hannah-rodrigo-mf_3yZnC6ug-unsplash

Zabawki edukacyjne – co to jest?

Przez kilka pierwszych lat życia dziecko rozwija się i uczy nowych rzeczy wyłącznie przez naśladowanie zachowań rodziców, innych osób przebywających w bliskim otoczeniu, oraz zabawę. Gdy dzieci idą do szkoły, zazwyczaj posiadają  już wiele umiejętności, które umożliwiają im na dobry start w szkolnych murach, mimo że nikt nie nakazywał siedzieć im w ławkach i przepisywać regułek. Pierwsze lata w szkole także zawierają w sobie elementy zabawy, które sprawdzają się tak samo dobrze, a może nawet lepiej, niż standardowa nauka w przyswajaniu nowych umiejętności.

Nauka poprzez zabawę – to stwierdzenie jest często niedoceniane, ale zabawy z rodzicami i innymi bliskimi osobami rozwijają praktyczne zdolności, poszerzają wiedzę, uczą jak zachowywać się w społeczeństwie oraz pobudzają kreatywność dziecka. Dzięki zabawkom edukacyjnym ten proces jest jeszcze prostszy i nie wymaga od rodziców wielkiej inwencji twórczej. Dlatego, jeśli masz w domu lub bliskim otoczeniu rozwijającego się malucha, zabawki edukacyjne to jedne z najlepszych prezentów, jakie możesz mu podarować.

Zabawki edukacyjne – co to jest?

Zabawki edukacyjne to dość szeroki zbiór przedmiotów służących do nauki i zabawy, przeznaczonych zarówno dla niemowlaków, maluchów od 1 do 3 roku życia, starszych dzieci w wieku od 4 do 6 lat, jak i dzieci chodzących już do szkoły, które mają powyżej 6 lat. Dostosowanie zabawki edukacyjnej do wieku dziecka jest dosyć istotne, dlatego warto kierować się w tej kwestii podpowiedziami producentów. Trudna i skomplikowana w obsłudze zabawka nie przyciągnie uwagi młodszej pociechy, a zbyt banalna nie sprawi radości i satysfakcji starszakowi. Równie ważnym czynnikiem pomagającym w wyborze zabawki edukacyjnej są zainteresowania i predyspozycje dziecka. W przypadku noworodków tę kwestię można pominąć, a decyzja dotycząca zakupu jest dużo prostsza, ale u starszych dzieci można zauważyć już pewne skłonności, które warto rozwijać poprzez zabawki edukacyjne. Jeśli wybierzesz je, biorąc pod uwagę zainteresowania dziecka, masz pewność, że prezent będzie udany. Jeśli więc nie znasz go osobiście lub nie przebywałeś z nim na tyle długo, warto zasięgnąć rady kogoś bliższego. Oczywiście można też zdecydować się na zabawki edukacyjne związane z dziedziną, która sprawia dziecku trudność, by poprzez zabawę rozwinęło się bardziej w tym kierunku.

Jakie zabawki edukacyjne dostaniesz w sklepie?

Oferta zabawek edukacyjnych jest bardzo szeroka, a z roku na rok przybywa ich coraz więcej.  Można jedna pogrupować je ze względu na umiejętności, które rozwijają. Pierwszą kategorią są zabawki edukacyjne pobudzające zmysły dziecka, które są szczególnie ważne w okresie niemowlęcym, np. maty edukacyjne składające się z wielu różnorodnych elementów.

Innym rodzajem są zabawki, dzięki którym wzmacnia się ogólną sprawność fizyczną dziecka, czyli motoryka dużą i mała. Dla niemowlaków będą to chodziki edukacyjne czy wózki pchacze umożliwiające naukę chodzenia, później zabawy z wszelkiego rodzaju piłkami, wkładanie klocków w odpowiednie otwory, budowanie konstrukcji z różnych elementów, bawienie się ciastoliną czy rysowanie i malowanie. Zabawki edukacyjne służące do wykonywania takich czynności wspierają rozwój ruchowy dziecka.

Kolejną grupą są zabawki dydaktyczne służące do poznawania kolorów, literek, liczb lub zabawki badawcze, które pozwalają dziecku zdobyć większą wiedzę o świecie. Mogą to być edukacyjne gry planszowe, interaktywne książki czy zabawki skupiające się na jakimś zjawisku fizycznym lub obszarze z dziedziny funkcjonowania organizmu.

Jeszcze inną kategorią są zabawki wspierające rozwój społeczny i emocjonalny dziecka tj. interaktywne przytulanki, gry wieloosobowe wymagające słownej komunikacji lub zestawy tematyczne podporządkowane zawodowi albo funkcji społecznej.

Jakie zabawki edukacyjne będą odpowiednie dla Twojego dziecka? Wiek i rodzaj umiejętności, które chcesz, aby rozwijało, pomogą Ci w dokonaniu wyboru.

Baw się z dzieckiem

Zabawki edukacyjne są stworzone po to, aby bawić i uczyć, jednak jeszcze lepsze efekty osiągają, gdy do zabawy dołączy się rodzic lub inna bliska dziecku osoba. W ten sposób bardziej zachęcisz malucha do stawiania sobie wyzwań i próbowania nowych rzeczy, a przy okazji umocnisz więź z dzieckiem.

Jedna odpowiedź