motolotnia

Pierwszy lot motolotnią – jak się przygotować?

Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów na spędzenie wolnego czasu, a także marzeniem do spełnienia, którego coraz więcej osób dąży, jest lot motolotnią. Z uwagi na swobodną i spokojną możliwość obserwowania okolicy oraz delikatny dreszczyk emocji, to właśnie loty motolotnią stają się coraz bardziej popularne. Można je zrealizować w praktycznie każdym mieście, a ich cena jest bardzo atrakcyjna. Co warto wiedzieć o pierwszym locie motolotnią i jak się do niego  przygotować? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Czym jest motolotnia?

Motolotnia to tak naprawdę statek powietrzny, który charakteryzuje się niewielką masą, a jednocześnie dużą wytrzymałością. Do podstawowych elementów motolotni zaliczyć należy skrzydła o dużej powierzchni, śmigła i skrzydła oraz oczywiście specjalnie dostosowane miejsca dla załogi. Wszystkie części maszyny połączone są ze sobą specjalnym wózkiem, do którego najczęściej zamontowane są koła, czasami także elementy, które dają możliwość pływania po wodzie.

Motolotnia swoją stabilność oraz możliwość łatwego wyznaczania kursu lotu zawdzięcza wyposażeniu w dźwignię sterowniczą. Za jej pomocą można łatwo obrać kurs lotu oraz utrzymywać go przez wyznaczony czas.

Jak wygląda lot motolotnią?

Lot motolotnią stanowi niezapomniane przeżycie. Przed pierwszym lotem warto jednak dokładnie się do niego przygotować, w celu zniwelowania ewentualnych nieporozumień oraz nieprzyjemnych niespodzianek. Loty motolotnią są dostępne dla osób pełnoletnich (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest specjalna zgoda ich opiekuna prawnego) oraz dla osób, których ciężar nie przekracza 115 kilogramów. Ważne jest także dokładne ocenienie swojego stanu zdrowia, a w przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem. O wszelkich wątpliwościach warto też poinformować pilota przed startem, który będzie w stanie obiektywnie ocenić sytuację.

Pierwszym etapem przed rozpoczęciem lotu jest odbycie dedykowanego szkolenia, które umożliwia zdobycie wszelkich niezbędnych informacji oraz wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości związanych z lotem. Po zapoznaniu z zasadami oraz procedurą lotu następuje rozpędzenie maszyny  do takiej prędkości, która pozwoli wznieść się w powietrze. Ten etap stanowi jeden z bardziej ekscytujących momentów związanych z lotem motolotnią, oprócz oczywiście samego przelotu. Po rozpędzeniu maszyny oraz wzniesieniu się następuje łagodna faza lotu. W tym momencie można swobodnie podziwiać rozpościerające się widoki. Lot kończy się delikatnym lądowaniem.

Na przelot motolotnią można zabrać ze sobą takie gadżety jak telefon, aparat czy kamerę jednak pod warunkiem wyrażenia zgody przez samego pilota. Ważne jest jednak odpowiednie przymocowanie sprzętu przed jego wypadnięciem.

Jak się ubrać na lot motolotnią?

Wiele osób przed swoim pierwszym lotem zastanawia się jak się ubrać na lot motolotnią? Czy są jakieś szczególne wytyczne, o których należy pamiętać? Warto pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie, a mianowicie strój powinien być odpowiednio ciepły i nie może krępować ruchów. Odpowiedni komfort termiczny jest niezbędny z uwagi na fakt, że podczas lotu można wznieść się na naprawdę duże wysokości a sam przelot może osiągnąć prędkość nawet do 90 kilometrów na godzinę. Aby nie zmarznąć, warto ubrać zapinaną kurtkę, długie spodnie i bluzkę oraz bieliznę termoaktywną. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie rąk i stóp – tu doskonale sprawdzą się rękawiczki oraz zakryte i ciepłe buty. Dobrze sprawdzi się obuwie, które zabezpiecza kostkę jak np. buty do chodzenia po górach. Ubranie powinno być wygodne, dzięki czemu podczas lotu bez problemu skupisz się na widokach.

W letnie i ciepłe dni warto także zadbać o strój zakrywający ciało. Ważne jest, aby ubrania posiadały zamki, które zabezpieczą przed ewentualnym wypadnięciem z nich zawartości. Nie zaleca się także ubrań posiadających troczki, sznurki lub tasiemki. Kurtki lub bluzy nie powinny mieć kaptura, natomiast w słoneczną pogodę dobrym rozwiązaniem jest założenie okularów przeciwsłonecznych.

Możliwość komentowania została wyłączona.