na reakcje człowieka, postrzeganie obiektów i co za tym idzie – bezpieczeństwo użytkowników parkingu. Dlatego też warto zadbać o to, by każda przestrzeń tego typu była odpowiednio oświetlona. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie, lepiej zainwestować w profesjonalny projekt oświetlenia zgodny z normami.

Możliwość komentowania została wyłączona.