gleba

Jak zwiększyć PH gleby?

Uprawa roślin wymaga nie tylko narzędzi i umiejętności, ale także odrobiny wiedzy na temat tego, jakie warunki będą najlepsze dla zieleni, którą chcemy posadzić. Jednym z najczęściej popełnianych przez wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem czy rolnictwem błędów, jest zbyt mała uwaga poświęcona takim aspektom, jak m.in. kwasowość gleby, która wbrew pozorom stanowi jeden z najważniejszych elementów uprawy i ma ogromny wpływ na wzrost i zdrowie konkretnych roślin. “Upodobania glebowe” roślinności mogą być naprawdę różne. Niektóre gatunki preferują podłoże o wyższym pH, inne zdecydowanie lepiej rozwijają się tam, gdzie pH jest niższe. W tym artykule blogowym skupimy się na tych pierwszych i przyjrzymy się temu, w jaki sposób kwasowość gleby wpływa na rozwój roślin, jak sprawdzić jakie pH ma gleba, w której planujemy je zasadzić, a także jak zwiększyć pH gleby, aby odpowiadała ona wymaganiom naszej zieleni. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Kwasowość gleby – jaki ma wpływ na rośliny?

Tak jak już zostało wspomniane – odczyn kwasowy gleby ma ogromne znaczenie dla zdrowia i rozwoju roślin. Co prawda istnieją gatunki, które dobrze radzą sobie w podłożu o niższym, jak i wyższym pH, jednak ma to pewne granice, których nie można przekraczać – w przeciwnym razie roślina zmarnieje.

W przypadku niektórych roślin lubiących kwaśne gleby należy uważać, aby pH podłoża nie było zbyt wysokie, ponieważ może to spowodować całkowite wstrzymanie pobierania przez nie składników odżywczych z ziemi, i tym samym zatrzymanie rozwoju i wzrostu oraz spadek odporności na różne schorzenia.

Istnieje również całkiem sporo roślin, które preferują zasadowy odczyn gleby, a więc taki, którego współczynnik pH jest wysoki. Tu jednak również trzeba zachować czujność – niewiele jest zieleni, która lubi podłoże o pH wyższym niż 7,2, a przekroczenie tej wartości może dla wielu gatunków – nawet tych, które świetnie radzą sobie w glebie zasadowej – być po prostu zabójcze.

Widać więc wyraźnie, że kwasowość gleby ma ogromne znaczenie dla roślin. Wystarczy więc zbadać poziom pH gleby w wybranym przez nas miejscu, aby mieć pewność, że będzie on właściwy dla gatunku, który chcemy posadzić, prawda? Niestety, nie jest to takie proste. Na samą kwasowość gleby w danej przestrzeni ma wpływ mnóstwo czynników. Czy oznacza to więc, że trzeba szukać miejsca, w którym jest gleba odpowiadająca potrzebom danych roślin, które chcemy mieć? Nie jest to konieczne, jeżeli sprawdzi się wcześniej odczyn w wybranym przez siebie miejscu i za pomocą jednej z wielu metod ureguluje się wysokość pH do żądanego poziomu.

Jak sprawdzić poziom kwasowości gleby?

Istnieje kilka bardzo skutecznych metod, które pozwalają dosyć precyzyjnie ustalić poziom kwasowości gleby. Jedną z najpopularniejszych z nich jest wykorzystanie specjalnego zestawu z wodą destylowaną. Aby przeprowadzić taki test, potrzebne będzie kilka próbek ziemi z różnych miejsc, a następnie trzeba wymieszać ją ze wspomnianym płynem. Do takiej mieszanki następnie wkłada się papierek lakmusowy (osobny na każdą próbkę) i w zależności od tego, na jaki kolor zabarwi się papierek, taki według skali jest czynnik pH na danym kawałku podłoża. Metoda ta jest przede wszystkim prosta, szybka i tania. Dziś jednak – dzięki wciąż rozwijającej się technologii – mamy do dyspozycji niezwykle dokładne mierniki elektroniczne, które błyskawicznie wskażą nam pH gleby w danym punkcie.

Jak podnieść pH gleby do odpowiedniego poziomu?

Podnoszenie pH gleby należy przeprowadzać bardzo rozważnie, ponieważ przesadzenie w jedną lub w drugą stronę może okazać się zgubne dla rozwoju roślin, które zostaną posadzone w takiej ziemi. Chcąc mieć pełną kontrolę nad kwasowością gleby, warto do zwiększania pH wykorzystać oferowane przez nas wapno nawozowe węglanowe, które jest wzbogacone magnezem. Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim niski stopień rozpuszczalności, przez co pH gleby może być w pełni kontrolowane nawet przez kilka lat od jego zastosowania. Po dodatkowe informacje o kwasowości odwiedź industria.eu

Możliwość komentowania została wyłączona.