Dobrze zbilansowana dieta to podstawowy czynnik warunkujący długie i zdrowe kocie życie. Każdy właściciel czworonoga powinien więc zadbać o zakup odpowiednio dobranej karmy i podawanie jej w stosownych ilościach. W naszym społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów dotyczących żywienia zwierząt domowych. Będąc odpowiedzialnym opiekunem należy zaopatrzyć się w odpowiednią, rzetelną wiedzę, a najlepiej zasięgnąć opinii wykwalifikowanego weterynarza bądź zwierzęcego dietetyka. Czym powinna charakteryzować się dobra karma dla kota? Kiedy konieczne jest sięgnięcie po produkt niskobiałkowy?
Dobra karma dla kota – najważniejsze cechy
Koty to zwierzęta mięsożerne. Ich całe ciało i układ pokarmowy są dostosowane do pobierania energii oraz składników odżywczych właśnie z pokarmu tego typu. Suche karmy komercyjne zawierają duże ilości zbóż i innych zapychaczy, które negatywnie wpływają na kondycję kociego organizmu. Warto więc bardzo dokładnie czytać skład i wybierać jedynie produkty posiadające mięso. Należy też unikać wszelkiego rodzaju karm zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego (z reguły są to dzioby, pazury czy pióra, całkowicie zbędne w jadłospisie). Dobra karma nie może zawierać roślinnych źródeł białka, ani cukrów i zbóż. Wielu właścicieli staje także przed dylematem dotyczącym formy pożywienia. Niestety większość osób decyduje się na podawanie kotom suchych granulek. Są one jednak zdecydowanie gorszą opcją, niż jedzenie w formie mokrej. Kot – jako mięsożerca – praktycznie całe zapotrzebowanie na wodę pobiera z pożywienia. Sucha karma niestety tej wody nie zawiera i wiele zwierząt żywionych w ten sposób cierpi na odwodnienie. Może być ono przyczyną wielu niechcianych schorzeń nerek i układu moczowego. Chociaż regularne podawania puszkowanego jedzenia jest nieco bardziej obciążające dla właściciela ponieważ korzystnie wpłynie na kocie zdrowie.
Karma niskobiałkowa dla kota – kiedy należy wprowadzić ją do diety?
Podawanie karmy niskobiałkowej zaleca się z reguły w przypadku wystąpienia u zwierzęcia choroby nerek i układu moczowego. Białko to składnik w znaczący sposób obciążający zwierzęce nerki. Jeśli nie pracują one prawidłowo, nie są w stanie przyjąć standardowo podawanej ilości tego składnika. Niska zawartość białka w diecie może skutecznie pomóc w spowolnieniu rozwoju niewydolności organach. Białko powinno być jednak możliwe najlepszej jakości. Istotne jest też to, aby pochodziło ono z łatwo przyswajalnego źródła. Preferuje się także wysoką kaloryczność w karmach tego typu, ponieważ dzięki niej zmniejsza się ryzyko utraty masy zwierzęcia. Karmy niskobiałkowe są stosowane u kotów chorujących na nerki. Poza niskim poziomem białka charakteryzują się więc również obniżoną zawartością fosforu. Istotna jest też możliwie największa zawartość kwasów omega-3. Dzięki nim łagodzone są stany zapalne, a perfuzja nerek ulega często zdecydowanej poprawie. Wiele produktów niskobiałkowych polecanych w chorobach układu moczowego można znaleźć w sklepie internetowym https://vet-shop.pl/niewydolnosc-nerek-karma-dla-kotow-82.
Wpływ diety na leczenie niewydolności nerek
Każdy weterynarz diagnozujący u zwierzęcia niewydolność nerek, powinien zalecić wprowadzenie odpowiednio dostosowanej do tego schorzenia diety. Często poleca się także wizytę u dietetyka. Warto pamiętać jednak o podstawowych zasadach. Przede wszystkim kot z niewydolnością narządów musi być właściwie nawodniony. Z reguły więc rekomenduje się stosowanie karm mokrych. Konieczne jest wprowadzenie jedzenia nie tylko o obniżonej zawartości białka, lecz także zmniejszenie ilości fosforu w diecie. Dieta kota z chorymi nerkami musi cechować się odpowiednim poziomem sodu i potasu. Choroby nerek są dla kotów bardzo niebezpieczne. Można skutecznie przedłużyć życie swojego pupila nawet o 2, 3 lata, podając mu właściwie dobrane jedzenie. Wybór dobrej karmy dla chorego zwierzęcia należy jednak zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii.