pexels-acharaporn-kamornboonyarush-1028714-scaled

Co powinien umieć profesjonalny cukiernik?

Cukiernictwo w Polsce rozwija się coraz prężniej z roku na rok. Zakres obowiązków cukiernika jest więc również coraz szerszy – musi on nie tylko umieć piec, ale również swoje wypieki udekorować czy nawet pięknie opakować. Co tak naprawdę powinien dziś umieć cukiernik, który chce być profesjonalistą w swojej dziedzinie?

 

Jak wygląda nauka cukiernictwa?

 

Każdy, kto chciałby zostać cukiernikiem, musi przejść pewną ścieżkę edukacyjną. W tym zawodzie liczy się przede wszystkim talent, jednak nie obejdzie się również bez wiedzy merytorycznej na odpowiednim poziomie. Nauka cukiernictwa powinna zacząć się od całkowitych podstaw, czyli od teorii dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy, wyboru składników odpowiedniej jakości, obsługi maszyn cukierniczych, które można dziś spotkać w niemal każdej cukierni. Szkolenia cukiernicze zazwyczaj dzielą się na te, które przeznaczone są dla osób początkujących, oraz na kursy dla zaawansowanych. W czasie tych pierwszych można zdobyć właśnie wiedzę teoretyczną, połączoną oczywiście z odrobiną praktyki. Niemniej jednak dopiero na kursach dla zaawansowanych cukierników uczy się techniki wypieku ciast, dekorowania ich czy też korzystania z nowoczesnych urządzeń i akcesoriów cukierniczych.

Wbrew pozorom cukiernik nie zajmuje się jedynie przygotowaniem ciasta i jego wypiekiem. W dzisiejszych czasach wymaga się, by był on nie tylko rzemieślnikiem, ale również swego rodzaju artystą. Chodzi tutaj głównie o dekorację ciast, ich estetyczne przygotowanie oraz zapakowanie. Od pewnego czasu słusznie zwraca się uwagę na to, że człowiek je również oczami, zatem jedzenie, a w szczególności słodycze, muszą być pięknie opakowane. W rzeczywistości cukiernik musi być również specjalistą od marketingu, który wie, jak sprzedać dany wypiek. Oczywiście dotyczy to w głównej mierze właścicieli cukierni, choć oczywiście technik sprzedażowych na przykład w kontekście właściwego zapakowania ciast mogą uczyć się również pracownicy.

 

Co musi umieć profesjonalny cukiernik?

 

W dzisiejszych czasach klienci cukierni są bardzo wymagający. Chcą oni kupować tylko produkty doskonałej jakości – wypieki muszą tak zasmakować, że aż będzie chciało się po nie wracać. Oczywiście większość cukierni pracuje na sprawdzonych przepisach, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że cukiernictwo cały czas się rozwija i dostarcza nowych rozwiązań. Dziś klienci oczekują już nie tylko ciast drożdżowych czy serników, ale również biszkoptów przełożonych różnorodnymi kremami czy nawet wypieków zawierających w sobie płynną czekoladę. Cukiernik powinien więc być elastyczny i chętny do nauki. Musi chcieć się rozwijać, poznawać nowe techniki cukiernicze czy dekoracyjne. W praktyce oznacza to, że będzie zmuszony stale aktualizować wiedzę, którą posiada. To zaś pozwoli mu wprowadzać liczne nowości w ofercie cukierni, a także modyfikować przepisy, tak aby w jeszcze lepszy sposób trafiały one w gusta klientów.

Obecnie szkoły cukiernictwa przykładają bardzo dużą wagę do tego, aby proponować swoim kursantom wysokiej jakości szkolenia, dzięki którym będą oni mogli zapoznać się z najnowszymi trendami cukierniczymi. Poszukując szkoły cukierniczej, w której można nauczyć się fachu od specjalistów w swojej dziedzinie, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej wapas.pl. Dzięki profesjonalnym szkoleniom z zakresu cukiernictwa zarówno adepci zawodu, jak i osoby z dużym doświadczeniem w branży mogą stale doskonalić swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach cukiernik to już nie tylko osoba od wypiekania ciast. Czołowe cukiernie na polskim rynku stawiają na tradycyjne receptury, lecz w połączeniu z pięknymi, artystycznymi wręcz dekoracjami wypieków. Znajomość zasad łączenia smaków, dobór odpowiednich składników od wypieków i kremów, umiejętność pięknego udekorowania i zapakowania ciastek, ciasteczek czy pralinek – tego właśnie, między innymi, wymaga się od dobrego cukiernika.

Możliwość komentowania została wyłączona.