jajniki

Jak długo rozwija się rak jajnika?

Choroba nowotworowa wielokrotnie rozwija się niezwykle podstępnie. Trudno precyzyjnie określić, jak szybko rozwija się rak jajnika, ponieważ pierwsze objawy często bywają bagatelizowane lub niezauważone. Może zdarzyć się również, że pierwsze niepokojące dolegliwości pojawią się w obszarze między innymi układu pokarmowego.

Czym jest rak jajnika?

Ten rodzaj nowotworu jest jednym z najczęściej występujących wśród kobiet. W ciele każdej kobiety znajdują się dwa jajniki, które usytuowane są w obszarze miednicy mniejszej, tuż obok macicy. Stanowią one gruczoł dokrewny i stanowią niezwykle istotną bazę produkcji hormonów, do których należy estradiol. Kolejną istotną rolą jajników jest produkowanie komórek jajowych, które po zapłodnieniu dają początek ciąży.

Jako że jajniki, jak każda inna część ciała, zbudowane są z komórek, istnieje więc ryzyko zachorowania na nowotwór, który występować może w różnych postaciach. Do grupy nowotworów jajnika zalicza się między innymi:

  • guzy, które tworzą się z komórek zarodkowych,
  • guzy, które tworzą się z komórek podścieliska,
  • rak surowiczy, czyli najczęstszy typ histopatologiczny.

Rak jajnika — jak długo się rozwija?

To, jak długo rozwija się rak jajnika, należy rozpatrywać przez wzgląd na jego typy. Różnią się one przyczynami na poziomie molekuł, rodzajem wzrostu oraz przewidywanymi rokowaniami. Rak jajnika można podzielić na:

  • typ rzadszy — jego rozwój posiada podłoże łagodnych zmian nowotworowych zlokalizowanych przy jajniku lub stanowi nowotwór o złośliwości na poziomie granicznym. Rośnie on w postaci wyraźnego guza. Jego rokowania są lepsze. Wykrywalność tych zmian przypada najczęściej w I lub II stopniu ich zaawansowania.
  • typ częstszy — od początku swojego powstania stanowi złośliwą zmianę nowotworową jajnika. Rak ten niezwykle szybko rozprzestrzenia się po jamie otrzewnej pacjentki, a zlokalizowanie jednej zmiany, która dała początek chorobie, niejednokrotnie jest nie do zaobserwowania. Ten nowotwór posiada złe rokowania. Jego wykrywalność przypada na III i IV stopień zaawansowania zmian rakowych.

Diagnoza — rak jajnika, ile się rozwija?

Nowotwór jajników nie jest chorobą dotyczącą tylko tego obszaru organizmu. Wielokrotnie obserwuje się zmiany, które nazywane są rozsiewami otrzewnowymi. Oznacza to, że obecność guzów zarejestrowana została również w innych narządach w jamie brzusznej. Złe rokowania wynikają z faktu, iż choroba w niezwykłym tempie rozprzestrzenia się w okolicach:

  • brzucha,
  • jelit,
  • wątroby,
  • śledziony,
  • węzłów chłonnych,
  • innych tkanek.

Dlatego niezwykle istotne jest, aby każda pacjentka kierowała się w trybie natychmiastowym do specjalisty, zaraz po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów zdrowotnych w swoim organizmie. Dzięki temu rokowania są lepsze, leczenie może być wdrożone szybciej, a droga do całkowitego wyzdrowienia będzie jak najbardziej możliwa.

Rak jajnika — niepokojące objawy

Rak jajnika stanowi chorobę, która rozwija się wyjątkowo podstępnie. Początkowo objawy mogą być przemijające, niezbyt dokuczliwe lub może rozwijać się on bezobjawowo. Wielokrotnie pierwsze objawy dotyczą układu pokarmowego:

  • uczucie pełności w brzuchu,
  • wzdęcia,
  • nieprzyjemne odbijanie się.

Zwrócić uwagę pacjentek powinny również nieprawidłowości w cyklu krwawienia, problemy z oddawaniem moczu i niespotykane u nich dotąd uciski w okolicy miednicy.

Z uwagi na niejednorodne oblicze dolegliwości chorobowych, niezbędna jest profilaktyka. Każda z Pań powinna pamiętać o corocznej kontroli ginekologicznej wraz z wykonaniem badania USG przezpochwowego. Dobrą praktyką jest również przeprowadzenie badań genetycznych. Pod tym adresem można znaleźć więcej informacji na ten temat oraz umówić się na badanie: https://www.lbg.com.pl/badania-genetyczne-rak-jajnika/ .

Dzięki rozwojowi medycyny istnieje możliwość zminimalizowania ryzyka zachorowania poprzez wykonanie niezbędnych badań i ustalenie aktualnego stanu zdrowia pacjentki. W ten sposób będzie możliwe szybsze rozpoczęcie leczenia, które sprawi, że choroba zostanie w odpowiednim momencie zdiagnozowana i w krótszym czasie pokonana.

Możliwość komentowania została wyłączona.