meble drewniane

Jakie meble do industrialnego wnętrza?

Od wielu lat styl industrialny cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie. Co ciekawe, w ten sposób aranżowane są nie tylko mieszkania czy domy, ale również pomieszczenia biurowe. To, co przede wszystkim charakteryzuje styl industrialny, to minimalizm. Bardzo istotny jest tu zatem wybór odpowiednich mebli. Warto wiedzieć, jakie elementy wyposażenia wybrać, aby nie tylko świetnie się prezentowały, ale były również praktyczne.

Początki stylu industrialnego

Styl industrialny ma bardzo bogatą historię. Jego początki sięgają lat 50. ubiegłego wieku. To właśnie wówczas w Stanach Zjednoczonych nastąpił okres recesji. Upadać zaczęły przedsiębiorstwa i zakłady pracy. Pozostawione po nich budynki przejmowali artyści, którzy wykorzystywali te przestrzenie na swoje potrzeby. Urządzane były w nich wystawy, pracowanie, a także mieszkania. Wraz z upływem czasu wnętrza industrialne zaczęły stawać się coraz bardziej funkcjonalnymi przestrzeniami mieszkalnymi. Do Polski styl ten dodarł w latach 90. ubiegłego wieku. Dziś aranżacje mieszkań i domów w tym klimacie cieszą się ogromną popularnością, a większość sklepów meblowych oferuje meble i dodatki również w estetyce industrialnej.

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego

Przede wszystkim to, co charakteryzuje styl industrialny, to wolna przestrzeń. Dlatego wnętrza zaaranżowane w tym stylu cechować powinny się rozległymi powierzchniami oraz wysokimi sufitami. Częstym zabiegiem jest łączenie kilku pomieszczeń w jedno. Poza tym styl industrialny cechuje się wykorzystaniem surowych materiałów. Przykładem mogą być tu choćby meble metalowe do salonu. Także szkło, beton i drewno znajdują w tym stylu swoje zastosowanie. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę, to we wnętrzach industrialnych dominują biel, szarość oraz beż. Bardzo dobrze sprawdzają się tu również kolorystyczne kontrasty.

Estetyczne i praktyczne meble

W przypadku stylu industrialnego bardzo ważny jest odpowiedni wybór mebli. Powinien je przede wszystkim cechować indywidualny i autentyczny design. Wspomniano już o meblach metalowych do salonu – to bardzo dobre i oryginalne rozwiązanie. Elementy wyposażenia wykonane z metalu świetnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Wybierając meble, pamiętać jednak trzeba, że nie tylko ich wygląd ma znaczenie, ale również funkcjonalność. Dlatego warto postawić na praktyczne komody i regały, które bez problemu pomieszczą wszystkie rzeczy, które chce się w nich przechowywać. Nie można zapomnieć o tym, że jeśli chodzi o wybór mebli, to najlepiej sprawdzą się tu minimalistyczne formy. W związku z tym postawiać należy na meble o masywnych i geometrycznych kształtach. Ich zaletą jest fakt, że świetnie otwierają optycznie przestrzeń.

Industrialne dodatki

Błędem jest myślenie, że salon czy sypialnia w stylu industrialnym nie mogą być przytulne. Wystarczy dobrać odpowiednie dodatki. Ważne jednak, aby nie przesadzić z ich ilością. Wybierane powinny być z umiarem i rozważnie. W takich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzą się dodatki wykonane w metalu, betonu, drewna czy nawet drutu. Dobrym przykładem mogą być tu choćby drewniane koszyki, które nie tylko będą wyjątkowo się prezentować, ale również spełnią doskonale funkcje praktyczne.

Błędy przy aranżacji wnętrz w stylu industrialnym

Styl industrialny cieszy się dużą popularnością, jednak niestety zdarza się, że wiele osób popełnia pewne błędny, urządzając swoje mieszkanie w tym stylu. Jednym z nich jest choćby zastosowanie zbyt pstrokatych kolorów. Ważne, aby przy wyborze mebli przede wszystkim stawiać na monochromatyczną paletę barw. Mowa tu o takich kolorach jak biel, szarość i beż. Sprawdzi się również kolor brązowy. Koniecznie unikać należy także zbyt krzykliwych wzorów. Zdobienia elementów wyposażenia, zwłaszcza mebli metalowych do salonu i innych pomieszczeń, powinny być subtelne i delikatne. Styl industrialny pozwala na eksperymentowanie, jednak tych najważniejszych zasad należy przestrzegać. W innym wypadku trudno będzie mówić o tym, że pomieszczenia urządzone zostały zgodnie z założeniami tej stylistyki.

Możliwość komentowania została wyłączona.