Sektor budowlany, w tym materiały związane z wysokiej jakości wykończeniem pomieszczeń, uległy sporym modernizacjom na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Wszystko dzięki rozwojowi sektora materiałów sztucznych, które posiadają różne właściwości i szerokie zastosowanie.
Z uwagi na szerokość geograficzną Polski, budownictwo uwzględnia rozwiązania takie, jak wykonanie warstwy termoizolacyjnej. Jest ona niezbędna do tego, aby możliwe stało się komfortowe użytkowanie poszczególnych przestrzeni. Jednocześnie, prawidłowo wykonana warstwa izolacyjna przekłada się na redukcję kosztów, które związane są z ociepleniem obiektów w okresie grzewczym. Dzięki szczelności warstwy termoizolacyjnej, ciepło nie ulatnia się, a tym samym, dłużej utrzymuje się w pomieszczeniach. Istotne są oczywiście elementy takie, jak drzwi balkonowe, czy okna, które odgrywają również istotną rolę w przypadku redukcji kosztów za ogrzewanie.
W jaki sposób ocieplić dom?
W przypadku tradycyjnych sposobów ocieplenia, wykorzystuje się takie materiały jak wełna szklana oraz styropian. Jednak jest to coraz rzadziej stosowane rozwiązanie. W szczególności, przy okazji nowoczesnych technologicznie obiektów, a także realizacji deweloperskich, inwestorzy poszukują rozwiązań, które wykazują bardzo dużą trwałość, a jednocześnie pozwalają na sprawne wykonanie ocieplenia wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz.
Dlatego w budownictwie popularne stało się wykorzystanie technologii natryskowej. Jest wykorzystywana między innymi przy okazji tynków. Dlatego tynki maszynowe zyskały popularność – w krótkim czasie możliwe jest otynkowanie pomieszczenia, a nawet całego piętra. Z podobnych względów coraz większą popularność zyskuje ocieplanie pianką poliuretanową PUR w Rzeszowie.
Czym jest pianka PUR?
Pierwsze pianki tego typu powstały już w latach 50-tych ubiegłego wieku. Od tamtego czasu technologia ulegała modernizacji, czego efektem są nowoczesne pianki poliuretanowe. Inaczej można je określić jako pół-sztywne instalacje natryskowe. Podobnie, jak w przypadku tynków, również piankę nakłada się za pomocą specjalnego agregatu. Cały proces odbywa się pod wysokim ciśnieniem. Jednak, nie tylko sam sposób wykonywania tego rodzaju ocieplenia, który sam w sobie jest efektywny, wpływa na to, że technologia ta staje się rozwiązaniem standardowym we współczesnym budownictwie.
W celu odpowiedniego wykonania termoizolacji, ważne jest równomierne nałożenie pianki na powierzchnię ocieplaną. Pianka, w bardzo krótkim czasie, twardnieje i tworzy sztywną powłokę izolacyjną.
Właściwości pianki PUR
Przede wszystkim pianki natryskowe PUR mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz budynków, jak również na zewnątrz. Dlatego produkt ten jest uniwersalny. Jednocześnie poliuretan jest materiałem, który wykorzystuje się także w innych branżach przemysłu. Wszystko dlatego, iż nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi substancjami. Dodatkowo jest materiałem bezwonnym i nietoksycznym. Z tej przyczyny poliuretan stosuje się także w branży spożywczej.
Pianki PUR – otwarto i zamkniętokomorowa
Na rynku można wyróżnić dwa typy pianek poliuretanowych, które stosuje się w budownictwie – otwarto i zamkniętokomorowe. Jakie są między nimi różnice oraz ich zastosowanie? Podstawowa różnica wiąże się z gęstością pianki w przeliczeniu na metr sześcienny. Gęstość pianki otwartokomorowej wynosi od 8kg do 15kg/m3. Dlatego rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim jako izolacja termiczno-akustyczna budynków. Pianka PUR tego typu może być użyta do izolacji poddaszy oraz fasad budynków, a także izolacji ścianek działowych, czy podłóg.
Natomiast w przypadku pianki PUR zamkniętokomorowej, jej gęstość wynosi około 60kg/m3. Z tej racji sprawdza się przede wszystkim podczas wykonywania termoizolacji dachów. Zastosowanie pianki PUR podczas realizacji ocieplenia dachów prostych umożliwia również eliminację poszczególnych elementów, czyli uproszczenie całej konstrukcji, jaka występuje w systemie tradycyjnym.
Czy warto wykonać ocieplenie pianką poliuretanową?
Bez wątpienia jest to nowoczesne, wysokiej jakości i efektywne rozwiązanie. Z powodzeniem może być wykorzystane podczas realizacji termoizolacji w obiektach mieszkalnych, jak domy rodzinne, ale również bloki z wielkiej płyty, czy obiekty komercyjne. Co więcej, pianka nie zmienia swoich właściwości z biegiem lat. Nie wchłania także wilgoci, co przekłada się na jej trwałość oraz skuteczne ocieplenie pomieszczeń. Atutem jest także szybka i łatwa aplikacja tego produktu. Wykorzystuje się w tym celu agregaty wysokociśnieniowe.