pexels-craig-adderley-1724228

Jak wyczyścić piec kaflowy?

Piece kaflowe jeszcze do niedawna były bardzo popularne, dzięki konstrukcji odznaczały się dużą efektywnością i były w stanie ogrzać wiele pomieszczeń. W ostatnich latach zostały zupełnie wyparte, zastąpiono je innymi metodami grzewczymi. Obecnie piece dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i eleganckim kaflom znowu wracają na salony. Można je podłączyć do systemu centralnego ogrzewania, ale przede wszystkim w bardzo oszczędny sposób zapewniają ciepło w całym domu.

Piec kaflowy – charakterystyka i zalety

Piec kaflowy jest rodzajem pieca akumulacyjnego służącym do ogrzewania wnętrza i ciepłej wody. Wewnątrz pieca znajduje się palenisko, jego wielkość służy do obliczenia masy pieca. Palenisko zaprojektowane do spalania 6 kg opału powinno mieć 600 kg masy akumulacyjnej pieca. Typowy piec kaflowy w szczecinie zbudowany jest z cegły szamotowej, w przeszłości drzwiczki wykonane były z żeliwa, obecnie często stosowana jest szyba, zazwyczaj podwójna, ponieważ nie powinna ona emitować ciepła z wewnątrz. Odbiór z powstałych spalin odbywa się w kanałach dymowych, które znajdują się w pionowej pozycji z boków pieca. Zewnętrzna warstwa zbudowana jest z gliny i kafli, połączenie tych materiałów sprawia, że ma on wyjątkowe cechy grzewcze. Bardzo dobrze zatrzymuje i kumuluje ciepło oraz wykazuje dużą odporność na zmieniające się warunki zewnętrzne.

Piec kaflowy oddaje ciepło jeszcze przez długi czas po wygaśnięciu paleniska, jest to promieniowanie podczerwone, które jest bardzo korzystne dla wszystkich żywych organizmów, przypomina naturalne promieniowanie słoneczne. Dla porównania grzejniki metalowe emitują gorące i dodatnio zjonizowane suche powietrze. Ciepło, które zostaje wytworzone w trakcie intensywnego spalania w ciągu około dwóch godzin, umożliwia ogrzewanie przez 12 godzin i dłużej. Piec kaflowy w szczecinie budowany obecnie jest znacznie szybciej niż w przeszłości, duży wpływ ma na to wykorzystanie gotowych elementów i modułów akumulacyjnych. Mogą one także przybierać dowolne kształty, można też zastosować dowolną kolorystykę kafli. Duże wymiary kafli umożliwiają stworzenie nowoczesnych kompozycji. Poza zaletami czysto estetycznymi pozostaje jeszcze pytanie, jak wyczyścić piec kaflowy?

Jak wyczyścić piec kaflowy – w przeszłości i obecnie?

Efektywne palenie w piecu uzależnione jest od stopnia czystości komina i kanałów. Wytwarzane w czasie spalania sadze osiadają na ściankach, przez co zmniejsza się jego drożność. Nieodpowiedni cug może doprowadzić do cofania się dymu do wnętrza pomieszczenia, dlatego przed każdym rozpaleniem w piecu powinieneś najpierw sprawdzić, czy jest odpowiedni przepływ powietrza. Czyszczeniem kanałów zajmuje się zdun albo kominiarz. W tym celu możesz wykorzystać własnoręcznie wykonany wycior, kawałki gazet należy zmiąć i owinąć przy pomocy druta. Należy oczyścić kanały dymowe, a także przewód prowadzący z pieca do kominki Szczecin. Miejsca, w których znajdują się wyczystki, służące do gromadzenia się sadzy, powinny być odpowiednio oznaczone, najczęściej są to okrągłe wypustki na kaflach. Wyczystki należy odkleić, zdjąć i wygarnąć dokładnie zalegającą sadzę, następnie wyczystki trzeba dokładnie przykleić i zamocować przy pomocy zaprawy szamotowej.

W przeszłości problem stanowiło nie tylko to, jak wyczyścić piec kaflowy, ale również, jak zachować jego szczelność. W tradycyjnych piecach kaflowych co kilka lat należało wykonać tzw. przełożenie pieca, zdun całkowicie rozbierał konstrukcję, usuwał popękane kafle i cegły oraz ubytki w zaprawie szamotowej, a następnie piec kaflowy był od nowa składany z użyciem świeżej zaprawy, co gwarantowało jego szczelność znowu na kilka lat. Do wszystkich pęknięć i ubytków w fugach powinieneś podchodzić bardzo poważnie, ponieważ grożą one zaczadzeniem. Piec kaflowy w szczecinie i w innych miastach może być także czyszczony przy pomocy specjalnych chemicznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia przewodów kominowych. Jest to z reguły mieszanka katalizatorów, której powinieneś używać przynajmniej dwa razy w miesiącu, w sezonie grzewczym.

Możliwość komentowania została wyłączona.