giorgio-trovato-C88lKqSzfKQ-unsplash

Muszki owocówki – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Muszki owocowe. Chyba nie ma osoby, która nie miała z nimi do czynienia, albo przynajmniej o nich nie słyszała. Małe, podstępne, wszędobylskie i powracające niczym bumerang, gdy tylko wyczuwają coś słodkiego. To nic przyjemnego gościć je w swym domu, szczególnie gdy wciąż powracają. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby jak pozbyć się muszek owocówek.

Drosophila melanogaster to fachowa nazwa muszek owocówek. Choć ich cykl życia jest bardzo krótki, bo około 10 dni, to niestety ich rozmnażanie się przebiega w bardzo szybkim tempie. Są w stanie złożyć nawet 500 jaj, z których po zaledwie dobie wykluwają się młode osobniki. Gotowe, by bytować w naszych domach i oczywiście dalej się rozmnażać.

Skąd się biorą muszki owocowe?

W środowisku naturalnym żyją wokół drzew owocowych/sadów, wabione słodkim zapachem i smakiem owoców. Do domów mogą po prostu „wtargnąć” przez okno, bądź też bezwiednie przynosimy je z targowisk / działek/ sklepów, wraz z zakupami owoców, czy warzyw.

Wystarczy, że na stole pozostawimy na dłużej dojrzałego banana, czy przejrzałe jabłko. Nawet cytryny, które są przecież kwaśne, pozostawione przekrojone na pół mogą szybko stać się domem dla muszek. Wtedy od razu można się spodziewać tych małych, nieproszonych gości. Niestety owoce to nie jedyne przysmaki i wabiki dla muszek owocówek. Uwielbiają one także:
-słodycze,
-warzywa,
-słodkie napoje,
-resztki z kosza, 
-fermentowane produkty i płyny (np. piwo czy wino).

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Mimo że na pierwszy rzut oka muszki wydają się niegroźne, okazuje się, że mogą one przenosić wirusy, bakterie i grzyby pleśniowe. Poza tym niebezpieczne substancje – np. ze śmietnika, wprost na nasze pożywienie. Brak reakcji i pozbywania się ich, skutkuje składaniem jaj i bardzo szybkim mnożeniem się muszek. Domowe sposoby nie są zbyt pomocne w tym przypadku, a ręczne „unicestwianie” nie jest zbyt przyjemnym i skutecznym na dłuższą metę zajęciem.

A więc co na muszki owocówki? Najlepiej i najskuteczniej jest zastosować pułapkę. Firma Vigonez posiada w sprzedaży wabik – pułapkę z serii URAN ECO w kształcie jabłka, przyciągający owady swym wyglądem. Wystarczy postawić go w miejscu, gdzie lubią bytować muszki i tu nasza rola właściwie dobiega końca. Muszki same wlatują w otwory pułapki i tam giną. Żywotność tego sprytnego wynalazku to aż 30 dni. Produkt nie jest nasączony substancjami owadobójczymi, więc gwarantuje bezpieczeństwo. Jest jednorazowy, więc po 30 dniach skutecznego działania, należy go zutylizować. 

Pułapka to dobry pomysł w walce z muszkami, ponieważ bez żadnego wysiłku, wreszcie możemy się ich pozbyć.

Prewencja w walce z muszkami

Oprócz wspomnianych bardzo skutecznych pułapek, warto oczywiście zastosować prewencję i minimalizować ryzyko nawrotów wizyt muszek. Oto kilka pomysłów jak to zrobić: 

-świetną opcją na pozbycie się niechcianych owadów (nie tylko muszek owocówek) jest zamontowanie moskitiery w oknach/drzwiach,

-zawsze warto robić częsty przegląd owoców, warzyw i innych (szczególnie słodkich) produktów i pozbywać się ich sukcesywnie, zanim zagnieżdżą się w nich ci mali nieprzyjaciele,

-dbanie o czystość kuchni (szczególnie blatów i zlewu),

-mycie owoców i warzyw zaraz po przyniesieniu ich z zewnątrz (dzięki temu zmywamy larwy, które mogą być niewidoczne dla oka),

-częste wynoszenie śmieci, regularne mycie kosza i utrzymywanie go w zamknięciu,

-regularne mycie naczyń, ponieważ muszki mogą wabić resztki jedzenia. Warto też sprawdzać odpływ zlewu, czy nie zalegają w nim resztki,

– jako że muszki preferują wilgotne środowisko, warto sprawdzać, czy nie ma wycieku z rur albo kranów. Z tego powodu dobrze jest też często wietrzyć mieszkanie,

– dokładne zakręcanie soków i innych słodkich napojów. 

Czy wiesz, że…?

…muszki owocowe są często i chętnie wykorzystywane do badań genetycznych? Były też pierwszym zwierzęciem umieszczonym w przestrzeni kosmicznej! Okazuje się, że uprzykrzanie życia ludziom, to jednak nie jest ich jedyne zadanie. 

Jedna odpowiedź