brianna-santellan-bU5BjwyQbOM-unsplash

Jak prać pościel flanelową?

Pościel zwykle wykonana jest ze specyficznych materiałów, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ma to szczególne znacznie w przypadku pościeli flanelowej. Jeżeli chcemy zachować jej piękny wygląd i sprawić, aby jej użytkowanie było komfortowe, należy właściwie o nią dbać i pamiętać o przestrzeganiu właściwych zasad związanych z jej praniem. 

Jak często prać pościel flanelową?

Pranie pościeli flanelowej, powinno się odbywać z odpowiednią częstotliwością. Jest to kwestia dość indywidualna i w dużej mierze zależy od stopnia zabrudzenia, a także własnych preferencji. Ponadto latem pościel powinno się częściej prać niż w pozostałą część roku. Nie należy jednak przesadzić, aby nie zniszczyć materiału. 

Warto pamiętać, że nową pościel należy zawsze wyprać przed jej pierwszym użyciem! Jest to bardzo ważne. 

Ogólne zasady przygotowania prania

Zastanawiając się, jak prać pościel z flaneli, przede wszystkim nie powinno się jej prać z innymi materiałami, szczególnie takimi jak ręczniki czy ściereczki. Tkaniny powinny być także posegregowane kolorystycznie oraz w oparciu o dopuszczalną temperaturę prania. Nie powinno się przeładowywać pralki i umieścić w niej tylko właściwą ilość materiałów, aby nie sprawić, że pościel nie będzie odpowiednio doprana czy wypłukana. 

W przypadku prania szczególnie zabrudzonej pościeli, dobrą praktyką jest jej namoczenie w zimnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Warto ją pozostawić w takiej kąpieli na całą noc. Soda wybieli większe plamy i nie naruszy struktury materiału. Ponadto może ona zredukować nieprzyjemne zapachy. 

Aby uchronić tkaniny przed uszkodzeniami i zachować ich właściwe kolory, warto wywrócić je na drugą stronę. Nie należy też zapomnieć o zasunięciu suwaków i pozapinaniu guzików, aby tkaniny się nie splątały. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy jeśli to pościel flanelowa 200 x 220.

Pościel flanelowa – jak prać?

Piorąc pościel flanelową, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Materiał jest delikatny i specyficzny, dlatego właściwa pielęgnacja ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim nie powinno się jej prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni. Flanela to bardzo miękka w dotyku tkanina. Gdy wypierze się ją w za wysokiej temperaturze, jej właściwości mogą nie zostać zachowane. 

Ponadto bardzo ważne jest dodawanie specjalnego płynu do płukania przy każdym praniu. Nie należy także sięgać po zbyt mocne proszki do prania. Może to negatywnie wpłynąć na intensywność kolorów. 

Jak codziennie pielęgnować pościel z flaneli?

Pranie pościeli flanelowej to nie jedyna kwestia związana z jej pielęgnacją. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że codzienna pielęgnacja pościeli, także ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania jej stanu. Należy ją suszyć w odpowiedni sposób, a następnie składać tak, aby nie wpłynąć negatywnie na jej wygląd i trwałość. 

Pościeli nie powinno się długo zostawiać w pralce, od razu po wypraniu należy ją wywiesić, aby nie była przez długi czas zwinięta w rulon. Wpływa to bardzo niekorzystnie na jej stan. Trudno będzie później rozprasować wszelkie zagniecenia, a ponadto można w ten sposób doprowadzić do odbarwień i stęchnięcia. 

Kolejną  kwestią jest niewystawianie pościeli o ciemnych barwach na działanie promieni słonecznych. Takie postępowanie może doprowadzić do blaknięcia i zniszczenia materiału. 

Pościel powinno się także często wietrzyć, aby pozbyć się bakterii, a także nieprzyjemnego zapachu oraz wilgoci, która jest produkowana przez człowieka w trakcie snu. W trakcie dnia dobrze jest nakryć pościel jakaś narzutą, aby uchronić ją przed osiadaniem kurzu i innych zanieczyszczeń, które roznoszą się w pomieszczeniu. 

Kiedy dana pościel nie jest w użyciu, należy ją przechowywać w szafkach, które charakteryzują się dużą przestrzenią, aby mogła swobodnie oddychać i aby nie była później zbytnio zgnieciona. 

Odpowiednie pranie i pielęgnacja pościeli flanelowej, ma bardzo duże znaczenie. Warto więc odpowiednio o nią zadbać, aby była utrzymana w jak najlepszym stanie i zadbana. Stan pościeli bezpośrednio wpływa na komfort snu. 

Jedna odpowiedź