sam-manns-JnrRYAH5bT8-unsplash

Jaką fototapetę do sypialni wybrać?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej śpimy, odpoczywamy, relaksujemy się. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni wystrój. To on bowiem tworzy wyjątkowy klimat tego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zatem zastosowanie w sypialni fototapety. Tu wybór jest niezwykle szeroki i zależy przede wszystkim od konkretnej aranżacji sypialni oraz od jej wielkości. Warto zatem wiedzieć czym kierować się przy wyborze idealnej fototapety, która sprawi, że sypialnia stanie się naprawdę wyjątkowa.

Fototapeta w sypialni – jaką wybrać?

Jak wspomniano, sypialnia to przede wszystkim miejsce, w którym się odpoczywa i relaksuje. Dlatego też, wybierając fototapetę, kierować trzeba się przede wszystkim tym, aby budowała ona klimat sprzyjający odpoczynkowi. Do wyboru jest wiele fototapet uniwersalnych. Wymienić można tu choćby różnego rodzaju panoramy (może być to nocna panorama miasta), fototapety przedstawiają krajobrazy czy choćby kwiaty lub inne obrazy związane z przyrodą. Mogą być to również fototapety z abstrakcyjnymi grafikami. Ważny jest tu jednak dobór odpowiednich kolorów. Sypialnia to pomieszczenie, którego aranżacja musi być ze sobą spójna. Dlatego fototapeta do sypialni musi być dobierana tak, aby pasowała do pozostałego wystroju. Dlatego motyw fototapety, jak i jej kolorystyka, pasować musi do kolorystyki pozostałych elementów takich jak meble, ściany i różne dodatki. Jest jednak pewien wyjątek. Mowa tu o fototapetach czarno – białych. Te pasować będą w niemal każdej aranżacji.

Fototapeta a wielkość sypialni

Niemal pod każdym względem zdecydowanie łatwiej urządza się większą sypialnię. Problem pojawia się w przypadku mniejszego pomieszczenia. I tak jest również w przypadku doboru fototapety do małej sypialni. W przypadku małej sypialni dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie fototapety 3D. Taka fototapeta może bowiem optycznie zwiększyć pomieszczenie, nadając mu nieco większej głębi. Wybór fototapet 3D jest również bardzo szeroki. W sypialni świetnie sprawdzi się fototapeta 3D przedstawiająca widok z okna czy jakieś wnętrze. Oczywiście uniwersalne są także krajobrazy czy motyw przyrody. Warto także podkreślić, że fototapeta 3D w małej sypialni doda pomieszczeniu nieco nowoczesności.

Fototapeta a rodzaj aranżacji

Powiedziano już, że fototapeta musi pasować do konkretnej aranżacji sypialni. Takie pomieszczenia najczęściej urządzane są w stylu nowoczesnym lub romantycznym. W przypadku sypialni urządzonej w stylu nowoczesnym wybór fototapety jest nieco łatwiejszy. Tu sprawdzić mogą się czarno – białe abstrakcje, różnego rodzaju wzory czy faktury. Nieco większy problem może sprawdzi wybór fototapety do sypialni urządzonej w stylu romantycznym. Jaka romantyczna fototapeta do sypialni sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku postawić można na wzory w stylu glamour czy bądź piękne krajobrazy. Szeroki wybór fototapet można znaleźć choćby w sklepie Dekoracje PATKA.

Montaż fototapety

Wybór odpowiedniego wzoru, motywu fototapety jest niezwykle ważny. Ale równie ważne jest jej prawidłowe zamieszczenie na ścianie. Wiedzieć jednak trzeba, że nie jest to wcale trudne i można to zrobić samodzielnie. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować ścianę. Ta musi być dokładnie umyta i wyczyszczona. Następnie należy zaznaczyć na ścianie miejsce, w którym ma zostać zawieszona fototapeta. Kolejny krok to nałożenie kleju. Bardzo ważne jest, aby robić to dokładnie zgodnie z instrukcją. Teraz nie pozostaje nic innego jak zawieszenie fototapety. Zacząć należy od lewej, górnej strony. Fototapeta musi być dokładnie dociśnięta do ściany. Wykorzystać należy do tego wałek do tapet. Dociskać należy z góry na dół. Na koniec należy usunąć nadmiar kleju. Najlepiej jest to zrobić za pomocą mokrej ściereczki.

Fototapety stają się coraz popularniejsze. Potrafią nadać pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Także w przypadku sypialni. Warto zatem zastanowić się, czy fototapeta nie będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż goła ściana.

Jedna odpowiedź