nicholas-peloso-BMGZM7g1lBA-unsplash

Jak doczyścić grill ogrodowy po sezonie?

Po wakacjach wiele osób staje przed dylematem – jak doczyścić grill ogrodowy po sezonie? Przypalony tłuszcz i zaschnięte resztki potraw stanowić mogą prawdziwe wyzwanie. Czy silnie zabrudzony ruszt uda się doczyścić, czy lepiej od razu kupić nowy? Jakie metody i środki czyszczące sprawdzą się najlepiej?

Jak prawidłowo czyścić grilla?

Pytanie o to, jak czyścic grilla, należy poprzedzić wyjaśnieniem, dlaczego w ogóle dochodzi do silnego zabrudzenia  rusztów i dlaczego ich czyszczenie ma naprawdę duże znaczenie. Najbardziej uporczywe zabrudzenia powstają, kiedy przeznaczone do pieczenia produkty żywnościowe kładziemy bezpośrednio na kratce rusztu. Jeśli nie użyjemy specjalnych tacek aluminiowych lub mat silikonowych, tłuszcz i przyklejone kawałki grillowanych mięs lub warzyw zwęglą się na grillu, tworząc trudną do usunięcia warstwę. Konieczne jest jednak zrozumienie, że czyszczenie rusztu nie jest wyłącznie kwestią estetyki. Spalony tłuszcz zawiera wiele substancji o toksycznym działaniu na człowieka, w tym akroleinę, o potwierdzonych działaniu kancerogennym.  Jak czyścić grill ogrodowy? Regularnie – pamiętając, że kontakt z przypalonym rusztem może pozostawić na potrawach szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne.

Jak wyczyścić grill ogrodowy domowymi sposobami?

Chociaż doczyszczenie przypalonego tłuszczu z grilla może się wydawać niemal niemożliwe, to są sposoby, aby zrobić to efektywnie, nie uciekając się do stosowania silnych środków chemicznych, jak na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-grill-pionier/. Potrzebna będzie jednak szczotka druciana lub specjalny druciany drapak do garnków, soda oczyszczona, ocet, woda oraz zwykły detergent do mycia naczyń – płyn do mycia ręcznego lub nawet lepiej kapsułka do zmywarek.

Jak wyczyścić grill ogrodowy krok po kroku?

Czyszczenie będzie  skuteczne i stosunkowo mało kłopotliwe, jeśli czynności związane z czyszczeniem zabrudzeń przeprowadzimy w odpowiedniej kolejności:

  1. W pierwszej kolejności kratkę rusztu należy oczyścić z wszelkich zabrudzeń, zaschniętych i przypalonych resztek pokarmów za pomocą szczotki lub drapaka drucianego.
  2. Ruszt grilla należy wstępnie przetrzeć wilgotną szmatką z detergentem, a następnie nałożyć na niego sodę oczyszczoną wymieszaną na gęstą pastę z niewielką ilością wody. Zostawić na co najmniej 20 minut.
  3. Za pomocą szczotki lub ostrej ściereczki do naczyń ponownie oczyścić ruszt, usuwając sodę wraz z zabrudzeniami. Można zwiększyć skuteczność swoich działań, spłukując sodę wodą z octem.
  4. Ruszt grilla należy umyć ciepłą wodą z detergentem do naczyń, wypłukać, a następnie wytrzeć do sucha.

Oczywiście grill mnożna wyczyścić równie skutecznie, stosując dostępne w sklepach specjalistyczne produkty chemiczne. Wyposażone w rozpylacze detergenty są zwykle łatwe do naniesienia. Dzięki składnikom aktywnym, usunięcie zaschniętego tłuszczu  z ich zastosowaniem  nie jest zbyt kłopotliwe. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją na etykiecie, pamiętając, że podczas używania grilla dochodzi do jego kontaktu z żywnością.

Jak czyścić grill ogrodowy po zakończeniu sezonu?

Po zakończeniu sezonu grillowego warto zająć się gruntowym  wyczyszczeniem całego grilla ogrodowego. Jak czyścic grill ogrodowy, jeśli wiemy, że czeka nas dłuższa przerwa w jego użytkowaniu?  Metoda postępowania zależy  w pewnym stopniu od tego, jaki jest to rodzaj grilla. Niezależnie od tego jednak, czy dysponujemy wolnostojącym grillem murowanym, czy przenośnym z paleniskiem żeliwnym, po zakończeniu sezonu konieczne jest usunięcie  popiołu i dokładne wymiecenie paleniska.

Następnie czyścimy kratkę rusztu i odkładamy ją do przechowania w suchym miejscu (składziku na narzędzia, piwnicy czy nawet garażu). Jeśli dysponujemy grillem przenośnym, po wyczyszczeniu misy paleniska i kratki grilla,  musimy przenieść go w miejsce, w którym nie będzie narażony na działanie niekorzystnym czynników środowiskowych. W przypadku palenisk żeliwnych, dobrym pomysłem jest ich konserwacja za pomocą oleju jadalnego. Olej nanosimy na elementy żeliwne cienką warstwą, za pomocą miękkiej szmatki. Zabezpieczy to grill przed rdzewieniem.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *