pasy transportowe

Jak zabezpieczyć ładunek pasami transportowymi?

Transport towarów to w Polsce jedna z najlepiej rozwiniętych dziedzin gospodarki. Kierowcy oraz firmy wspólnymi siłami z roku na rok umacniają pozycję Polski na arenie międzynarodowej, czyniąc z naszego kraju jeden z przodujących ośrodków w Europie. Warto jednak pamiętać, że towary można dostarczać nie tylko na długich dystansach i przy użyciu ciągników siodłowych z naczepami, czyli popularnych tirów. Na szeroko rozumiany transport składają się również małe, lokalne firmy, które świadczą swoje usługi dla indywidualnych klientów. Dobrze jednak mieć świadomość, szczególnie jeśli jesteś właścicielem lub nosisz się z zamiarem rozpoczęcia działalności gospodarczej ukierunkowanej właśnie na transport towarów, że dla przepisów nie ma znaczenia, jak duże rozmiary ma Twoja firma. Prawo dotyczące kwestii bezpieczeństwa jest takie same dla wszystkich.

Jeden z podstawowych obowiązków każdego przewoźnika stanowi na przykład odpowiednia dbałość o ładunek. Nie chodzi tutaj jednak tylko o właściwe obchodzenie się z załadowanym towarem, ale również o jego odpowiednie zabezpieczenie! Finansowa odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia ładunku spada na przewoźnika, który przyjął zlecenie. Błędnym jest jednak powszechne rozumowanie, że kierowca realizujący dany transport nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Jeśli z powodu złego zabezpieczenia towaru dojdzie do jego poważnego uszkodzenia ładunku, lub, co gorsza, komuś stanie się krzywda — na przykład podczas wypadku — to kierujący pojazdem również narażony jest na poważne konsekwencje. Pasy transportowe są zatem niezwykle istotnym szczegółem, na który musi zwracać uwagę każdy, kto bierze mniejszy lub większy udział w załadunku i przewożeniu powierzonych dóbr.

Pasy transportowe — rodzaje oraz krótka charakterystyka 

Pasy transportowe można podzielić na kilka głównych rodzajów: 

  • jednoczęściowe,
  • dwuczęściowe,
  • dostosowane pod konkretny tonaż,
  • dostosowane pod przepisy konkretnego kraju,
  • do przewozu aut na lawecie,
  • pod konkretne naczepy.

Opierając się na powyższym podziale, łatwo wyróżnić można pasy jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. Ich użycie zależy od rodzaju ładunku. Podobnie rzecz ma się w przypadku egzemplarzy dostosowanych pod konkretną wagę. Nie każdy pas jest bowiem w stanie utrzymać dowolny ciężar przewożonego towaru. Są również i takie egzemplarze, które spełniają normy i przepisy konkretnego kraju, w którym być może Ty sam lub Twój kierowca będzie musiał odbyć załadunek. Osoby kierujące lawetami będą z kolei korzystać z pasów transportowych stworzonych specjalnie pod ich rodzaj pracy. Na koniec warto zapamiętać, że są też takie modele, które pasują tylko pod konkretny rodzaj naczepy.

Jak zabezpieczyć ładunek na naczepie?

Pora na odpowiedź na jedno z ważniejszych pytań: ”jak zabezpieczyć ładunek pasami”, a co ważniejsze – zrobić to skutecznie? Na początek dobrze określ rodzaj przewożonego towaru. Sprawdź jego gabaryty oraz wagę. Mając takie dane, warto skorzystać z powyższej ściągi dotyczącej rodzajów pasów transportowych i według niej dopasować te właściwe. Najtrudniejsze jednak przed Tobą. Podczas zabezpieczania ładunku kierowca musi mieć pewność, że pasy są odpowiednio — ale nie do przesady — naciągnięte. Towar podczas transportu nie ma prawa kiwać się na boki, lub, co gorsza, przemieszczać się samoczynnie po naczepie. Taka sytuacja może wiązać się z ryzykiem utraty ładunku i zrobienia nim komuś krzywdy.

Skoro wiesz już, jak zabezpieczyć ładunek, pora na ostatnią uwagę. Podczas zakupów pasów transportowych staraj się wybierać takie, które mają dobrą opinię (więcej tutaj – https://agri-truck.pl/pl/62-pasy-transportowe). Dlaczego to takie ważne? Oszczędzanie na pasach transportowych może w przyszłości przysporzyć Ci wielu dodatkowych problemów i kosztów. Słabej jakości egzemplarze, nawet jeśli są odpowiednio użyte a towar zabezpieczony, mogą puścić lub pęknąć podczas jazdy z ładunkiem. A tego z całą pewnością byś nie chciał. Podobnie zresztą klient, który zlecił Tobie lub Twojemu pracownikowi transport.

Możliwość komentowania została wyłączona.