Oczko wodne stanowi niewątpliwie świetną dekorację ogrodu. Trzeba przyznać, że to absolutne must have dla wszystkich ceniących piękno i naturalność. Należy zdawać sobie sprawę, że oczko wodne, to nie tylko dół wypełniony wodą. Trzeba nieco się postarać, aby dobrze wyglądało i rosły w nim rośliny. Dziś przedstawimy Wam, jak je założyć w małym ogrodzie.
Oczko wodne – jak je założyć?
Na początek oczywiście musimy wybrać miejsce. Nie mogą decydować tutaj tylko względy estetyczne. Najlepiej wybrać przestrzeń, która jest przynajmniej po części zaciemniona. Słońce powinno docierać do niej przez maksymalnie 6 godzin dziennie. Warto zastanowić się, czy chcemy wykonać oczko samodzielnie, czy wolimy kupić gotową formę polietylenową. Jeżeli postanowimy zrobić to samodzielnie, to taka praca wcale nie jest bardzo skomplikowana. Jednocześnie możemy zyskać oczko w dowolnym kształcie. Należy wykopać dół w wybranym kształcie oraz wielkości. Na dnie wykładamy podsypkę, najlepiej o wysokości 10 cm. Teraz należy wyłożyć dziurę włókniną. Pozostaje już tylko umieścić folię, np. nieckę polietylenową. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli zamierzamy hodować rybki. W takim przypadku należy wykonać strefę głęboką, a więc staw musi mieć od 100 do 120 cm głębokości. Nie zapominajcie, że wybór folii ma naprawdę duże znaczenie i musi być to dedykowana folia, nie można wybrać zwykłej, budowlanej. Najlepiej zapłacić nieco więcej, za to otrzymać folię z długoletnią gwarancję, która jest odporna na promieniowanie UV.
Jak utrzymać równowagę biologiczną?
Oczko wodne nie jest tylko dołem, który wystarczy wyłożyć folią. Otóż musicie w nim zadbać o równowagę biologiczną. Oznacza to, że powinniście stworzyć taki system, jaki występuje w naturalnym środowisku wybranych roślin czy ryb. Konieczne jest utrzymanie właściwego pH wody, które powinno wynosić pomiędzy 7,5 a 8,4. Warto postawić też na filtry oraz regularne czyszczenie mechaniczne. Można wybrać nawet lampy UVC. Teraz pozostaje jeszcze napowietrzenie, które niestety nie zawsze jest dobre dla glonów czy roślin. Kolejnym ważnym elementem jest fontanna, dzięki której powietrze zostanie dostarczone rybom i roślinom. W tym przypadku za najskuteczniejsze możemy uznać fontanny kaskadowe oraz fontanny wytwarzające pianę. W jednym i drugim przypadku woda spływa, a raczej spada z dużym impetem w lustro wody i dzięki temu ją napowietrza. Przyda się zestaw fontannowy z kilkoma dyszami.
Małe rzeczy – duże znaczenie, czyli jak ważne są węże ogrodowe
Jak zapewne zauważyliście, klimat nieco się zmienił i coraz więcej dni jest bardzo upalnych, a przez wiele tygodni może nie spaść deszcz. W takim przypadku trzeba zadbać szczególnie o swoje oczko wodne, tak aby nie wyschło. Warto więc zaopatrzyć się w węże do ogrodu LINK – kliknijcie by znaleźć dobre i praktyczne modele. Zwróćcie uwagę aby wąż ogrodowy był odpowiednio długi. Można wybrać taki na bębnie, ale i rozciągliwy. Warto wiedzieć, że węże ogrodowe dostępne są w wielu wariantach. Możecie wybrać węże do ogólnego zastosowania, które są lekkie i proste w budowie. Elastyczne rozciągają się pod wpływem przepływającej wody i trzeba wiedzieć, że ich długość w trakcie podlewania może trzykrotnie się zwiększyć. Węże do ogrodu są płaskie i wyposażone w otwory, którymi wydostaje się woda. Węże ogrodowe żebrowane to najlepszy wybór do oczek wodnych. Wymagają one specjalnego podłączenia.
Jak pielęgnować zbiornik wodny?
Zbiornik wodny wymaga pielęgnacji. Rośliny wodne trzeba obserwować, a w razie konieczności usuwać gnijące czy uszkodzone części pędów. Latem w wielu przypadkach bardzo się zagęszczają, co niesie ze sobą konieczność rozsadzania roślin. Należy zapobiegać nadmiernemu rozrostowi glonów i oczywiście karmić rybki, a przy tym należy jeszcze uważać, aby ich nie przekarmić. Zatem jak zauważyliście pielęgnacja oczka wodnego może być nieco wymagająca, ale ta praca daje dużą satysfakcję. Można przy tym dobrze się zrelaksować, a potem obserwować swoje dzieło. Obok oczka wodnego można postawić ławeczkę, która umożliwi relaks nad własnym zbiornikiem wodnym.
Add a Comment