Sztuka tajskiego masażu sięga aż do czasów starożytnych — szacuje się, że powstała ok. 2500 tysiąca lat temu na terenie dzisiejszych Indii. Nie dziwi więc rodzima nazwa tego masażu, czyli Nuad bo-rarn, która w języku tajskim oznacza właśnie „starożytny masaż”.
Podstawową filozofią tajskiego masażu jest założenie, że ludzkie ciało wypełniają cząsteczki powietrza zwane „lom”, które przemieszczają się za pomocą kanalików określanych jako „sen”. Głównym celem tajskiego masażu jest udrożnienie tych kanalików, by zapewnić swobodną cyrkulację powietrza w ciele.
Jak przebiega masaż tajski?
Tym, co odróżnia tradycyjny masaż tajski od innych rodzajów tej sztuki, jest to, że osoba masowana podczas sesji pozostaje w ubraniu (wyjątkiem są masaże, w trakcie których na ciało nakłada się olejki czy stemple ziołowe). Ubranie to powinno być wygodne i umożliwiające swobodne ruchy, gdyż podczas sesji tajskiego masażu osoba masowana nie pozostaje do końca bierna — co jakiś czas musi zmieniać pozycje ciała i współpracować z masażystą.
Masaż tajski odbywa się na materacu czy macie, które są umieszczone na podłodze. W wersji tradycyjnej zawiera w sobie elementy akupresury i jogi pasywnej — skupia się głównie na uciskaniu i rozciąganiu ciała osoby masowanej. Zwykle zaczyna się od okolic brzucha i kończy na głowie, a w trakcie masażysta zajmuje się po kolei poszczególnymi częściami ciała. Podczas zabiegu masażysta pracuje niemal całym swoim ciałem, czasami uciskając ciało klienta także stopami.
Masaż tajski — korzyści dla zdrowia
Masaż tajski może korzystnie wpływać na zdrowie na wiele sposobów, z których wiele jest popartych badaniami naukowymi:
- Łagodzi bóle głowy
W kilku badaniach z udziałem pacjentów z przewlekłymi bólami głowy naukowcy odkryli, że masaż tajski zmniejsza intensywność zarówno migreny, jak i napięciowych bólów głowy. Tajski masaż może więc być świetnym sposobem na częste bóle głowy bez konieczności stosowania leków przeciwbólowych.
- Niweluje ból pleców
Masaż tajski, tak jak i inne sztuki masażu może być skutecznym sposobem na walkę z bólem pleców. Koncentruje się na obszarach, które mogą przyczyniać się do bólu pleców, takich jak wewnętrzna strona uda i brzuch.
- Łagodzi sztywność i ból stawów
Za sprawą elementów jogi pasywnej i rozciągania kończyn, masaż tajski korzystnie wpływa na stawy, niwelując ból i sztywność.
- Koi nerwy
Masaż tajski może wspomóc także osoby, które cierpią z powodu stresu i lęków. Jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów tajskiego masażu jest bowiem poczucie spokoju i ukojenia, jakie może przynieść. Choć masaż tajski jest bardziej energiczną formą masażu, to badania pokazują, że zmniejsza niepokój i zwiększa uczucie spokoju w organizmie.
Masaż Tajski – Warszawa
Sztuka masażu tajskiego w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna w Polsce, osoby zainteresowane mają więc w czym wybierać spośród wielu ofert. Poniżej prezentujemy listę najlepszych ofert tajskiego masażu w Warszawie.
- J’adore Instytut – ul. Żelazna 59
Ten salon na Woli oferuje osobom zainteresowanym tajskim masażem godzinną sesję. Ponadto klienci mają możliwość zapisać się na masaż tajski, który skupia się stopach. Taka sesja może potrwać 30 lub 45 minut.
- 22 Thai&Beauty – al. Wilanowska 7
Tu tradycyjny masaż tajski jest dostępny w dwóch wariantach: sesji godzinnej i dla bardziej potrzebujących, trochę dłuższej trwającej półtorej godziny.
- Masazysta.pl – całe miasto
W Warszawie masaż tajski jest dostępny także w wersji „na wynos”. Na stronie masazysta.pl możemy zamówić półtoragodzinną lub godzinną sesję tradycyjnego masażu tajskiego, która odbędzie się w naszym własnym domu.
- Tajski Sen Saska Kępa
W tym salonie klasyczny masaż tajski dostępny jest także w wersji dwugodzinnej. Osoby zainteresowane mogą umówić się na sesję, która skupia się na konkretnych partiach ciała — salon oferuje też masaż tajski pleców ramion i głowy oraz twarzy i głowy.