kawa

Jak naprawić odkurzacz Bosch?

Średnia długość życia odkurzacza wynosi średnio od 5 do 10 lat. Jednak nawet w przypadku lepszych modeli trzeba liczyć się z awariami. Niewiele osób wie, jak naprawić odkurzacz, a to przydatna wiedza, gdy dojdzie do niewielkich usterek.

Naprawa sprzętu AGD wymaga pewnej dawki wiedzy i – przede wszystkim – cierpliwości. Jeżeli natomiast czujesz, że nie podołasz albo po prostu wolisz zdać się na doświadczenie profesjonalistów, odwiedź serwis Bosch w Krakowie. Tam otrzymasz szybką i skuteczną pomoc, a Twój dom już wkrótce znów będzie mógł lśnić czystością.

Naprawa odkurzaczy Bosch – jak to zrobić?

Najczęściej pojawiającym się problemem jest sytuacja, gdy odkurzacz nie chce się włączyć. Co wtedy? Przyczyn może być wiele, dlatego jeśli zależy Ci na rzetelnej i szybkiej diagnozie, lepiej powierzyć sprzęt profesjonaliście.

Jednym z częstych powodów niewłączającego się sprzętu jest usterka włącznika. Należy wtedy jak najszybciej go wymienić, chyba że posiadasz odkurzacz ze sterowaniem w uchwycie. Wtedy do wymiany będzie cała rączka, którą następnie należy ponownie sparować z urządzeniem.

Tego typu awarię może wywoływać również uszkodzony przewód zasilający. Rozwarstwienie się kabla pod wpływem mechanicznych uszkodzeń nie należy do rzadkości. W takiej sytuacji należy wymienić przewód na nowy – da to pewność, że jest on dobrze zaizolowany. Taką czynność możesz spokojnie powierzyć fachowcom, aby urządzenie było przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu.

Jak rozebrać odkurzacz Bosch?

Zanim zabierzesz się do naprawiania sprzętu, trzeba go oczywiście rozebrać, aby otrzymać dostęp do wszystkich części. W przypadku niektórych modeli będą Ci potrzebne śrubokręty – płaski oraz krzyżakowy.

Zacznij od zdjęcia obudowy. Następnie wyciągnij filtr powietrza wychodzącego, worek i filtr powietrza silnika. Wyjmij także blokadę od klapy odkurzacza. Na tym etapie warto wyczyścić te części, aby przedłużyć życie sprzętu.

Kolejnym krokiem jest odkręcenie śrubek znajdujących się po bokach obudowy oraz pod spodem, żeby ściągnąć górną obudowę. Aby dostać się do silnika, musisz pamiętać o wyjęciu potencjometru, zwijarki do kabla oraz płytki elektronicznej. Dopiero teraz możesz przystąpić do odkręcania śrub znajdujących się przy silniku, aby dało się go wyjąć.

Naprawa odkurzaczy – na własną rękę czy w serwisie odkurzaczy Bosch?

Jak widzisz, przywrócenie odkurzacza do życia może być niemałym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli majsterkowanie jest Ci zupełnie obce. Mnogość modeli i użytych w nich rozwiązań mogą utrudnić rozebranie urządzenia. Dla dobra sprzętu często lepiej powierzyć go osobom z doświadczeniem. Zaniesienie odkurzacza do serwisu to przepis na spokój ducha i pewność, że urządzenie znów będzie stanie się gotowe do pracy. Oszczędzisz swobie nerwów oraz ryzyka, że podczas samodzielnej naprawy niechcący pogorszysz stan odkurzacza.

Typowe awarie odkurzaczy

Twój odkurzacz słabo przyciąga nieczystości? Najczęstszymi przyczynami takiej niedogodności jest zanieczyszczony bądź zapchany filtr lub zator w rurze odkurzacza. W obu przypadkach będziesz musiał wymontować dany element i dokładnie go wyczyścić. Jeżeli to nie pomaga, problem może być poważniejszy. Być może, uszkodzony został moduł sterujący, odpowiedzialny za regulowanie siły ssania. Jako że naprawienie go wymaga większej wiedzy, lepiej nie zabierać się za to samemu.

Odkurzacz za szybko się nagrzewa i sam się wyłącza? Ten problem może mieć zarówno prozaiczne przyczyny, jak i te bardziej złożone. Na początku należy sprawdzić, czy filtr oraz przewód ssący są drożne. Jeżeli znajduje się w nich zbyt wiele zanieczyszczeń, odkurzacz jest dodatkowo obciążony i może to prowadzić do szybszego nagrzewania się urządzenia. Kiedy oczyszczenie elementów nie odniesie skutku, to znak, że problem jest poważniejszy – najprawdopodobniej szczotki w silniku uległy uszkodzeniu oraz wymagają wymiany.

Przed rozpoczęciem naprawy upewnij się, że w częściach odkurzacza nie zalega zbyt wiele zabrudzeń. To właśnie one najczęściej odpowiadają za awarie.

Możliwość komentowania została wyłączona.