lekarz

Do czego lekarzowi rękawice lateksowe?

Rękawice lateksowe stanowią uniwersalny element wyposażenia pracowników służby zdrowia i salonów kosmetycznych. Noszą je chirurdzy i stomatolodzy, ale również pielęgniarki i kosmetyczki. Do czego dokładnie służą i co sprawia, że rękawiczki jednorazowe tego typu są niezbędne podczas wykonywania większości procedur medycznych?

Lateksowe rękawice ochronne  – najważniejsze zalety

Rękawice lateksowe są cienkie, jednak bardzo wytrzymałe. Dzięki właściwościom lateksu (kauczuku syntetycznego), z którego wykonuje się tego typu rękawice, są one wyjątkowo elastyczne i miękkie. Łatwo dopasowują się do kształtu dłoni, dokładnie przylegając do skóry. Dzięki temu nie utrudniają wykonywania nawet najbardziej precyzyjnych czynności, wymaganych podczas zabiegów chirurgicznych, pielęgniarskich czy stomatologicznych. Lateks jest materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Rękawiczki z niego wykonane niełatwo jest rozerwać, materiał zachowuje integralność nawet pomimo znacznych naprężeń i rozciągania. Konieczne jest jednak pamiętanie o dobraniu odpowiedniego rozmiaru.

Lateks stanowi zabezpieczenie przed wilgocią oraz barierę  podczas kontraktu z materiałem biologicznie skażonym, a także środkami medycznymi wykorzystywanymi podczas terapii (np. maściami, żelami, płynami do wlewów). Nie ma  również ryzyka, że skóra lekarza narażona zostanie na bezpośredni kontakt z patogenami czy płynami fizjologicznymi pacjenta. Dzięki właściwościom bakteriostatycznym lateksu, rękawiczki jednorazowe lateksowe nie sprzyjają rozwojowi bakterii ani grzybów. Poza tym, są stosunkowo niedrogie, co sprawia, że lateks staje się idealnym rozwiązaniem w przypadku produktów jednorazowych, których zużycie w placówkach medycznych jest bardzo duże.

Kiedy lekarze muszą korzystać z rękawic lateksowych?

Rękawice lateksowe zabezpieczają pracowników służby zdrowia lub salonów kosmetycznych przed patogenami, których źródłem mogą być pacjenci lub klienci salonów. Z drugiej strony jednak lateks stanowi skuteczną barierę, zabezpieczającą pacjenta przed możliwością kontaktu z florą bakteryjną dłoni lekarza. Pomimo mycia,  dłonie nigdy nie są całkowicie sterylne. Możliwość przeniesienia patogenów ma szczególne znaczenie w przypadku świeżych ran i utraty ciągłości powłok skórnych, co ma miejsce na salach operacyjnych. W takich miejscach absolutna higiena jest niezbędnym elementem zapewnienia wzajemnego bezpieczeństwa pacjentów i lekarzy.

Rękawiczki lateksowe jednorazowe stanowią w takich przypadkach idealne rozwiązanie. Po przeprowadzonym zabiegu rękawice poddawane są utylizacji. W kontakcie z kolejnym pacjentem lekarz używa nowej pary rękawic, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wystąpienia zakażenia krzyżowego. Kauczuk sztuczny i naturalny jest materiałem dość rzadko powodującym reakcje uczuleniowe, co sprawia, że rękawiczki lateksowe są rozwiązaniem bardzo uniwersalnym.

Rękawiczki lateksowe jednorazowe – jak wybrać odpowiednie?

Rękawiczki chirurgiczne występują w wielu rozmiarach. Ważne jest odpowiednie dobranie ich wielkości do dłoni. Osoba o drobnych dłoniach powinna wybrać rękawiczki lateksowe s, czyli w  rozmiarze małym. Zapewni to odpowiednie przyleganie lateksu do dłoni, dając wrażenie drugiej skóry. Zbyt duże, za luźne rękawiczki mogą krępować ruchy, zmniejszając ich precyzję. Poza tym marszczący się, za luźny materiał rękawiczek jest zdecydowanie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne, naderwanie i rozcięcia.  Oczywiście, lekarze o większych dłoniach powinni wybrać rozmiary większe (M lub L). Zbyt mała, za ciasna rękawiczka może pęknąć, a praca w niej przez dłuższy czas wiązać się będzie z dużym dyskomfortem.

Zwykle do zabiegów operacyjnych wykorzystywane są rękawiczki lateksowe bez wewnętrznej warstwy talku. W innych miejscach jednak, medycy i kosmetyczki korzystają również tych z wewnętrzną ochronną warstwą talku.  Zapewnia ona łatwiejsze wsuwanie rękawiczki na dłoń, a praca przez dłuższy czas (np. podczas długich zabiegów w salonie kosmetycznym) jest w nich bardziej komfortowa.

Możliwość komentowania została wyłączona.