pexels-czapp-arpad-10340495

Jak i gdzie zostawiać hulajnogę elektryczną?

Hulajnogi elektryczne przez ostatnie kilka lat stały się bardzo popularne i na dobre zagościły w naszej codzienności, a nikogo już dziś nie dziwi widok pędzącej na niej osoby. Do ich głównych zalet można zaliczyć kompaktowe wymiary umożliwiające zwinne poruszanie się w miejskiej przestrzeni. Pomimo tego nadal nie są one na tyle niewielkie, by zabrać je ze sobą wszędzie i trzeba je gdzieś zostawić po dotarciu do celu. O czym należy pamiętać, zostawiając hulajnogę elektryczną, gdzie można to zrobić i jak ją zabezpieczyć?

Parkowanie hulajnogi wynajmowanej na minuty

Jednym z większych problemów w czasie skoku popularności tych urządzeń i usługi ich wynajmu było ich parkowanie. Zejście z hulajnogi elektrycznej i jej odstawienie nie stanowi wyzwania i można to zrobić wszędzie, czego właśnie dotyczył problem, a tak odstawione hulajnogi można było spotkać wszędzie tam, gdzie kończył się czas wynajmu – w najmniej bezpiecznych i rozsądnych miejscach. W nowych przepisach z maja 2021 roku wskazano gdzie zostawiać hulajnogę elektryczną. Można to zrobić w wyznaczonych miejscach, które zostały specjalnie zagospodarowane w tym celu i posiadają stosowne oznaczenie na nawierzchni. Znaleźć je można na chodnikach, przy stojakach dla rowerów, czy na parkingach gdzie zagospodarowano jedno miejsce specjalnie dla tych urządzeń.

Co w przypadku, gdy nie ma takiego miejsca? E-hulajnogę można nadal zostawić na praktycznie każdym chodniku, pamiętając o kilku zasadach – należy tego dokonać równolegle do jezdni po stronie chodnika najbardziej od niej oddalonej, a także w sposób nieutrudniający ruchu pieszym i pozostawiający dla nich minimum 1,5 metra jego szerokości. Jak widać, nie są to zbyt surowe i wygórowane przepisy, a dotyczą bardziej kultury i szacunku do innych użytkowników miejskiej przestrzeni. Wraz z powstaniem stosownych przepisów powstały także stosowne mandaty dotyczące ich nieprzestrzegania. W przypadku wynajmowanych hulajnóg operatorzy mogą zgłaszać do służb użytkowników dopuszczających się ich złego parkowania, co w zależności od miejsca grozi mandatem w wysokości kilkuset złotych.

Gdzie zostawić własną hulajnogę?

Posiadając własną hulajnogę elektryczną, gdy nie musisz dbać o czas wynajmu, tym bardziej może zależeć na podjechaniu jak najbliżej celu podróży. Należy jednak pamiętać, że przepisy dotyczące parkowania tych urządzeń dotyczą także hulajnóg osobistych, a nie tylko tych dostępnych na wynajem. Znacznie częściej zatem w takim wypadku korzysta się z drugiej dozwolonej opcji w przepisach ze względu na dostępność wyznaczonych miejsc. Warto pamiętać nie tylko o nieutrudnianiu ruchu pieszym, a także o stabilnym i bezpiecznym odstawieniu sprzętu. Jej przewrócenie grozi nie tylko uszkodzeniem, czy otarciem, ale może po nim także utrudnić poruszanie się pieszym, na co mogą zwrócić uwagę odpowiednie służby i potraktować to bez wyrozumiałości. Dojeżdżając na hulajnodze do pracy, warto pomyśleć o możliwości zostawienia jej wewnątrz nie tylko ze względu na przepisy, ale także dla jej bezpieczeństwa przed niepożądanym użyciem i kradzieżą, a także dla ochrony przed warunkami pogodowymi, jak deszcz, którego unikając, urządzenie będzie w lepszej kondycji i dłużej bezproblemowo Tobie posłuży.

Jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą?

Wybierając miejsca, gdzie zostawiać hulajnogę elektryczną warto pomyśleć także o jej stosownym zabezpieczeniu. Wszystkie środki ochrony przed uruchomieniem mogą okazać się nieskuteczne ze względu, że to nadal niewielkie i stosunkowo łatwe w przenoszeniu urządzenie. Z pomocą przychodzi tutaj zapięcie do hulajnogi. Takie rozwiązania dobrze znają rowerzyści i często można stosować urządzenia zabezpieczające wymiennie, po upewnieniu się, że ich rozmiar pasuje do pojazdu. Na rynku dostępne są zabezpieczenia w formie linek i solidniejszych łańcuchów, a także znacznie solidniejsze składane, wykonane z wytrzymałych materiałów i cieszące się dużą skutecznością u-locki. Niezależnie od typu zabezpieczenia istotny jest element infrastruktury, do którego zostanie ono przypięte. Musi być on solidny i uniemożliwiać przełożenie zabezpieczenia górą czy dołem po jego podniesieniu. Znając przepisy i po wybraniu odpowiedniego miejsca i pasującego zabezpieczenia możesz bez obaw korzystać z szybkiego przemieszczania się na dwóch kółkach.

Możliwość komentowania została wyłączona.