sabrinna-ringquist-ZWwC_6VfdAU-unsplash

Jak sprawdzić czy biżuteria jest srebrna?

Biżuteria jest nieodłącznym elementem naszej garderoby. Najchętniej wybieramy tą, która została wykonana z metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro. Srebrna biżuteria jest dość powszechna, ze względu na swoją uniwersalność, dlatego może być dość często podrabiana. W takim wypadku, kupując ją, musimy być szczególnie ostrożni. Jak rozpoznać czy biżuteria wykonana jest z prawdziwego srebra, czy tylko posrebrzana? Podpowiadamy, jak możecie to zweryfikować.

Srebrna biżuteria

Srebrna biżuteria jest bardzo ceniona, ze względu na to, że jest uniwersalna i nigdy nie wychodzi z mody. Czyste srebro jest bardzo miękkie, dlatego stosujemy je w połączeniu z innymi metalami, co sprawia, że staje się ono odporniejsze i trwalsze. Jednak pamiętajmy, że srebro w takim stopie powinno wynosić powyżej 92,5 % zawartości. Popularność tego kruszcu sprawiła, że na rynku coraz częściej spotykamy jego podróbki, Po zakupie takiej biżuterii, nieraz możemy się rozczarować. Ważne jest, aby kupować ją w sprawdzonych miejscach, takich jak Paris biżuteria.

Jak sprawdzić, czy biżuteria jest srebrna?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie wiarygodności biżuterii srebrnej. Na pierwszy rzut oka możemy obserwować barwę naszego przedmiotu. Jeśli będzie zbyt matowy o metalicznym odcieniu, to może to być podróbka. To nie jedyny sposób sprawdzenia, czy biżuteria jest srebrna. Za chwilę się poznacie kilka z nich.

1. Próba srebra i wagi

Każda biżuteria, która jest wykonana ze srebra, powinna posiadać oznakowanie próby, czyli tak zwany znak probierczy. Taki znak powinien być zgodny ze wzorem próby obowiązującym w Polsce, który możemy znaleźć na stronie Głównego Urzędu Probierczego. Należy go sprawdzić go lupą, a następnie porównać do wzorca. Ponadto taki przedmiot można zważyć. Ta bardzo prosta metoda pozwala na wykluczenie podróbki. Zazwyczaj przedmioty wykonane z mało wartościowego materiału nieszlachetnego, posiadają niewielki ciężar.

2. Cena wyrobu

Kolejnym prostym sposobem jest porównanie cen kruszców. Srebrna biżuteria o próbie 925 zazwyczaj jest droższa niż jej fałszywe odpowiedniki. Jeśli cena wydaje się być dużo niższa niż powinna, to powinno wzbudzić naszą ostrożność.

3. Miękka tkanina

Srebro 925 po upływie czasu, może wchodzić z reakcje ze związkami chemicznymi, które są w powietrzu. Dochodzi wtedy do oksydacji i przedmiot pokrywa się ciemniejszą warstwą. Dlatego po przetarciu srebrnej biżuterii, na tkaninie powinny pojawić się ciemne smugi, w miejscu, gdzie potarliśmy nasz wyrób.

4. Próba magnesu

Jak sprawdzić, czy biżuteria jest srebrna za pomocą magnesu? Srebro, nie reaguje na magnes, czyli jest diamagnetykiem. Dlatego kupując srebro, powinniśmy wykonać tę metodę, ale jednak traktując ją jako wstępny etap sprawdzania. Jednak może wystąpić pewne odstępstwo. Większość stopów metali jest również diamagnetykami, przez co ten test nie zawsze będzie skuteczny. Jednakże platyna- częsta podróbka srebra- to paramagnetyk i reaguje na magnes.

5. Sprawdzenie za pomocą węchu

W tej metodzie nie będziemy nic więcej potrzebować, tylko nasz zmysł węchu. Srebro to metal bez zapachu. Jeśli poczujemy zapach, może to znaczyć, że w produkcie znajduje się duża ilość miedzi. To świadczy o niskiej próbie srebra. Niestety nasz węch dość często może nasz mylić i nie powinniśmy na nim polegać w stu procentach.

6. Sprawdzenie za pomocą kartki papieru

Kolejną metodą, która wykorzystuje reakcję oksydacji srebra jest test białej kartki papieru. Po położeniu biżuterii i obrysowaniu jej powinien zostać ciemny ślad. Świadczy to o utlenieniu ze związkami z powietrza, powierzchni tego metalu szlachetnego.

7. Wizyta u jubilera

Podane wcześniej sposoby nie zawsze daje pewność, ale na szczęście jest na to metoda. Metodą, która daje gwarancję 100- procentowej pewności, że srebrna biżuteria jest autentyczna, to odwiedzenie jubilera. On wykona wszystkie możliwe profesjonalne testy, a także sprawdzi próbę srebra.
Kupując wyroby jubilerskie mamy dylemat czy nasz zakup nie jest podróbką. Właśnie poznaliśmy kilka metod, jak sprawdzić, czy biżuteria jest srebrna. Na pewno kluczowe w dokonaniu zakupu będzie wybranie odpowiedniego sklepu, np. Paris biżuteria.

Jedna odpowiedź