pexels-one-shot-2535701-scaled

Jak oszczędzać paliwo? 5 sposobów na oszczędności

Oszczędność to cecha, która jest mile widziana u każdego. Oczywiście, powinno to dotyczyć również środków finansowych przeznaczanych na wydatki związane z samochodem. Jednak jak w każdej dziedzinie i tutaj nie należy przesadzać. W tym przypadku warto sprawdzić i wprowadzić życie kilka trików, które zostały zaprezentowane poniżej. Posiadając samochód, trzeba się liczyć ze stałymi wydatkami związanymi z naprawami oraz ubezpieczeniem OC i AC. Jednak są kwestie, które pozwalają zaoszczędzić kwotę, którą niepotrzebnie wydalibyśmy na benzynę czy gaz. Jak zatem zaoszczędzić na paliwie?

5 sposobów na oszczędną jazdę, czyli jak oszczędzać paliwo

Wydawałoby się, że jazda samochodem to nic trudnego. Jednak są momenty, w których tracimy równowagę jako kierowca i powodujemy tym samym większe spalanie paliwa. Wyjątkowo wysokie ceny na stacjach benzynowych powinny zmusić nas jednak do myślenia na temat oszczędności związanych z takimi wydatkami. Rady poniżej są na tyle uniwersalne, że każdy posiadacz auta może zastosować je na swoim samochodzie. Dzięki temu roczne oszczędności mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych!

 • Sposób nr 1.
  Naucz się spokojnej jazdy bez gwałtownych zrywów i hamowań– dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz na paliwie, ale również na oponach i układzie hamulcowym. Wbrew pozorom jazda niespokojna, w ciągłym pośpiechu i niepotrzebnych nerwach skraca żywotność samochodu oraz generuje dodatkowe koszty w postaci szybszej wymiany opon i częstszych wizyt naprawczych.
 • Sposób nr 2.
  Wyłącz silnik przy dłuższym postoju– dotyczy to to również sytuacji, gdy na dłużej utknąłeś w korku lub przed szlabanem przy przejeździe kolejowym. Nawet krótki wypad do sklepu powinien skutkować wyłączeniem silnika, gdyż stanie na włączonym (np. podczas upałów) mocno przeciąża układ chłodzenia oraz powoduje wypalenie niepotrzebnych mililitrów paliwa, za które zapłaciłeś niemałe pieniądze.
 • Sposób nr 3.
  Pakuj się w sposób przemyślany i nie zabieraj w  podróż autem zbędnych rzeczy– im cięższy samochód, tym większe prawdopodobieństwo, że spalona zostanie większa ilość paliwa. Przy ruszaniu z dużym obciążeniem sprawiamy, że zużywamy znacznie więcej benzyny, ropy czy gazu.
 • Sposób nr 4.
  Pamiętaj o regularnych kontrolach systemu paliwowego oraz całego samochodu– wbrew pozorom stan techniczny całego auta (włącznie z oponami) ma wpływ na ilość spalanego paliwa. Dzięki corocznemu lub co półrocznemu przeglądowi oraz stosowaniu się do przepisów i zaleceń związanych ze stanem technicznym pojazdu sprawiamy, że będzie nam on służył przez jeszcze długi czas, a koszty generowane podczas jazdy będą znacznie mniejsze.
 • Sposób nr 5.
  Sprawdzaj ceny w różnych miejscach i porównuj możliwości– niektóre stacje mają stałe pory aktualizowania cen paliw, które są sprzedawane w ramach ich działalności. Dzięki temu można jasno określić, jakie wydatki czekają nas w danym dniu lub tygodniu. Niektóre informacje są zawarte na stronach internetowych takich miejsc, ale najlepszym źródłem informacji będzie sama stacja benzynowa, gdzie ceny są umieszczone w widocznym miejscu.

Jednak zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na oszczędzanie paliwa w samochodzie będzie zakup dobrej jakości, sprawdzonego dodatku paliwowego, najlepiej od renomowanego producenta. Wydatek zwróci się błyskawicznie i to na wielu płaszczyznach – zaoszczędzimy nie tylko na samym paliwie, którego jakość dzięki niemu znacznie się poprawi i stanie się ono bardziej wydajne, ale również na naprawach i kosztach eksploatacyjnych. Dobrze dobrany dodatek – np. suplementy do paliwa Redux – sprawią, że w silniku nie będą osadzać się sadza i nagar, zmniejszy się także emisja cząsteczek stałych, CO i CO2 do powietrza. Dzięki temu nasze auto stanie się nie tylko oszczędne, ale też dużo bardziej ekologiczne.

Jak zatem widzisz, sposobów na oszczędzanie paliwa jest wiele. Jeżeli będziesz stosował je regularnie – dbał o ekonomiczną jazdę, stan techniczny samochodu, kontrolował na bieżąco ceny paliwa na stacjach oraz zainwestujesz w wysokiej jakości suplement do paliwa – zyskasz bardzo wiele, nic nie ryzykując. Przy okazji wydłużysz znacznie żywotność swojego pojazdu i zatroszczysz się o ekologię.

Możliwość komentowania została wyłączona.