wiatrówka

Jak działa wiatrówka sprężynowa?

Wiatrówka to obecnie najchętniej wybierany rodzaj broni. Na jej posiadanie nie jest bowiem wymagane zezwolenie, jak ma to miejsce w przypadku modeli wykorzystujących ostrą amunicję. Wiatrówkę można zastosować w strzelectwie sportowym oraz rekreacyjnym. Broń ta jest także świetnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby rozpocząć naukę strzelania.

Wybór odpowiedniego egzemplarza nie jest jednak prosty, na rynku występuje bowiem wiele rodzajów. Jeden z najlepszych to wiatrówka sprężynowa, która przyciąga użytkowników swoim prostym działaniem.

Wiatrówka sprężynowa — zasada działania

Wiatrówka sprężynowa to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów tej broni. Wpływa na to przede wszystkim prosty sposób działania, który nie wymaga od użytkownika zakupu specjalnej amunicji, jak ma to miejsce w przypadku egzemplarzy na dwutlenek węgla. W przypadku broni sprężynowej wyróżnić można tę z naciągiem bocznym lub dolnym. Za pomocą specjalnej dźwigni naciąga się sprężynę, która następnie wyrzuca śrut z lufy.

Dużo bardziej popularną formą wiatrówek sprężynowych są jednak te łamane. W tym przypadku strzelec musi lekko uderzyć w zakończenie lufy. Spowoduje to jej złamanie, a sprężyna zostanie zablokowana na tłoku, co jest sygnalizowane głośnym kliknięciem. Kolejny krok obejmuje umieszczenie pocisku w lufie. Następnie należy jedynie przesunąć lufę do pozycji początkowej. Na tym etapie wiatrówka sprężynowa jest już gotowa do oddania strzału.

Po ściągnięciu spustu następuje zwolnienie zaczepu. Ten z kolei uwalnia zablokowany wcześniej tłok, na którym osadzona jest sprężyna. W wyniku uwolnienia tłoka powstaje słup sprężonego powietrza popychającego pocisk i wystrzeliwującego go z lufy. W celu oddania następnego strzału należy powtórzyć od nowa wszystkie czynności.

Najlepsza wiatrówka sprężynowa — jaką wybrać?

W sklepach można znaleźć bardzo szeroką ofertę wiatrówek sprężynowych. Ich zasada działania jest zawsze taka sama, natomiast poszczególne egzemplarze różnią się między sobą kształtem kolby czy kolorem. Wybierając wiatrówkę, należy wziąć pod uwagę akcesoria, jakie można do niej dokupić. W przypadku, gdy użytkownika interesuje precyzyjniejsza broń, warto pomyśleć o wyposażeniu jej w lunetę celowniczą. Pozwoli to na oddawanie celniejszych strzałów, co jest szczególnie ważne w przypadku strzelectwa sportowego.

Bardzo ważne jest również, aby przy zakupie tego typu broni zaopatrzyć się jednocześnie w akcesoria do jej konserwacji. Nawet najlepsza wiatrówka sprężynowa może działać z mniejszą skutecznością, jeżeli użytkownik zaniedba regularne czyszczenie. W sklepach można znaleźć różne spraye czy smary, które skutecznie konserwują broń i pozwolą zaoszczędzić czas ze względu na wygodę użytkowania.

Aby móc oddawać strzały z wiatrówki sprężynowej, należy także zaopatrzyć się w odpowiednią amunicję. W sklepach militarnych znajduje się śrut z płaskim zakończeniem, który lepiej sprawdzi się do strzelania do tarcz. Natomiast bardziej zaostrzone pociski doskonale nadają się do przebijania celów i oddawania strzałów na dłuższych dystansach.

Możliwość komentowania została wyłączona.