milada-vigerova-x7mqPOxuJNw-unsplash

Jaka kawiarka na indukcję? – Poradnik

Kawiarka to świetne rozwiązanie, które z powodzeniem zastąpi drogi i skomplikowany w późniejszej eksploatacji ekspres ciśnieniowy. Idealnie sprawdzi się w domu każdego miłośnika prawdziwego włoskiego espresso. Wybór kafetierki potrafi być jednak trudniejszy, niż by się wydawało. Nawet jeśli pominiemy kwestie estetyczne, pozostają ciągle parametry użytkowe – nie każdy model sprawdzi się bowiem na każdej kuchence. Szczególnie dużą uwagę powinniśmy poświęcić wyborowi kawiarki na płytę indukcyjną.

Dlaczego nie każda się sprawdzi, czyli o działaniu indukcji

Płyta indukcyjna, w przeciwieństwie do pozostałych technologii stosowanych w kuchenkach, nie opiera się na bezpośrednim wytwarzaniu ciepła, a na przewodnictwie magnetycznym. Ze względu na tę właśnie technologie urządzenie to wymaga zastosowania odpowiednio dużych naczyń. Naczynia te, oprócz odpowiednich rozmiarów, muszą też być wykonane z materiałów ferromagnetycznych, czyli przykładowo: żelaza, miedzi lub niklu. Ze względu na konieczność zastosowania konkretnych stopów, niezwykle istotna jest też jakość naczyń. Im czystszy stop metali, tym lepsza dystrybucja ciepła na kuchence, a co za tym idzie: oszczędność energii i odpowiedni proces przygotowania potraw, lub w tym wypadku kawy.

Jaka kawiarka na indukcję będzie najlepsza?

Dokonanie dobrego wyboru wymaga określenia naszych potrzeb i oczekiwań, jakie wiążemy z produktem. Z pewnością nie warto celować w najniższą półkę cenową, jeśli chcemy parzyć naprawdę dobrą kawę i kupujemy ziarna jakości speciality – nie oszczędzajmy na sprzęcie. Zdarzyło Ci się spotkać kiedyś w kawiarni tani sprzęt? Tutaj nie chodzi tylko o markę, na pierwszym miejscu zawsze jest jakość. Oprócz przeznaczenia, przy zakupie kawiarki należy zwrócić także uwagę na pojemność, jest to drugi najważniejszy parametr. Najpopularniejsze modele parzą jednorazowo trzy espresso, kierowane są głównie do niewielkich rodzin 2+1 lub singli.

Żaden artykuł o kawiarce nie obyłby się bez wspomnienia o Bialetti, ten włoski producent, od którego tak naprawdę zaczęła się historia makinetek, jest w świecie kawy wręcz symbolem jakości i dobrego smaku. Jeśli zapytalibyśmy baristę, jaką kawiarkę indukcyjną wybrać, z pewnością zarekomenduje nam model Moka Induction. Świetny, klasyczny styl w połączeniu z nutą nowoczesności, a do tego dbałość o szczegóły, 2 lata gwarancji i niemalże 80 lat doświadczenia producenta, to nie może się nie udać. Za tym wyborem przemawia także doskonały stosunek ceny do jakości.

Klasyczne modele nie sprawdzą się, jeśli masz dużą rodzinę lub często podejmujesz gości. W ofercie SwiezoPalona.pl znajdziesz jednak także modele większe, pozwalające na przygotowanie nawet 10 espresso przy jednym parzeniu. Oczywiście, w zależności od Twoich potrzeb, możesz też wybrać modele odpowiednio mniejsze. Istnieją także rozwiązania pośrednie, takie, które można by nazwać złotym środkiem. Do takich modeli należy właśnie Giannini Giannina La Tradizione Induction. Dzięki zastosowaniu redukcji, czyli specjalnego elementu, możesz dowolnie zredukować pojemność kawiarki i przykładowo: przygotować 6 lub zaledwie 3 espresso.

Czym kierować się przy wyborze?

Wiesz już, że musisz wybrać kawiarkę indukcyjną, to już samo w sobie dość mocno zawęża zakres Twoich poszukiwań. Choć ustaliliśmy już, że na sprzęcie nie warto oszczędzać, to nadal z uporem powtarzamy: po pierwsze jakość. Na proces parzenia kawy, oprócz odpowiedniej grubości zmielenia ziarna, mają wpływ przede wszystkim dwa czynniki: temperatura oraz ciśnienie. O ile to drugie łączy się poniekąd z procesem mielenia, o tyle prawidłową kontrolę nad temperaturą zapewni tylko i wyłącznie dobrej jakości urządzenie. Zakup naczyń wykonanych ze stopu niewiadomych metali nigdy nie jest dobrym pomysłem, nawet pomijając kwestie zdrowotne. Jeśli natomiast rzecz tyczy się kawiarki na płytę indukcyjną, to nic nie da nam takiej kontroli nad temperaturą przy jednoczesnej szybkości nagrzewania się, jak wysokiej klasy aluminium lub miedź. Tania kafetierka nie posłuży również zbyt długo ze względu na brak serwisu i niemożność dokupienia zapasowych uszczelek.

Na drugim miejscu, choć równie istotny, powinien stać design. Kawiarka, jako wyraz dobrego gustu powinna cieszyć nie tylko nasze podniebienia, ale i oko. I tak samo, jak skórzane buty świetnie dopełniają elegancki płaszcz, makinetka powinna dopełniać naszą kuchnię. Pamiętajmy, że nasz styl wyraża się bowiem we wszystkich płaszczyznach, nie tylko smaku per se. Kawiarka na indukcję w ofercie SwiezoPalona.pl to dobry wybór.

Jedna odpowiedź