ayesha-firdaus-h_yeKu3eYWM-unsplash

Jak wymienić dysze w kuchence gazowej?

Aby tradycyjna kuchenka działająca na gaz z sieci mogła być podłączona także do gazu z butli propan-butan, niezbędna będzie wymiana jej dysz. Przeprowadzić ją należy także w przypadku niektórych awarii posiadanej kuchenki. Ta nieskomplikowana czynność pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie gotowania oraz łatwe dostosowanie urządzenia do rodzaju zasilania. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie wykonać wymianę dysz w kuchence gazowej na propan butan, możesz po poprosić o pomoc specjalistę. Warto jednak spróbować własnoręcznie przeprowadzić t pracę, zaoszczędzając tym samym koszty robocizny fachowca. Jak wymienić dysze w kuchence gazowej krok po kroku?

Wymiana dysz w kuchence gazowej – najważniejsze zasady

Zanim rozpoczniemy wymianę dyszy w kuchence, powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do każdego urządzenia. Zazwyczaj producent zawiera w takiej broszurze niezbędne informacje, które pozwolą na sprawne i bezproblemowe przeprowadzenie działań. Wymiana dysz w kuchence gazowej może być konieczna w sytuacji, gdy płomień jest nierówny i słaby. W wielu przypadkach będziesz musiał zainstalować także dysze propan butan, decydując się na zasilanie urządzenia za pomocą butli.

Jest to spowodowane faktem, że dysze na gaz ziemny są znacznie szersze, niż modele do pieców na propan-butan, a korzystanie z butli bez wymiany dyszy w kuchence może znacząco zwiększać ryzyko pożaru. Przed przystąpieniem do prac warto przygotować wszystkie niezbędne narzędzia. Najczęściej będzie to klucz nasadowy z wybraną nasadką, śrubokręt oraz szczypce uniwersalne, czyli popularne tzw. kombinerki.

Jak wymienić dysze w kuchence gazowej krok po kroku?

Rozważając wymianę dysz w kuchence gazowej na propan-butan musisz dobrać nowe odpowiednio do rozmiaru palnika. Zazwyczaj w każdym urządzeniu występują trzy wielkości dysz propan-butan, stąd koniecznie sprawdź ich rozmiar. Powinny być także dostosowane do typu kuchenki, jaki posiadasz w swoim domu – tylko wtedy będą gwarantować bezpieczną i bezproblemową eksploatację.

Pierwszym krokiem przy wymianie dyszy w kuchence będzie zdjęcie rusztu, na którym ustawiasz garnki. Pozwoli to na wygodne wykręcenie dyszy za pomocą klucza nasadowego. Po usunięciu nieodpowiedniego lub zepsutego egzemplarza, w jego miejscu umieść nowy model o odpowiednim rozmiarze. Korzystając ze szczypiec, przytrzymaj nimi nową dyszę propan-butan, z wyczuciem dokręcając ją kluczem nasadowym. Będzie to zwłaszcza konieczne w przypadku mniejszych palników, które wymagają znacznie większej precyzji działania. Czynność tę powtórz w odniesieniu do wszystkich dysz obecnych w kuchence.

O czym jeszcze warto pamiętać po wymianie dysz w kuchence gazowej?

Dokonując wymiany dysz w kuchence gazowej na propan butan lub gaz ziemny, powinieneś także wykonać regulację płomienia. W tym celu po zakończonych pracach montażowych zapal wybrany palnik, ustawiając jego pokrętło na minimum. Następnie zdejmij je i za pomocą śrubokręta obróć śrubkę znajdującą się obok trzpienia zaworu, regulując w ten sposób wielkość płomienia. Po ustawieniu wybranego poziomu możesz ponownie założyć pokrętło na swoim miejscu. Regulacja płomienia będzie konieczna przy wszystkich czterech pokrętłach.

W niektórych przypadkach – aby dokonać wymiany dysz w kuchence gazowej – niezbędny może okazać się demontaż płyty, iskrownika i termopary. Jest to już nieco trudniejszy proces, wymagający przeprowadzenia wielu precyzyjnych kroków. Z tego względu warto powierzyć go specjaliście, który bez trudu kompleksowo przeinstaluje dysze w Twoim kuchennym piecu.

Wymiana dysz w kuchence gazowej to z pozoru skomplikowana czynność, która nierzadko powoduje chęć wezwania specjalisty. Tymczasem wymaga jedynie podstawowych narzędzi oraz odrobiny czasu, dobrych chęci i ostrożności. Jak wymienić dysze w kuchence gazowej? Wystarczy odkręcić stare egzemplarze kluczem, a w ich miejscu zamocować i dokręcić nowe dysze propan-butan lub na gaz ziemny, by w krótkim czasie cieszyć się równomiernym płomieniem i bezpiecznym użytkowaniem pieca.

Jedna odpowiedź