flag-2877932_1920 (1)

Czym jest biżuteria patriotyczna?

Biżuteria jest wyrobem luksusowym, który wręczamy przy specjalnych okazjach. Tego typu prezenty sprawiamy z reguły tylko osobom, które są dla nas szczególnie ważne. Jednak wyroby jubilerskie przyznaje się również podczas oficjalnych uroczystości, gdy prezenty są wręczane ludziom w uznaniu ich wybitnych zasług dla danej sprawy. W obu przypadkach jednak formę upominku może pełnić biżuteria patriotyczna.

Biżuteria patriotyczna – co to takiego?

Biżuteria patriotyczna, jak nietrudno się domyślić, skupia się na wykorzystaniu symboliki narodowej. Jej przykładami są sygnety z Orłem Białym, obrączki z odpowiednim grawerem czy spinki do mankietów z innymi symbolami narodowymi (np. czerwono-białą szachownicą). Tego typu upominki nie powinny być wręczane każdemu, a jedynie osobom doceniającym rangę i znaczenie wyrobów, którymi zostały obdarowane. Wszakże symbolom państwowym należy się oddawanie należytego szacunku. Wyjście na kawę z zatkniętym na palec sygnetem z Orłem Białym nie należy do najmądrzejszych pomysłów.

Komu wręcza się biżuterię patriotyczną?

Omawiany rodzaj wyrobów jubilerskich sprawdza się idealnie jako prezent wręczany podczas oficjalnych uroczystości organizowanych przez władze państwowe lub samorządowe czy inne krajowe instytucje. Ponadto tego typu upominki są przyznawane zasłużonym wojskowym. Prawdopodobnie niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział na żywo, w telewizji lub na filmie weterana II wojny światowej, który miał wpiętego w klapę srebrnego orzełka lub symbol Polski Walczącej. Sygnety pamiątkowe wręcza się także wybitnym żołnierzom, którzy odznaczyli się ciężką pracą na rzecz Sił Zbrojnych, np. generałom lub bohaterom zmagań w Afganistanie lub Iraku.

Czy jednak można wręczyć biżuterię patriotyczną zwykłemu człowiekowi, np. członkowi rodziny? Można. Jednak trzeba pamiętać o kilku warunkach. Po pierwsze, musimy mieć pewność co do tego, że obdarowana osoba doceni prezent. Dziś, niestety, patriotyzm jest przez wiele osób przypisywany konkretnym opcjom politycznym, przez co ludzie o innych poglądach, mogą czuć się zażenowani lub urażeni otrzymaniem takiego podarunku. Nie jest to postawa właściwa, bo przecież nie ma nic zdrożnego w miłości do swojego kraju, jednak ten aspekt musimy wziąć mimo wszystko pod uwagę. Po drugie, nigdy nie dawajmy tego typu upominków małym dzieciom, czy osobom, które nie mają wyczucia w eksponowaniu narodowych symboli. Biżuteria patriotyczna nie może być bowiem noszona dla „szpanu” czy jako modny dodatek. Ona musi być szanowana, zaś wartości sentymentalne są ważniejsze od walorów stylistycznych.

Podstawowe wyroby biżuterii patriotycznej

Do podstawowych wyrobów biżuterii patriotycznejzalicza się:

  • sygnety z Orłem Białym,
  • obrączki z okolicznościowym grawerem,
  • zegarki, których cyferblaty są ozdobione motywami patriotycznymi,
  • spinki do mankietów,
  • broszki,
  • wisiory.

Na produktach tego typu znajdziemy nie tylko Orła Białego czy znak Polski Walczącej, ale także symbole zasłużonych jednostek i formacji bojowych, takich jak Żuawi Śmierci, Husaria Dywizjon 303 i inne. Możliwe jest również złożenie zamówienia na projekt konkretnego wyrobu. Jest to znakomita opcja, gdy np. organizujemy imprezę okolicznościową i chcemy uhonorować uczestniczących w niej gości. Oczywiście, chodzi tu o inscenizacje historyczne, obchody rocznicowe czy gale wręczenia nagród.

Prezent nie dla każdego

Jak doskonale widać na podstawie podanych wyżej przykładów, biżuteria patriotyczna jest bardzo szeroką grupą różnorodnych wyrobów jubilerskich. Prezenty tego typu można wręczać zarówno podczas oficjalnych okazji, jak i w rodzinnym gronie. Pamiętajmy jednak, że tego typu biżuteria posiada ogromną wartość symboliczną i sentymentalną, dlatego powinniśmy się zawsze obchodzić z nią z należytym szacunkiem. Wchodzimy bowiem w posiadanie przedmiotu przedstawiającego ważny symbol narodowy. Samo noszenie takich ozdób nie czyni nas patriotami. Prawdziwy szacunek do narodowych wartości okażemy wtedy, gdy będziemy dbać o posiadane przez nas patriotyczne wyroby.

Jedna odpowiedź