klimatyzacja

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Ilość zainstalowanych systemów klimatyzacji z roku na rok wciąż rośnie. Wszystko ze względu na coraz cieplejsze lata, które są dla wielu osób trudne do wytrzymania. W tym artykule sprawdzimy, ile prądu zużywa klimatyzacja w mieszkaniu i czy korzystanie z tej opcji ma negatywny wpływ na środowisko.

Klimatyzacja Zgierz — jak klimatyzacja wpływa na środowisko?

Klimatyzacja nie należy do ekologicznych rozwiązań, ponieważ stosowane są w niej czynniki chłodnicze. Głównie ze względu na pobór prądu, który w naszym kraju generowany jest z paliw kopalnych. Mimo to dzisiejsze klimatyzatory są bardziej przyjazne środowisku niż starsze modele. Wszystko dzięki eliminacji freonów, umieszczeniu lepszych czynników R32 oraz dopracowanej efektywności. Klimatyzacje w prywatnych mieszkaniach spotyka się coraz częściej, ponieważ komfort jest ważniejszy niż wyższe rachunki za prąd. Instalacja jest też obecnie tańsza dla przeciętnego użytkownika i więcej osób może sobie na nią pozwolić. 

Ile prądu pobiera klimatyzacja?

By klimatyzacja mogła działać, potrzebna jest energia elektryczna. Właśnie o jej pobór większość osób najbardziej się martwi. Jak wskazują dane z raportu IEA — zwiększenie ilości nowych klimatyzatorów na świecie będzie stanowiło jeden z głównych czynników, który spowoduje wzrost zapotrzebowania na prąd. Pobór energii przez systemy klimatyzacji do 2050 r. wzrośnie przynajmniej trzykrotnie w porównaniu z danymi zebranymi w 2018 r. Ponadto liczba klimatyzacji, które montowane są na budynkach, przekroczy prawdopodobnie liczbę 5,6 mld sztuk. Jeszcze cztery lata temu, pobór energii generowany przez wszystkie systemy klimatyzacji to aż 20% światowego zużycia prądu.

Ile prądu zużywa klimatyzacja

Nowoczesne klimatyzatory nie potrzebują cały czas do działania pełnej mocy, a dostosowują się do panujących warunków w pomieszczeniu. Instalacje o mocy 3,5 kW, stanowią większość w naszym kraju i szczytowo mogą pobierać do 1 kW. Z kolei klimatyzatory, które są wyposażone w sprężarki inwerterowe, będą pobierać od 0,3 kWh do 0,9 kWh prądu na godzinę. Przyjmując więc, że klimatyzacja będzie włączona średnio od 4 do 6h w ciągu dnia, to miesięcznie otrzymamy wynik wahający się od 120 do 180 godz.

Stąd łatwo o kalkulację, że miesięcznie wychodzi to od 36 kWh, do maksymalnie 162 kWh. Wszystko więc zależy od sposobu używania klimatyzacji i powierzchni, którą system ma obejmować.

Stosowanie starszych konstrukcji typu on-off będzie znacznie droższe. Brakuje w nich regulacji, dlatego przez cały czas działają z pełną mocą. Pamiętajmy, że kilkugodzinne działanie klimatyzacji ma miejsce jedynie latem, a  w pozostałych miesiącach sprzęt jet używany sporadycznie lub wcale. Możliwa jest jednak też opcja ogrzewania przy pomocy klimatyzacji i też stosowana jest dość często – szczególnie w biurach. W tym przypadku pobór prądu oraz koszty stają się nieco wyższe. Mimo wszystko sama oddawana moc jest większa.

Możliwość komentowania została wyłączona.