pexels-helena-lopes-1796698

Rodzaje szkła do piwa – poradnik

Różne rodzaje szkła nie są wyłącznie wymysłem estetycznym. Nie chodzi o wygląd pokali, kufli, kieliszków. Każdy rodzaj alkoholu wymaga innego szkła. Jest tak ze względu na określone walory smakowe i zapachowe. Jeśli chcesz w pełni czerpać z bogactwa smaku i zapachu konkretnego piwa, to powinieneś dobrać do niego odpowiednie naczynie. Jakie są rodzaje szkła do piwa? Jak dobrać odpowiednie szkło do konkretnego piwa?

Dlaczego wybór odpowiedniego szkła jest ważny?

Szkło ma wpływ nie tylko na smak trunku, decyduje także o wyglądzie piwa – o jego barwie, pianie i klarowności. Od konkretnego szkła zależy też zapach, który wydziela piwo. Woń trunku ma istotny wpływ na jego smak. Podczas spożywania pokarmów i napoi wiele bodźców odbieramy właśnie za pomocą zmysłu zapachu. Współtworzą one wraz ze smakiem podstawę przyjemności z jedzenia i picia. Również estetyka, wygląd, sposób serwowania ma wpływ na jakość spożywanych piw.

Przyjemność estetyczna wynikająca z patrzenia na dany trunek uzupełnia doświadczenie konkretnego smaku. Piwo będzie Ci lepiej smakowało, jeśli zostanie odpowiednio zaserwowane. W piwie niezwykle ważną funkcję pełni piana. Jest źródłem wielu substancji lotnych. To one odpowiadają za aromat. Konkretne szkło pozwala rozwinąć się pianie i ją utrzymać. W zależności od rodzaju piwa powinna ona rozwijać się szybciej albo wolniej i utrzymywać dłużej albo krócej. Z tego względu ważny jest wybór odpowiedniego kufla. Pokale do piwa należy dobierać starannie, w zgodzie z ustanowionymi normami. Normy to nie ograniczenia, to wskazówki, które pozwalają się zorientować, jakie rodzaje szkła do piwa wybrać.

Pokale do piwa a konkretne typy piw

Pokale do piwa to kieliszki, w których serwuje się piwo typu lager. Pokal ma nóżkę – za nią trzyma się piwo. Dzięki temu można uniknąć wzrostu temperatury trunku. Jest stosunkowo wąski, ma smukłą budowę i jest wykonany z cienkiego szkła. W pokalu napój jest dobrze widoczny, klarowny. Jego kształt sprzyja utrzymywaniu się piany. Aromaty są uwalniane stopniowo. Ten rodzaj szkła stosuje się czasem do piwa Pilzner oraz do Koźlaków. Do ciemnego piwa używa się pokalu typu Snifter. Posiada krótką nóżkę. Jego kształt jest pękaty. Czasza zwęża się ku górze, dzięki czemu aromat utrzymuje się dłużej i jest intensywniejszy. Kształt pokalu umożliwia wprawienie piwa w wirowanie. To powoduje intensywne wydzielanie się zapachu. Kieliszka nie trzyma się za nóżkę, ale za jego tył. Piwo jest delikatnie ogrzewane, dzięki czemu jego bukiet smakowy i zapachowy się rozwija i dojrzewa w miarę spożywania trunku. Stosuje się go w piwach o intensywnych, wyrazistych aromatach.

Szklanki do piwa

Do piw ciemnych, o intensywnym, mocnym aromacie znajdującym się wewnątrz trunku stosuje się szklanki o charakterystycznej budowie. To szkło, które lekko zwęża się u góry. Aromat jest dłużej utrzymywany, dzięki zatrzymaniu piany. Uwalnia się powoli. Dojrzewa w miarę spożycia. W takim szkle zaleca się spożycie piw typu IPA, Amber Ale, APA oraz Porter. Kufel to charakterystyczny rodzaj szkła, często spotykany w barach. Kufel ma charakterystyczny uchwyt. Jest wykonany z grubego szkła oraz dosyć ciężki. Podaje się w nim Pilznery, Koźlaki oraz Portera bałtyckiego. Pinta to rodzaj szkła rozszerzającego się ku górze. Pinta jest szeroka, wykonana z cienkiego szkła. Aromaty w pincie uwalniają się szybko. Serwuje się w niej Blond Ale, piwo typu APA, Portera bałtyckiego, Enaglish Brown Ale, Cream Ale oraz English Pale Ale.

Do piwa pszenicznego stosuje się szklankę typu Weizen. Ten typ szkła zwęża się ku dołowi. Często pośrodku występuje niewielkie wgłębienie, który umożliwia wygodne trzymanie trunku. Szklanka jest smukła i bardzo wysoka. Pinta również rozszerza się ku górze, ale jest zdecydowanie szersza od typu Weizen. To szkło nie tylko eksponuje barwę piwa, ale również pozwala na długie utrzymanie piany. To w aromatycznym piwie pszenicznym jest najważniejsze. Ostatni rodzaj to szklanki do piwa rzemieślniczego. W dolnej części pojawia się ryflowanie. To ułatwia trzymanie szklanki oraz ogrzewanie dłonią trunku. Szklanka zwęża się w górnej części. Dzięki temu niezwykłe i nietypowe aromaty piw kraftowych utrzymują się dłużej i mają odpowiednią intensywność.

Możliwość komentowania została wyłączona.