pexels-andrea-piacquadio-774866-scaled

Jak działają naturalne dezodoranty?

Higiena to podstawa, jeśli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie. Dbanie o higienę to zapobieganie nadmiernemu namnażaniu się bakterii, które są odpowiedzialne za przykry zapach potu. Dezodoranty to kosmetyki, które temu skutecznie przeciwdziałają. Czym naturalne dezodoranty różnią się od antyperspirantów i blokerów potu? Przede wszystkim nie blokują gruczołów potowych. Pocenie się jest naturalnym procesem, który wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Długotrwałe blokowanie pocenia się przez antyperspirant może nieść za sobą szereg niepożądanych skutków, takich jak np. stany zapalne.

Dezodoranty naturalne występują w różnych formach. Najczęściej są to kremy lub pasty, ale jeśli wolisz wersję w kulce – znajdziesz również takie rozwiązanie. Działanie naturalnych dezodorantów polega wyłącznie na wchłanianiu nadmiaru potu oraz neutralizacji jego nieprzyjemnego zapachu. Co istotne – nie pozostawiają one plam na ubraniach. Wbrew pozorom są bardzo skuteczne – często w swoim składzie zawierają składniki, które mają działanie antybakteryjne (np. biała glinka czy soda oczyszczona). Ograniczenie rozwoju bakterii oznacza zdecydowanie mniej intensywny zapach potu. Jeśli jednak zależy Ci na blokowaniu procesu pocenia się – naturalny dezodorant oczywiście się tutaj nie sprawdzi.

Naturalny dezodorant, czyli jaki?

Najbardziej popularnym, a jednocześnie najstarszym, bo znanym od tysięcy lat, dezodorantem jest ałun. Występuje on w środowisku naturalnym w formie kryształu, aczkolwiek obecnie dostępny jest już w wielu różnych formach – w proszku, spreju czy sztyfcie. Czym konkretnie jest ałun? To sól aluminium. Jeśli nie masz uczulenia na ten składnik, taki dezodorant będzie dla Ciebie bezpieczny. Różne formy ałunu znajdziesz w sklepie Agwiol Natural. Ałun można stosować pod pachami i na stopy. Ponieważ nie powoduje wysuszenia skóry, nadaje się do każdego jej typu. Jest to dezodorant hipoalergiczny i bezzapachowy. Posiada właściwości:

  • zmniejszające potliwość, ściągające antybakteryjne;
  • obkurczające tkanki i naczynia krwionośne – dzięki temu jest w stanie zatamować niewielkie krwawienie, powstałe, np. podczas golenia.

A co w przypadku alergii na aluminium? Oczywiście istnieją inne rozwiązania. Obecnie na runku pojawia się coraz więcej produktów naturalnych i organicznych. Niektóre z nich nie posiadają w składzie aluminium (glin) i zostały zastąpione innymi składnikami, takimi jak:

  • ekstraktem z szyszek chmielu –  mają działanie normalizujące i regulujące produkcję sebum;
  • ekstraktem z zielonej herbaty – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie;
  • ziemią okrzemkową i białą glinką – pochłaniają pot, łagodzą podrażnienia, działają antybakteryjnie;
  • olejami roślinnymi – poprawiają stan skóry, nawilżając ją;
  • sodą oczyszczoną – poza działaniem antybakteryjnym, doskonale neutralizuje zapachy.

Jeśli Twoja skóra źle reaguje nie tylko na aluminium, ale i na sodę oczyszczoną – postaw na naturalne dezodoranty bez sody, które również znajdziesz w ofercie sklepu Agwiol Natural.

Dezodoranty naturalne – alternatywa dla antyperspirantów i blokerów potu?

Jeśli zależy Ci na pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu potu, wyregulowaniu samego procesu pocenia się, a zarazem uniknięciu szkodliwych substancji zawartych w niektórych antyperspirantach – naturalny dezodorant będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo, dobrze jest uzupełnić jego stosowanie o nawilżane chusteczki lub wkładki na ubrania, które zapobiegną powstawaniu mokrych plam pod pachami. Nie musisz blokować naturalnych procesów, zachodzących w Twoim organizmie, żeby pozbyć się przykrego zapachu i czuć się świeżo.

Poza tym, jeśli masz skórę wyjątkowo wrażliwą, ze skłonnością do alergii, podrażnień czy przesuszania – naturalne produkty do pielęgnacji ciała będą dla niej zdecydowanie łagodniejsze. Z racji tego, że często w składzie zawierają naturalne oleje, oprócz funkcji dezodorantu, doskonale utrzymają nawilżenie skóry. Niektóre z nich (np. ałun) śmiało możesz zastosować nawet na podrażnioną skórę po goleniu, ponieważ zatamuje on krwawienie oraz odkaża rany.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.