Budowanie domu to sprawa trudna, a przy tym bardzo ekscytująca. W końcu po długim czasie zbierania funduszy można liczyć na zbudowanie swojej – można powiedzieć – oazy. Trzeba jednak wspomnieć, że dzisiejsze czasy pozwalają na rozwiązania, które nie tylko dadzą właścicielowi wspaniałe lokum, ale też będą sprzyjały naturze. O czym mowa? Chodzi o budownictwo ekologiczne!
W dzisiejszych czasach coraz bardziej rozwija się świadomość społeczeństwa na temat środowiska naturalnego. Nie można się temu dziwić – dowody na niszczenie naszej planety są wszędzie. Niegdyś przepiękne plaże teraz bardziej przypominają wysypiska, lasy tropikalne będące płucami Ziemi płoną, do mórz rocznie trafia 8 milionów ton plastiku, a w większości są to jednorazowe opakowania po napojach i żywności. Przykładów jest znacznie więcej, dlatego dobrze jest postawić na rozwiązania dobre dla środowiska. Jak to wygląda w budownictwie?
Ekologia w budownictwie
Tym, co najbardziej kojarzy się z ekologią w kontekście budownictwa to coraz częściej montowane panele słoneczne. Takie ekologiczne domy nie tylko zmniejszają zapotrzebowanie na prąd, ale też pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. Trzeba też wiedzieć, że w Polsce głównie do czynienia mamy z elektrowniami węglowymi, które emitują do atmosfery spore ilości dwutlenku węgla. Nawet jeden dom z samodzielnym zasilaniem jest sporym krokiem dla środowiska naturalnego. Słońce przy okazji jest również nieograniczonym źródłem energii, dlatego węgiel, który miałby zasilić dom przyda się innym.
Bardzo ważne są również ekologiczne materiały budowlane. Trzeba wiedzieć, że na przykład pianobeton jest materiałem, przy produkcji którego wykorzystuje się pył, który w innym przypadku byłby wyłącznie odpadem i wylądowałby na wysypisku.
„Zielone” budownictwo wymaga rezygnacji z materiałów uciążliwych dla środowiska naturalnego. Projekt powinien też być zaplanowany tak, żeby eksploatacja budynku nie powodowała zanieczyszczeń bardziej, niż to konieczne. Z tego powodu ostatnio coraz częściej spotkać można domy z materiałów pochodzących z recyklingu, a także ulegających biodegradacji. Z tego powodu po rozbiórce planeta nie będzie obarczona gruzem, który pozostanie na niej na wieki. Naturalne budownictwo często dotyczy drewna, to ono jest bowiem uznawane za materiał ekologiczny.
Dobrze wiedzieć, że nie chodzi wyłącznie o bryłę budynku, ale również jego wyposażenie. Z tego powodu warto postawić na cegłę na ścianach (ta często pochodzi z odzysku), drewniane i metalowe meble etc.
Dobrze jest także zaopatrzyć się w sprzęty mające na celu ograniczenie produkcji zanieczyszczeń. Z tego powodu na przykład na kominie dobrze jest zainstalować filtry. Kiedy jednak zakupione przez Ciebie panele słoneczne będą działać efektywnie, ogrzewanie może być elektryczne, a więc dom dymu nie będzie emitował.
Projekt
Warto wiedzieć, że samodzielne zaplanowanie ekologicznego domu nie jest proste, ponieważ trzeba mieć na uwadze naprawdę sporo rzeczy. Dom jest bowiem pewnego rodzaju organizmem i wszystko w nim musi dobrze współgrać. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do dobrego architekta, który zna się na ekologicznych rozwiązaniach. Co prawda, może to kosztować więcej (specjalista będzie potrzebował więcej czasu), jednak ostatecznie i tak koszty eksploatacji budynku będą znacznie niższe. Co więcej, na pewno zależy Ci też na estetyce, chodzi przecież o wymarzony dom! Z tego powodu dobry specjalista będzie w stanie zadbać nie tylko o ekologię, ale i niesamowity wygląd stosując odpowiednie dla środowiska materiały i nowoczesne rozwiązania. Takimi specjalistami jest firma 3deko, oferują Oni zarówno projekty architektoniczne, jak i projekty wnętrz.
Wyjątkowo wartościowy artykuł