System erp – co to jest?

Gdy liczba klientów stale rośnie, liczba przyjmowanych zleceń zaczyna zależeć od możliwości produkcyjnych, a liczba tabelek z danymi w Twoim komputerze wymyka się spod kontroli, to znak, że czas poważnie rozważyć wprowadzenie w firmie systemu ERP. Jeśli taki pomysł pojawił się w Twoich planach biznesowych – wejdź na https://inlogica.com/ i zapoznaj się z ofertą wdrożeniową.

Co to znaczy ERP?

ERP to skrót od angielskiej nazwy Eterprise Resources Planning. Tłumacząc dosłownie, oznacza to kompleksowe planowanie zasobów. Przy czym “planowanie zasobów” rozumiane jest tutaj jako kontrola i zarządzanie wszelkimi procesami występującymi w przedsiębiorstwie, takimi jak: magazyn, produkcja, zaopatrzenie, sprzedaż, finanse, księgowość, kadry itd. W takim razie co to jest ERP?

To oprogramowanie, a właściwie system oprogramowania wspomagającego zarządzanie procesami biznesowymi w przedsiębiorstwie. Kluczowym elementem każdego systemu ERP jest gromadzenie danych we wspólnej bazie, z której zasobów korzystają poszczególne elementy oprogramowania. Jak to się przekłada na praktykę użytkowania takiego systemu? Dane wprowadzone np. w części sprzedażowej są niemal natychmiast dostępne dla pozostałych działów. Znacznie ułatwia to przepływ informacji, a przez to usprawnia działanie całego przedsiębiorstwa.

Dla kogo system ERP?

W zasadzie każde przedsiębiorstwo produkcyjne bądź świadczące usługi zyskuje, decydując się na wdrożenie i korzystanie z systemu ERP. Przede wszystkim dużemu usprawnieniu ulega przepływ informacji, a to często wpływa w sposób bezpośredni na termin realizacji zleceń oraz na płynność finansową. Co to znaczy ERP, przekona się zarówno firma rozpoczynająca działanie z niewielkim dorobkiem, jak i rozbudowane przedsiębiorstwo z wieloletnią praktyką na rynku. Efekty odczują oba rodzaje biznesów.

Jeśli jako początkujący przedsiębiorca zastanawiasz się nad systemem ERP, co to znaczy dla Twojej firmy i w jaki sposób może Ci się przydać, to odpowiadamy. Stanowi on klucz do pełnej informacji na temat kondycji Twojego biznesu. Wspólna baza danych daje możliwość ich analizy właściwie w każdy wymagany przez osoby zarządzające sposób. System dostarcza zarówno obraz zawsze aktualnych danych finansowych, jak i produkcyjnych czy magazynowych. Zarządzanie, które opiera się przede wszystkim na informacji, wspomagane przez system ERP okazuje się dużo łatwiejsze.

Czy wdrożenie ERP jest trudne?

Wdrożenie ERP jest procesem wieloetapowym, wymagającym zaangażowania i doświadczenia. Proces ten warto powierzyć firmie zajmującej się tego typu usługą, która w początkowej fazie przeprowadzi analizę przedwdrożeniową mająca na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Systemy ERP to kompatybilne ze sobą aplikacje dedykowane do określonych działów. Nie w każdej działalności potrzebne są wszystkie moduły systemu (np. firma usługowa nie skorzysta z modułu dedykowanego do magazynu).

Dlatego zadaniem podmiotu wdrożeniowego jest określenie, które moduły okażą się niezbędne. Modułowość i elastyczność systemu ERP jest jego wielką zaletą, gdyż dzięki temu to system dostosowuje się do przedsiębiorstwa, a nie odwrotnie. Dobrze przeprowadzone wdrożenie sprawi, że konieczność zmiany funkcjonujących w firmie procesów biznesowych ograniczona będzie do minimum.

Zalety i wady systemów ERP

W zasadzie trudno znaleźć wady tego typu rozwiązań. Wyzwaniem może być dobór odpowiedniej firmy wdrożeniowej i przeprowadzenie przez nią wstępnej analizy, na której oparty zostanie cały proces. Aby uniknąć rozczarowań na tym etapie, wejdź na stronę https://inlogica.com/. Tam znajdziesz wszystkie informacje dotyczące prawidłowego przebiegu wdrożenia.

Ogromną zaletą systemu ERP jest wielość modułów, które wspomagać mogą wszystkie działy firmy. Do tego pracują niezależnie od siebie, zatem pracownicy np. księgowości nie muszą uczestniczyć we wdrożeniu dotyczącym modułu sprzedażowego. Wszyscy pracownicy działają na elementach dedykowanych swojej specyficznej pracy, a system jest miejscem, który łączy te wszystkie aspekty w jeden obraz.

Dodatkową zaletą jest elastyczność, która przekłada się na możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Nie ma mowy o zakupie systemu, z którego wykorzystuje się zaledwie niewielki odsetek jego możliwości. Oprogramowanie dopasowuje się do potrzeb i dostarcza takie rozwiązania, jakie są potrzebne.

Możliwość komentowania została wyłączona.