pexels-nastyasensei-821365

Jakie zalety ma ser z mleka pasteryzowanego?

Sery to z całą pewnością jedne z ulubionych produktów spożywczych w naszym kraju. Uwielbiamy je w różnej postaci. Są dodatkiem do kanapek, sałatek, dań głównych, przekąsek, możemy je jeść także bez żadnych dodatków. Wytwarza się je z mleka, a dokładniej poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białek w postaci skrzepu, który poddaje się kolejnym obróbkom. Przestrzegając wysokiej higieny produkcji i mając na uwadze bezpieczeństwo konsumentów producenci chętnie wytwarzają sery z mleka pasteryzowanego. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest ser z mleka pasteryzowanego?

Wyróżniamy sery z mleka niepasteryzowanego (surowego) oraz pasteryzowanego. Surowe mleko ma wiele walorów – cieszy się niepowtarzalnym smakiem i obecnością w składzie licznych drobnoustrojów. To właśnie bakterie wpływają na specyficzny aromat i smak sera, a także na naturalne tworzenie się uwielbianych przez nas dziur w serze. Jednak łatwo takie mleko zanieczyścić toksynami i bakteriami patogennymi. Nieodpowiednio przyrządzanie sery z mleka niepasteryzowanego mogą doprowadzić do zatrucia i stanów zapalnych żołądka.

Mleko pasteryzowane do produkcji serów uznaje się za dużo bezpieczniejsze. Pasteryzacja jest obróbką cieplną, przeprowadzaną w 72,5 stopniach Celsjusza. Mleko poddaje się działaniu wysokiej temperatury przez około 15 sekund. Nie zmienia to właściwości chemicznych i fizycznych mleka, a usuwa większość drobnoustrojów w nim zawartych. Ma to swoje wady i zalety. Do wad zaliczymy utratę walorów smakowych, natomiast zaletami są sprawniejszy proces produkcji sera oraz bezpieczeństwo konsumentów. Producent dodaje do serów fermenty, jednak są one produkowane w laboratorium pod kontrolą specjalistów. Mamy pewność, że stworzone drobnoustroje są w pełni bezpieczne dla zdrowia i higieniczne, co także przekłada się na możliwość pełnej kontroli wszystkich etapów produkcji.

Ser z mleka pasteryzowanego – zalety

Największą zaletą serów z mleka pasteryzowanego jest ich wysokie bezpieczeństwo spożycia. Mogą po nie sięgać nawet dzieci czy kobiety w ciąży, które szczególnie starannie muszą dobierać produkty spożywcze. Uznaje się, że pasteryzacja likwiduje nawet do 99% żywych bakterii pozostawiając jedynie te termofilne oraz ich zarodniki. Nie zmienia to właściwości organoleptycznych samego mleka, czyli zespołu cech obejmujących smak, zapach, wygląd, barwę czy konsystencję. Otrzymujemy świeże i niskoprzetworzone mleko o wydłużonej dacie spożycia, co jest niezmiernie ważne dla całego procesu produkcji serów. Nie tylko będą one smaczne, ale i całkowicie bezpieczne do spożycia. Nie ma możliwości na przeżycie patogennych bakterii w wysokich temperaturach obróbki.

Warto zwrócić uwagę na samą produkcję. W przypadku serów z mleka surowego jest ona długa i skomplikowana, ponieważ surowiec jest żywy. Przekłada się to bezpośrednio na smak serów – będzie on się różnić w zależności od pory roku produkcji, kolejnego cyklu czy innych czynników zewnętrznych. Uznaje się nawet, że nie można wytworzyć kilku partii serów z mleka niepasteryzowanego o takim samym smaku. Z kolei w przypadku serów z mleka pasteryzowanego produkcja jest szybsza, łatwiejsza i mniej wymagająca. Uzyskane sery jednego gatunku w każdym przypadku mają podobny, bardzo dobry smak. Dzięki temu kupując swój ulubiony ser na przestrzeni tygodni czy miesięcy mamy pewność, że wciąż będzie smakował tak, jak chcemy.

Pomysły na ser

Ser stanowi podstawę preferencji kulinarnych wielu osób – zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Chcąc delektować się wyjątkowym smakiem i aromatem można spożywać go solo, po pokrojeniu na kosteczki, trójkąciki lub plastry. Walory sera twardego podkreśli wówczas wytrawne wino czerwone, natomiast walory sera miękkiego lub z pleśnią – wino białe. Starty ser jest idealnym dodatkiem do tradycyjnych dań kuchni włoskiej i hiszpańskiej, szczególnie tych na bazie makaronu. Ser można wykorzystać jako farsz do mięs, warstwę zapiekanek, składnik pizzy czy lasagne. Bez względu na to, jak chcemy go spożyć, wybierajmy produkty najwyższej jakości od sprawdzonych producentów. Dobre sery z mleka pasteryzowanego można kupić np. w La Tienda Espanola poprzez stronę https://latiendaespanola.pl/k/sery/sery-z-mleka-pasteryzowanego/. Producent wykorzystuje wysokiej jakości mleko, starannie poddane obróbce.

Możliwość komentowania została wyłączona.