aditya-romansa-5zp0jym2w9M-unsplash

Jak dbać o ubrania dla niemowlaków?

Podczas szykowania wyprawki dla nowego członka rodziny, w głowie młodych rodziców pojawiają się pytania, na które wcześniej nie wpadli. Pielęgnacja niemowlęcia rozciąga się bowiem na wszystkie przedmioty i przestrzenie, których używa dziecko. Jak w takim razie prawidłowo dbać o ubrania dla niemowlaków, skoro to one trwale dotykają delikatnego ciała? Co z praniem i jak długo prasować ubranka niemowlęce, o czym tak dużo słyszymy od teściowej?

Jak prać ubranka niemowlęce?

Noworodek od momentu przyjścia na świat styka się z licznymi substancjami i bodźcem, które są dla niego nowe, a jego organizm dopiero uczy się z nimi radzić, dlatego zapewnienie mu komfortu i bezpieczeństwa w ubrankach, które będzie miał na sobie przez większość czasu, jest tak istotne. Już na etapie przygotowywania wyprawki zadajemy sobie pytanie, jak prać ubranka niemowlęce. Opinie na ten temat nie są na szczęście tak podzielone jak na inne tematy dotyczące opieki nad dziećmi.

Wszystkie ubranka, pościel, pieluchy tetrowe i inne tekstylia przeznaczone dla noworodka należy wyprać po zakupie, aby usunąć pozostałości po produkcji. To pierwsze pranie, jak i kolejne po narodzinach dzieci powinno odbywać się w jak najbardziej naturalnych, delikatnych środkach piorących. Na rynku dostępne jest wiele proszków i płynów do prania ubranek od 1 dnia życia. Nie zawierają one zbędnych barwników i substancji zapachowych, które mogą podrażnień skórę dziecka. Możemy też zdecydować się na bardziej tradycyjne rozwiązanie, jakim są płatki mydlane. Nie dodajemy płynu do płukania, aby pozostawić jak najmniej substancji chemicznych na ubraniach dla niemowlaków.

W związku z innymi środkami piorącymi rodzice zwykle piorą swoje ubrania osobno, ale w pierwszych tygodniach życia lub u dzieci ze skłonnościami do alergii i podrażnień możesz używać dziecięcego proszku także do ubrań i pościeli reszty rodziny. Dzięki temu unikniesz problemów ze skórą maluszka, nawet jeśli wyląduję w sypialni rodziców w środku nocy lub poprzytula się ze starszym rodzeństwem. To Ty decydujesz czy po upływie kilku miesięcy nadal używasz dedykowanych środków i jak pierzesz ubranka niemowlęce. Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze skórą, możesz to robić nawet przez kilka lat, przez co w niektórych przypadkach da się uniknąć swędzenia, pieczenia i suchości. Większość rodziców i pediatrzy polecają robić to przynajmniej w pierwszych kilku miesiącach życia, zanim skóra stanie się mniej delikatna i narażona na podrażnienia.

Po co i jak długo prasować ubranka niemowlęce?

Jak prać ubranka niemowlęce, to tylko w delikatnych środkach, a co potem? Brak zmiękczacza do tkanin powoduje, że ubranka, na których delikatności tak nam zależy, są szorstkie i twarde. Rozwiązaniem jest prasowanie ubrań dla niemowlaków. Czasochłonne machanie żelazkiem nie jest zwykle ulubionym zajęciem świeżo upieczonych rodziców, ale ma swoje niepodważalne zalety. Przede wszystkim nie trzeba ani grama szkodliwej chemii, aby nadać miękkość ubraniom dla niemowlaka.

Usunięcie zagnieceń powstałych w trakcie prania i suszenia ubrań to kolejna rzecz, za jaką z pewnością podziękowałby noworodek. Dotychczas był zanurzony w wodzie, więc każde najmniejsze zagięcie powierzchni jest dla niego skrajnie nieprzyjemnym doświadczeniem. Najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa maluszka jest jednak to, że wysoka temperatura podczas prasowania usuwa mikroorganizmy, które mogłyby powodować choroby u noworodka z nierozwiniętym układem odpornościowym. Kiedyś funkcję tę pełniło gotowanie. To, jak długo prasować ubranka niemowlęce, jasno określają pediatrzy. Przez pierwsze tygodnie po narodzeniu ta antyseptyka może zabezpieczyć dziecko. Gdy stanie się silniejsze, można prasować tylko te, które mają bezpośredni kontakt z ciałem. Po 6 miesiącu życia prasowanie ubrań dla niemowlaka ma już takie same funkcje, jak dbanie o ubrania dorosłych.

Aby dzidziuś prezentował się należycie w każdej sytuacji, a ubrania służyły, dopóki z nich nie wyrośnie, pamiętaj o czytaniu metek. To tam znajdziesz informacje o temperaturze, w jakiej możesz prać oraz czego nie należy mocno odwirowywać. Jeśli koszulka czy sweterek ma nadruk lub jest z materiału, który budzi Twoje podejrzenia, zwróć uwagę na to, jak długo prasujesz ubranka niemowlęce oraz czy są przewleczone na lewą stronę. Pozwoli to zachować ich piękny wygląd.

Jedna odpowiedź