building-chair-comfort-276528

Czyszczenie i pielęgnacja mebli skórzanych, drewnianych, ogrodowych – jak robić to dobrze?

Zakup nowych mebli do mieszkania jest ekscytującym zajęciem. To miłe, kiedy po długim czasie spędzonym na wybieranie i ustawianie w końcu można z nich skorzystać. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku większości mebli konieczna będzie ich pielęgnacja po pewnym czasie. Wszystko zależy jednak od materiału, a najbardziej wymagająca jest skóra oraz drewno. Czytając dalej dowiesz się, jak dobrze zadbać o swoje meble!

Meble skórzane

Skórzane kanapy i sofy raczej nigdy nie wyjdą z mody. Są eleganckie i niesamowicie urozmaicają wystrój salonu. Nie da się jednak zaprzeczać, że ten gustowny symbol prestiżu wymaga odpowiedniej troski. Nie jest to nic trudnego i człowiek wcale nie powinien rezygnować z zakupu z powodu braku chęci do konserwacji takiego mebla. Skóra naturalna jest bowiem jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów tapicerskich na rynku, co oznacza jeden zakup na długie lata.

Dobrym sposobem na konserwację jest raz na kilka miesięcy nanieść na skórę odrobinę wosku pszczelego, który po dwóch godzinach ściera się wełnianą szmatką. Warto jednak wiedzieć, że częstotliwość konserwacji zależy od kilku czynników. Kiedy salon jest nasłoneczniony i suchy, to powinno się pokrywać woskiem kanapę raz na dwa miesiące. Oczywiście nie zawsze należy korzystać z wosku. Na rynku można spotkać całą masę specyfików służących do konserwacji skóry naturalnej.

Istotne jest też czyszczenie takiego mebla. Najważniejszą sprawą jest szybkość reakcji. Każda plama powinna być wyczyszczona zanim wsiąknie w skórę. Do czyszczenia można użyć roztworu wykonanego w domowych warunkach – wystarczy ocet i woda. Trzeba jednak zaznaczyć, że ocet nie pachnie najprzyjemniej, dlatego czasami do mieszaniny dodaje się zapachowych olejków. Nie powinno się używać do mycia gąbek, ponieważ mogą zetrzeć skórę – lepiej sprawdzi się bawełniana chusteczka. Jeżeli w grę wchodzą tłuste plamy, to należy przetrzeć je suchą, czystą ściereczką. Resztka tłuszczu natomiast po krótkim czasie zostanie wchłonięta przez skórę.

Meble drewniane

W przypadku mebli drewnianych należy wyróżnić te spotykane wewnątrz domu oraz w ogrodzie. Meble wewnętrzne zazwyczaj posiadają powłokę z olejowosku. Oczywiście, występują różne środki do pielęgnacji mebli drewnianych, jednak tamte są najpopularniejsze. Powłoka ta zabezpiecza przed wilgocią, zabrudzeniami oraz ścieraniem. Meble olejowane przed konserwacją potrzebują dokładnego wyczyszczenia. Wilgotna ściereczka powinna wystarczyć. Dlaczego czystość jest tak ważna? Kiedy np. blat stołu będzie brudny, to olej do mebli drewnianych nie zadziała skutecznie, t.j. nie uzupełni wszystkich braków po poprzedniej konserwacji na powierzchni. Dany środek powinno się nanosić bawełnianą chusteczką. Różne specyfiki wymagają różnego podejścia, dlatego zawsze trzeba stosować się do zaleceń producenta. Kiedy wspomniany stół będzie miał tłuste plamy, to często konieczne będzie użycie specjalnego środka. Takich na rynku jest jednak sporo i nie powinno być problemu z wyborem.

Meble ogrodowe są bardziej narażone na szkodliwe czynniki, czyli na przykład słońce, mróz, deszcz, śnieg itd. Przez to drewno może szybciej się niszczyć. Powinno się więc wybrać preparat, który będzie chronił przed powyższymi zjawiskami. Ważne jest jednak to, że w tym przypadku konieczne będzie użycie papieru ściernego, żeby pozbyć się wierzchniej powłoki, która może łuszczyć się, posiadać ślady pleśni itd. Dopiero po tym można nakładać specyfik. Na czas schnięcia mebel powinien być zabezpieczony przed deszczem.

Jedna odpowiedź