płaskostopie

Buty na płaskostopie dla dzieci – jakie wybrać?

Płaskostopie określane także w potocznym nazewnictwie platfusem jest jednym ze schorzeń, które obejmują deformacje stopy. Ten rodzaj anomalii w architekturze tego narządu jest jednym z najczęstszych i polega na dokładnym przyleganiu dolnej części kończyny do podłoża poprzez obniżenie się łuków stopy. W niektórych przypadkach sklepienie może być tylko delikatnie obniżone, wówczas specjalista po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań ocenia, czy ma do czynienia z płaskostopiem.

Czym jest płaskostopie i jakie są jego objawy?

Modelowo ukształtowana stopa dziecka powinna dotykać podłoża tylko trzema określonymi punktami. Zalicza się do nich piętę oraz dwie kości śródstopia: pierwszą oraz piątą. Prawidłowe ukształtowanie kończyny pozwala na zachowanie odpowiedniej równowagi podczas chodzenia, a także w trakcie biegania. Dziecko jest też w stanie bez problemu utrzymać swój ciężar ciała. Jeśli więzadła oraz mięśnie stopy zostaną na skutek różnych przyczyn osłabione, stopa zacznie całą swoją powierzchnią dotykać podłoża – taką sytuację nazywa się płaskostopiem.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku dzieci do 3.-4. roku życia (a w niektórych przypadkach nawet to 5.) naturalnym może być tzw. płaskostopie fizjologiczne. Stan ten jest przejściowy i z reguły mija wraz ze wzmocnieniem się mięśni stopy oraz stopniowego jej kształtowania się. Odpowiednia profilaktyka w tym okresie pozwoli na prawidłowy rozwój kończyny i zapobiegnie powstawaniu płaskostopia w późniejszym czasie. W niektórych przypadkach ta wada może mieć charakter wrodzony.

Profilaktyka – jakie buty na płaskostopie dla dzieci będą najlepsze?

W celu zapobiegania płaskostopiu istotną rolę odgrywa właściwa profilaktyka oraz obserwacja. Ważna jest codzienna dbałość o aktywność ruchową dziecka i obuwie mające na celu wspieranie zmian, jakie zachodzą w małej stopie. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości warto, aby rodzicie odwiedzili ortopedę, który będzie w stanie odpowiednio zdiagnozować problem za pomocą zdjęć RTG.

Profilaktyka oraz leczenie płaskostopia u dzieci powinno mieć charakter kompleksowy. Dobrym rozwiązaniem jest włącznie co codziennego rytmu dnia ćwiczeń oraz dobór odpowiednich butów.  Kluczową kwestię w tym przypadku stanowi nie tylko cena, ale przede wszystkim zdrowie pociechy. Do najważniejszych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając buty dla dzieci na płaskostopie, jest materiał, z którego powinny być wykonane. Warto postawić na modele wykonane ze skóry lub innych naturalnych materiałów, jak len. Takie tworzywa zapewnią odpowiednią wentylację, nie będą powodowały otarć oraz uchronią przed nadmiernym poceniem się stopy.

Warto też zwrócić uwagę na odpowiedni rodzaj podeszwy. Powinna charakteryzować się dużą elastycznością i sprężystością. Sam but musi uginać się na wysokości około 1/3 tego elementu. Elastyczna, a jednocześnie grubsza podeszwa będzie dobrze amortyzowała stopę podczas chodzenia czy biegania oraz nie ograniczy ruchomości stawów i mięśni stopy. Buty na płaskostopie dla dzieci powinny posiadać także przód o odpowiedniej szerokości. Konstrukcja nie może ani uciskać, ani być zbyt luźna w tym miejscu. Jeśli szukasz idealnego obuwia dla swojego dziecka, które spełnia wszystkie wymienione kryteria, sprawdź buty Danielki na stronie danielki.sklep.pl

Buty na płaskostopie dla dzieci – jakie wybrać?

Buty ortopedyczne na płaskostopie dla dzieci oprócz powyższych elementów powinny odznaczać się posiadaniem sztywnego zapiętka, którego rola jest kluczowa podczas podtrzymywania stopy oraz pięty w prawidłowym położeniu. Rodzice podczas wyboru muszą zwrócić także uwagę na odpowiednie wymodelowanie wewnętrznej wkładki buta. Powinna ona jak najtrafniej odpowiadać naturalnemu kształtowi stopy dziecka.

Odpowiednio dobrane i przede wszystkim wygodne buty na płaskostopie dla dziecka będą przez nie chętnie noszone oraz skutecznie przyczynią się do zniwelowania problemu. Model spełniający wszystkie opisane powyżej kryteria będą bezpiecznie korygowały wadę, wspierając rozwój mięśni i stawów stopy.

Możliwość komentowania została wyłączona.