Mimo iż, rynek materiałów budowlanych w ostatnim czasie odnotował znaczący wzrost cen to popyt na modernizację powierzchni, remonty czy budowę nie maleje. Planując wznoszenie fundamentów domu, stawianie ścian nośnych czy podmurówki należy pamiętać o wyborze odpowiednich materiałów. Decydując się na bloczki betonowe, należy mieć na uwadze, że to najważniejsze elementy konstrukcyjne i nie warto na nich oszczędzać.
Ile kosztują bloczki betonowe?
Decyzja o remoncie czy budowie domu opierająca się na ingerencji w fundamenty lub ściany nośne powinna motywować do wyboru nie tylko dobrych, ale przede wszystkim trwałych materiałów. Na cenę bloczków betonowych mają wpływ zarówno ich parametry jak i właściwości. Jednym z ważniejszych elementów branych pod uwagę przy produkcji bloczków to różne klasy betonu. Klasy odpowiadają temu jak wytrzymały będzie materiał. Obecnie wyróżnia się beton B20, a następnie B15 i B25. Nowe normy nakazują je klasyfikować już jako: C16/20, C12/15 i C20/25. Następnym elementem wpływającym na cenę za sztukę bloczków betonowych jest ich rozmiar. Najpopularniejszym rozmiarem jest blok 38 × 25 × 14 cm ważący około 25 kg.
Ze względu na charakter, w jakim wykorzystywane są bloczki, ważne jest, aby były odporne na ściskanie, trwałe i mocne. Ponieważ używane bloczki pełnią funkcję utrzymania całego budynku – beton, z którego powstają, ma być, odporny na: różne czynniki atmosferyczne, wodę, która często zalega w gruncie (zamarza i odmarza w zależności od temperatury) i powinien być niepalny, co w całości ma wpływ na cenę bloczków betonowych. Dlatego beton powstaje z cementu portlandzkiego, kruszywa oraz wody tworząc odporne na czynniki zewnętrzne bloczki.
Rodzaje bloczków betonowych
Bloczki fundamentowe produkowane są w maszynach, które nazywane są wibropasami na wzór prostopadłościanów. Pozwala to na wytworzenie materiałów w wadze od 17 do nawet 30 kg. W zależności od tego, do czego mają zostać wykorzystane, posiadają dodatkowe otwory i ułatwienia np. do układania na tzw. styk. Innym rodzajem są bloki betonowe, długie na prawie 2 m. Te bloki mają wypusty, dzięki, którym nie trzeba używać zaprawy do ich układania. Kolejnym rodzajem bloczków są bloki z betonu komórkowego, czyli takie, które w fazie produkcji zostały wzbogacone o pory z gazu, co nadaje im lekkości i co ważniejsze — zwiększa izolację. Bardzo często ten rodzaj bloków jest używany do wznoszenia ścian działowych. Coraz popularniejsze są bloki silikatowe, które doskonale sprawdzają się w warunkach napierający gruntów. Rodzaj, wymiar oraz zastosowana metoda produkcji znacząco przekłada się na koszt bloczków betonowych. Różnorodne zastosowanie sprawia, że na rynek trafiają mniejsze, cieńsze i jeszcze trwalsze materiały.
Podsumowując, cena bloczków betonowych uzależniona jest od kilku istotnych czynników. Podejmując się budowy, czy remontu należy, przeanalizować dokładnie etapy remontu oraz zakres prac, ponieważ pod różne etapy inwestycji można zastosować bloki wyprodukowane w różnoraki sposób.