pieniądze

Gdzie szukać pomocy w sprawie podziału majątku?

Podział majątku po rozwodzie to trudny proces, stanowiący dla byłych małżonków duże obciążenie emocjonalne. Z reguły niezbędne jest założenie osobnej sprawy, określenie majątku wspólnego i załatwienie wielu spraw związanych z dokumentacją. Wszystkie te czynności mogą okazać się przytłaczające, warto więc poszukać wsparcia. Gdzie szukać pomocy w sprawie o podział majątku?

Co dzieje się z majątkiem małżeńskim po rozwodzie?

Wbrew pozorom, rozwód nie jest ostatnim etapem formalnym dotyczącym zakończenia małżeństwa. Kwestią sporną i trudną do rozwiązania jest z reguły podział majątku. Jeśli małżonkowie są w stanie porozumieć się między sobą – wystarczy podpisanie odpowiedniego aktu w kancelarii notarialnej. Jednak w przypadku wystąpienia konfliktu – sprawa z reguły trafia przed sąd.

Choć faktem jest, że czasem podział majątku może zostać przeprowadzony jeszcze przed wszczęciem postępowania rozwodowego, z reguły dzieje się to po nim. Istotą podziału jest trafienie elementów majątku do jednego z małżonków, który staje się zobowiązany do świadczenia pieniężnego na rzecz drugiego z małżonków. Warto mieć świadomość tego, że kwestia podziału majątku nie może ulec przedawnieniu.

Sprawa o podział majątku – jak wygląda?

Pozew rozwodowy należy przedłożyć w sądzie okręgowym. Z reguły – w tym samym czasie – należy również złożyć wniosek o podział majątku. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko w wypadku, w którym małżonkom udało się osiągnąć porozumienie na własną rękę. W każdej innej sytuacji konieczne jest odrębne postępowanie sądowe.

Szczegóły przebiegu sprawy zależą od tego czy strony przed wstąpieniem w związek małżeński podpisały tak zwaną intercyzę, czyli dokument świadczący o rozdzielności majątkowej. Wspólnym majątkiem w przypadku braku tego rodzaju dokumentu są wszystkie przedmioty oraz prawa, które zostały nabyte od momentu dnia wstąpienia w związek małżeński. To właśnie te dobra są przedmiotem postępowania sądowego. Czy podczas całej sprawy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika?

Czy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Adwokat to osoba wręcz niezbędna w procedurze przeprowadzenia podziału majątku. Decydując się na skorzystanie z pomocy adwokata warto wybrać osobę doświadczoną w tego rodzaju sprawach. Podział majątku – Piekary Śląskie to miejsce, w którym można znaleźć wykwalifikowanych specjalistów, którzy pomogą w sprawnym dokonaniu całego procesu.

Adwokat to nieocenione wsparcie w wypełnianiu wszelkiego rodzaju wniosków oraz zebraniu dowodów. Dzięki swojemu doświadczeniu w prowadzeniu podobnych spraw wskaże również trafne argumenty. Należy jednak liczyć się z koniecznością zapłaty adwokatowi wynagrodzenia. Najczęściej jest ona uzależniona od ilości rozpraw. Pełnomocnik to dodatkowy koszt, jednak zdecydowanie warto skorzystać z jego usług. Dobry adwokat często może nawet przyspieszyć przebieg całego procesu. Podział majątku Piekary Śląskie – będzie zdecydowanie mniejszą uciążliwością ze wsparciem wykwalifikowanego, doświadczonego pełnomocnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.