Klucz pneumatyczny – jak wybrać?

Klucz pneumatyczny to narzędzie, które można najczęściej spotkać w warsztatach pneumatycznych. To jednak nie oznacza faktu, że nie można tego narzędzia kupić do domowego garażu, czy też warsztatu. W końcu znajdzie się wielu panów-amatorów, którzy z wielką przyjemnością zabierają się za majsterkowanie. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup tego rodzaju narzędzia? Oto kilka najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę.

Co jest ważne?

Jaki klucz pneumatyczny do garażu będzie dobrą opcją? Ten, który ma odpowiedni moment obrotowy. Laikom pewnie nie wiele to mówi, dlatego też warto powiedzieć dwa słowa więcej. Otóż moment obrotowy to nic innego, jak siła dzięki której we właściwy sposób można śrubę dokręcić. Przy czym należy wziąć pod uwagę to, że nie każda śruba musi zostać dokręcona z taką samą mocą. Warto więc pod uwagę wziąć to, w jakich momentach takiego klucza pneumatycznego będzie się używać. Po to, aby nie zerwać gwintu śruby, jeżeli użyje się zbyt wielkiej mocy.

Pod uwagę należy więc wziąć to, że klucz musi mieć przynajmniej kilkustopniową regulację momentu obrotowego. W tych nieco droższych modelach, które użytkowane są w profesjonalnych warsztatach samochodowych, klucze mają kilkunastostopniową regulację. Kusząca propozycja, ale w domach tego typu narzędzia mogę nie mieć okazji do tego, aby rozwinąć cały wachlarz swoich możliwości.

Jaki klucz pneumatyczny wybrać? Taki, który ma dobrą cenę. Przy czym nie da się powiedzieć, ile ona będzie wynosić dokładnie. Może się bowiem okazać, że dla kogoś wystarczającą propozycją będą te modele, których cena jest niska. Może się jednak okazać, że tego rodzaju model nie spełnia należycie swoich funkcji, dlatego też konieczne jest zakupienie drugiego klucza – tego droższego, który oferuje zdecydowanie większą ilość funkcji. Nie można również zapomnieć o tym, aby sprawdzić, jaki budżet można przeznaczyć na ten cel. Tak, aby nie spowodować w swoich portfelach niepotrzebnej dziury.

Producent klucza pneumatycznego

Czy nazwa producenta może pomóc odpowiedzieć na pytanie, jaki klucz pneumatyczny będzie dobry? Tak, aczkolwiek, na pewno nie będzie to czynnik decydujący. Tak jak w przypadku innych branż, tak również w przypadku narzędzi, niekiedy ma się do czynienia z tym, iż płaci się za samą markę, a nie za jakość urządzenia. Nawet na takie oferty można trafić, dlatego też trzeba mocno uważać.

Skąd więc dowiedzieć się, czy ten klucz od tego producenta jest dobry? Bazując na opiniach innych osób, może znajomi będą w stanie doradzić dobrego producenta kluczy. Takich, którzy już sami używają od długiego czasu? Jeżeli w gronie bliskich osób nie można znaleźć takich polecajek, warto poszukać informacji w sieci. W miejscu, gdzie ludzie chętnie dzielą się ze swoimi spostrzeżeniami. Dobry reaserch przed zakupem klucza pneumatycznego to podstawa.

Sprężarka do klucza

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jaki wybrać klucz pneumatyczny, bardzo często zapominają o jednej, ważnej rzeczy – to narzędzie nie będzie dobrze działać, jeżeli nie będzie miało przy sobie sprężarki. Może się bowiem okazać, że źle dobrana sprężarka będzie stwarzać opór. Co za tym dalej idzie – klucz pneumatyczny zamiast być pomocą, stanie się „wrogiem”, który będzie całą pracę spowalniać.

Niektóre osoby z góry skreślają klucz pneumatyczny, wybierając narzędzia klasyczne – ręczne. Warto więc sprawdzić, czy sprężarka jest dobra, dzięki czemu klucz będzie w stanie osiągnąć m.in. moment obrotowy. Na którą sprężarkę warto postawić? W szczególności, że wybór jest ogromny, jeżeli spojrzy się na oferty producentów?

Otóż dobrą propozycją będą sprężarki, które mają dwa lub trzy tłoki. Przy czym nie można zapomnieć o tym, że muszą one zostać do pojemnika, który też musi mieć odpowiednią pojemność. Takie 100 l jest jak najbardziej zalecane. Chociaż te niewiele mniejsze, też są w stanie doskonale sobie poradzić, tym bardziej że warsztaty znajdujące się w przydomowych garażach nie mają aż tak dużych potrzeb.

Możliwość komentowania została wyłączona.