gięcie blach

Jaki jest koszt gięcia blachy?

Na samym wstępie warto uzasadnić czym właściwie jest proces gięcia blach, jak się go wykonuje i za pomocą jakich maszyn, a także wielu innych istotnych informacji, które pomogą zrozumieć co składa się na ostateczne koszty tego zabiegu.

Co warto wiedzieć o gięciu blach

Cały proces gięcia blach odbywa się przy pomocy specjalistycznych urządzeń, które to właśnie umożliwiają uzyskanie pożądanego efektu dokładności. Bez ich zastosowania cały zabieg byłby znacznie utrudniony, a efekty nie byłyby takie jak powinny, także, jeśli ktoś chce zajmować się tym profesjonalnie musi wyposażyć się w odpowiedni do tego sprzęt. Co prawda w mniejszych zakładach można spotkać się z urządzeniami manualnymi, a także sprzęty nazywane giętarkami – nie oznacza to, że są to tanie w utrzymaniu narzędzia.

Do gięcia zwanego przemysłowym używa się zazwyczaj specjalnych pasów krawędziowych CNC. Są to produkty gwarantujące ponadprzeciętny stopień precyzji. Warto wspomnieć o tym, że opisywane gięcie blach jest zabiegiem spotykanym w wielu dziedzinach przemysłu i składa się z trzech różnych etapów – gięcie sprężyste, plastyczne, a na końcu następuje dotłaczanie. Aby jakiś detal został trwale odkształcony należy użyć zwiększonej siły nacisku.

Na czym polega proces gięcia blach

Zabieg gięcia blach polega na niczym innym, jak na zmianie kształtu obrabianego materiału, równocześnie zachowując jego pierwotne właściwości fizyczne. Ta specjalna obróbka plastyczna metalu wymaga użycia sił zewnętrznych, ponieważ tylko one są w stanie trwale i dokładnie uformować gięty detal, bez naruszenia w jakikolwiek sposób jego spójności.

Co jest interesujące to, to że wyróżnia się kilka rodzajów gięcia. Są to: zwijanie, zaginanie, profilowanie, wyginanie i skręcanie. Silny nacisk, jaki jest wywierany na materiale powoduje u blachy przekroczenie swojej granicy sprężystości, przez co nie będzie mogła ona powrócić do swojego wcześniejszego stanu wyjściowego. Tej modyfikacji poddaje się jedynie krzywizny metalu, ze względu na to, że proces gięcia nie wpływa na wymiary poprzeczne, spójność materiałową, ani wytrzymałość na rozciąganie.

Istnieją także zasady, których nie można lekceważyć. Między innymi to, że odkształcenia przeprowadzać można jedynie do określonej wartości naprężenia. Co to oznacza? Otóż zbyt duży nacisk może spowodować nieprzywracane uszkodzenie giętego materiału, przez co ten zostanie rozdzielony na części.

Aby proces gięcia blach został dobrze odbyty trzeba indywidualnie konfigurować maszynę, ponieważ parametry muszą być odpowiednio dostosowane do właściwości wybranego materiału. Trzeba pamiętać, że każdy metal się od siebie różni, między innymi granicą sprężystości, czy odpornością na rozciąganie.

Maszyny jakie stosuje się przy gięciu blach

Na to ile kosztuje gięcie blachy mają wpływ także maszyny, jakie znajdują się w zakładzie, w którym jest ono przeprowadzane.

Bardzo często wykorzystuje się maszyny mechaniczne, na przykład giętarki. Są to urządzenia zapewniające równomierny rozkład siły nacisku, a także bardzo zadowalający poziom dokładności obróbki. W branży przemysłowej, tak jak już wcześniej zostało wymienione, stosuje się najczęściej specjalne pasy krawędziowe CNC. Jeszcze istnieje możliwość korzystania z walców lub ciągnienia. Tak naprawdę to, jakiego sprzętu się używa zależy od materiału, jaki ma ulec obróbce.

Pasy krawędziowe CNC są sterowane za pomocą zaawansowanych systemów komputerowych. Gwarantują one ponadprzeciętną dokładność obróbki, a także są niezwykle wygodne do użytkowania. Walcarki natomiast są bardzo chętnie wykorzystywane do tworzenia prętów, rur, kształtowników czy profili. Ostatnia z wymienionych metod to ciągnienie, które polega na przeciąganie materiału przez ciągadło – pozwala to zmniejszyć objętość elementu i go wydłużyć.

Gięcie blachy – cennik

Niestety nie ma nigdzie odgórnie ustalonego cennika, który mógłby dokładnie wskazać ile kosztuje gięcie blachy. Ceny tego zabiegu są bardzo różnorodne, a zależą głównie od miejsca, w którym jest on wykonywany. Jednakże zapoznając się bliżej z całym procesem można dowiedzieć się, jakie czynniki składają się na całkowite koszty zabiegu.

Więcej ja stronie: http://tsk-thiel.pl/giecie-blach/

Możliwość komentowania została wyłączona.