pexels-pixabay-279949

Ile kosztuje wymiana oleju?

Jakie są główne za lety oleju silnikowego?

Prawidłowo funkcjonujący człowiek musi cieszyć się dobrym zdrowiem. W jego przypadku najważniejszym organem jest serce, a jeśli ono zawodzi, nie pomogą pozostałe organy, nawet gdyby były w doskonałym stanie. Podobnie rzecz ma się jeżeli chodzi o samochody. Tym, czym dla człowieka jest zdrowe i sprawne serce, tym dla auta jest dobry i niezawodny silnik. Bez niego nawet najnowocześniejszy pojazd nie może przejechać choćby metra. Bardzo ważne jest dbanie o to, aby silnik miał wystarczające warunki do tego, aby móc pracować na najwyższych obrotach. Jak do tego doprowadzić? Najważniejszym wsparciem, które my, jako właściciele pojazdów możemy okazać silnikowi, jest dobry olej.

 

To jednak nie wszystko. Tak samo jak w życiu codziennym dobre chęci nie wystarczą do tego, aby osiągać odpowiednie rezultaty, a w przypadku auta kupno dobrego oleju nie rozwiązuje wszystkich problemów. Taki olej trzeba bowiem regularnie wymieniać. Dopiero wówczas możemy powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać silnik w naszym pojeździe w możliwie jak najlepszej kondycji. Dlaczego regularna wymiana oleju jest tak istotna? Olej odpowiada za prawidłowe chłodzenie silnika, jego elementów oraz zmniejsza tarcia, występujące między wybranymi częściami. Każdy olej, nawet ten najdroższy, po pewnym czasie użytkowania wymaga wymiany. Dzieje się tak z jednego prostego powodu. Krążący w silniku płyn z każdym kilometrem traci swoje właściwości, bez których nie jest on w stanie skutecznie wspierać jego pracy.

 

Wymiana oleju — koszt, który warto ponieść

Każdy kierowca prędzej czy później musi dokonać wymiany oleju. Czekanie do samego końca nie ma sensu z bardzo prostego powodu — o tym, że jest za późno, dowiemy się niestety podczas awarii silnika. Sygnałów ostrzegawczych nie będzie. W nowszych autach, które wbudowane mają odpowiednie czujniki, można liczyć na wsparcie w postaci komunikatów na desce rozdzielczej. Warto zatem z nich korzystać albo podczas zakupu oleju, sprawdzać po ilu kilometrach należy go wymienić. Wiele zależy również od tego, na jakich dystansach poruszamy się swoim autem. Im więcej kilometrów, tym szybciej należy olej wymienić. Kolejnym pytaniem, które zadaje sobie większość kierowców, jest: wymiana oleju — cena? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na cenę składa się bowiem wiele czynników. Po pierwsze, wszystko zależy od tego, jaki olej wybierzemy. Im lepszy producent, tym wyższa cena. Drugą składową jest również pojemność silnika. Nie ma uniwersalnej liczby litrów, które należy wlać podczas wymiany. Silniki różnią się od siebie, i tym samym do niektórych modeli należy użyć więcej oleju, aniżeli do innych. Wreszcie istotnym czynnikiem jest również to, czy podczas wymiany będziemy zmuszeni do zakupu nowych filtrów, które również od czasu do czasu należy wymienić. To wszystko składa się na cenę, jaką należy zapłacić podczas omawianej wymiany oleju.

 

Ile kosztuje wymiana oleju w silniku i czy można zrobić to samemu?

Wiemy już, ile kosztuje wymiana oleju. Czy zatem ów koszt można zmniejszyć do minimum i zrobić to samemu? Można, ale nie warto tego robić z prostego powodu — większość z nas nie ma odpowiedniej wiedzy, która w tym wypadku jest potrzebna. Wiedzą o tym doskonale fachowcy z firmy Motocentrum 24 (pełna oferta znajduje się tutaj – https://motocentrum24.com.pl/wymiana-oleju/). Korzystając z usług wymienionego przedsiębiorstwa, masz przede wszystkim pewność, że olej, który zostanie wlany do Twojego silnika, będzie odpowiednio dobrany. Jeżeli spojrzysz na oznaczenia, znajdujące się na butlach z olejami, zauważysz, że możliwości jest całkiem sporo. Od tego, jaki olej zostanie wlany, zależy bezpieczna praca silnika. Oprócz tego należy odpowiednio odmierzyć ilość wlanego oleju. Nawet jeżeli kupisz dobry olej, odpowiednio go wymienisz, ale wlejesz go za dużo, również możesz doprowadzić do poważnej usterki.

Możliwość komentowania została wyłączona.