tetiana-shadrina-UoPu3iSMKEQ-unsplash

Jak zrobić świecę ozdobną?

Świece bardzo często spotykane są w domach. Jednak zamiast ciągle kupować nowe, warto pomyśleć o ich własnoręcznym wykonaniu. Wbrew wszystkiemu samodzielne przygotowanie takich świec nie jest wcale trudne. Wystarczy odrobina chęci i produkty, jakie często można znaleźć we wszystkich domach i bez problemu można stworzyć świecie ozdobne bardzo małym kosztem. Prace DIY są teraz na topie, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Kolorowe świece ozdobne

Jak zrobić świece ozdobne na prezent w różnych kolorach? Do ich wykonania będą potrzebne:

 • białe świece lub białe wkłady do zniczy,
 • sznurek jutowy,
 • kredki świecowe w różnych kolorach,
 • drewniane patyczki,
 • kartoniki po napojach,
 • dwa garnki,
 • folia do pakowania,
 • kruszony lód.

Jak zrobić świece ozdobne krok po kroku

 1. Przystępujemy do działania. Pokruszony wosk wrzucamy do małego garnka, a do tego dodajemy kredkę świecową w dowolnie wybranym przez siebie kolorze, która zabarwi wosk. Duży garnek z wodą w środku wstawiamy na ogień. Woda znajdująca się w środku powinna się zagotować, aby móc włożyć do niego mniejszy garnek, dzięki czemu wosk będzie mógł powoli się topić.
 2. Kąpiel wodna sprawi, że garnek z woskiem się nie przypali. W tym czasie odcinamy od kartoników po napojach góry. Kawałek sznurka przywiązujemy do drewnianego patyczka. Ów sznurek wpuszczamy do środka, a sam patyczek musi opierać się na brzegach pojemnika. Sznurek stanie się w ten sposób knotem świeczki ozdobnej.
 3. Na dno należy wsypać pokruszony lód, a potem wlać na niego roztopiony wosk. Czekamy do przestygnięcia, a potem na to możemy wlać kolejną porcję wosku w innym kolorze.
 4. Uwaga! Wosk w innym kolorze można wlać dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że poszczególne warstwy się ze sobą nie wymieszają.
 5. Po wlaniu wszystkich warstw cały pojemnik należy wstawić do zamrażalnika na dobrych kilka godzin. Po tym czasie można rozciąć kartonik i wyjąć świeczkę ze środka, wylewając nadmiar wody ze środka.

Świece ozdobne są już gotowe. Wystarczy je zapakować i można wręczyć je innym osobom.

Jak zrobić świece ozdobne z wtopionymi elementami?

Jak zrobić świece ozdobne na prezent, które mają dodatkowe elementy? Często podziwiamy takie w sklepach. Jak się okazuje, ich własnoręczne zrobienie nie jest takie trudne i warto podjąć to ciekawe wyzwanie, aby sprawdzić swoje umiejętności. Do ich wykonania będą potrzebne:

 • stare świeczki lub specjalnie kupiony wosk,
 • bawełniany sznurek i blaszka,
 • tubka po papierze toaletowym,
 • puszki aluminiowe,
 • garnek z wodą,
 • nożyczki,
 • patyczek,
 • To, co chcemy wtopić, czyli np. ziarnka kawy, zasuszoną pomarańczę, listki mięty itd.

Jak zrobić świece ozdobne na prezent krok po kroku?

 1. Stare świeczki lub kupiony wcześniej wosk do świeczek należy pokruszyć i jak w przypadku świeczek kolorowych, roztopić je w kąpieli wodnej. Na końcu bawełnianego sznurka, który stanie się knotem dla świecy, umieszczamy bawełnianą blaszkę.
 2. Do suchej puszki wkładamy tubkę po papierze. Pomiędzy puszką a samą tubką, w wolnej przestrzeni, należy umieścić poszczególne elementy, jakie chce się wtopić w świeczkę.
 3. Jeżeli ktoś chce, to może je przykleić do ścianek puszki przy pomocy niewielkiej ilości rozpuszczonego wcześniej wosku.
 4. W środku papierowej tubki należy umieścić przygotowany knot, który jak w poprzednim przypadku, również musi zostać umieszczony na drewnianym patyczku.
 5. Czas na to, aby wosk wlać powoli w wolną przestrzeń pomiędzy puszką a tubką (nie wlewamy wosku do końca!). Wosk od spodu uszczelni świecę i blaszkę od knota.
 6. Czekamy, aż całość zastygnie, po czym wyjmujemy papierową tubkę.
 7. Pamiętając o tym, aby knot znajdował się u góry na patyczku, wlewamy wosk do końca.
 8. Ponownie czekamy, aż całość ostygnie, umieszczając świecę ozdobną w chłodnym miejscu na kilka godzin.
 9. Mając pewność, że całość zastygła, usuwamy puszkę przy pomocy nożyka, rozcinając delikatnie boki. Świeca ozdobna jest gotowa.

Jak zrobić świece ozdobne? Jak widać w łatwy sposób. Po co je kupować, skoro wszyscy czerpią niesamowitą frajdę z tego, że takie ozdobne elementy mogą samodzielnie przygotować? Pamiętajmy o tym, że własnoręcznie przygotowane prezenty sprawiają większą radość i są jeszcze mocniej doceniane przez wszystkich.

Jedna odpowiedź