gui-avelar-L2Lk7Tk6kf4-unsplash

Stoliki kawowe do salonu – jakie wybrać?

Stolik kawowy jest jednym z najważniejszych, zaraz po sofie, elementów dekoracyjnych Twojego salonu, który potrafi dodać wnętrzu charakteru i elegancji. Meble te są często umieszczane w centrum pomieszczenia i pełnią praktyczną funkcję – możesz umieścić na nich czasopisma, piloty, wazon z kwiatami albo po prostu filiżankę z kawą. Od marmuru, szkła, plastiku i innych materiałów po lite drewno – do wyboru jest wiele rozmaitych wzorów stolików kawowych. Jak wybrać idealny? O tym dowiesz się z naszego artykułu.
Podczas wyboru idealnego modelu stolika do salonu najlepiej jest najpierw zastanowić się, jak często oraz w jakim celu będziesz go używać. Jeśli lubisz jeść przed telewizorem, siedząc na kanapie, wtedy możesz potrzebować wyższego modelu. A jeżeli po prostu zamierzasz postawić na nim filiżankę kawy i położyć książkę, wtedy wystarczy standardowy lub miniaturowy stolik kawowy do salonu. Wybierając stolik kawowy kieruj się swoimi rzeczywistymi potrzebami, a nie tym, jak dobrze prezentuje się on na zdjęciu.

Jaki wybrać stolik kawowy?

Wybierając nowy stolik kawowy do salonu, przed rozpoczęciem najlepiej jest zmierzyć wszystkie pozostałe meble za pomocą taśmy mierniczej. Pomiary te ułatwią Ci dopasowanie wymiarów długości i szerokości stolika, które będą idealnie pasować do Twojej przestrzeni. Standardowa wysokość stolika kawowego wynosi od 40 do 50 cm, jednak najlepiej jest wybrać mebel, którego wysokość będzie dobrze pasować do sofy. W tym celu zaleca się wybór produktu o wysokości takiej samej jak wysokość Twojej kanapy. Wymiary długości stolika są także bardzo ważne. Aby uniknąć przytłoczenia przestrzeni, najlepiej wybrać taki model, który ma około dwóch trzecich długości sofy. Wybierając mebel o wymiarach, które są proporcjonalne do wymiarów siedziska, sprawiasz, że salon będzie wyglądał spójnie. Przestrzeń na nogi znajdująca się pomiędzy stolikiem do kawy a miejscem do siedzenia powinna wynosić około 60 cm. Zwróć też uwagę na to, aby model umożliwiał swobodę ruchu i zapewniał doskonały dostęp do rzeczy, które masz zamiar na nim postawić.
Najpopularniejszy kształt stolików kawowych do salonu to prostokąt. Prostokątne stoły świetnie komponują się z długimi kanapami. Jeśli w Twoim pokoju jest dużo miękkich linii, podziel je za pomocą prostokątnego stolika kawowego. Okrągły mebel pasuje do krótszych sof oraz bardziej zagęszczonych siedzeń, ponieważ długie sofy sprawiają, że okrągłe stoliki do kawy wyglądają na małe. Są dobrym rozwiązaniem, jeśli masz w domu dzieci lub zwierzęta, ponieważ nie posiadają ostrych kantów, na które można wpaść. Podobnie jak okrągłe stoły, kwadratowe stoliki kawowe najlepiej sprawdzają się w przypadku mniejszych zestawów do siedzenia. Jednak modele te mogą nie być wystarczająco długie, aby wszyscy mogli do nich dosięgnąć, podczas gdy siedzą na kanapie.

Drewniane stoliki kawowe

Wybierając stolik kawowy do salonu, zwróć też uwagę na materiał, z którego wykonano mebel. Piękny model stworzony z błyszczącego metalu, który ma ostre kanty i połysk, na którym widoczne będą wszystkie zarysowania i faktury z pewnością nie jest najlepszą opcją dla wszystkich. Dlatego marmur, polerowany metal i lustrzane szkło są dobrymi opcjami dla tych, którzy chcą zadbać o powierzchnię i będą w stanie zawsze utrzymać ją w dobrym stanie. Ne jest to jednak najlepsza opcja dla rodzin z małymi dziećmi. Przykładowo model ze szkła może zbić się i przypadkowo zranić malucha. Bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie w tym przypadku drewniany stolik kawowy albo mebel wykonany z akrylu lub laminatu, który jest bezpieczniejszy i łatwiejszy do utrzymania w idealnej czystości. Jeżeli interesują Cię wyjątkowe modele do Twojego wnętrza, to koniecznie zapoznaj się z ofertą Mobili Per Casa. Znajdziesz tam stoliki kawowe o różnych rozmiarach i kształtach, które z pewnością dodadzą Twojemu wnętrzu wyrafinowania i elegancji, a do tego będą także funkcjonalnym dodatkiem.

Jedna odpowiedź