pexels-dominika-roseclay-1166990-scaled

Jak pomóc dziecku w czasie upałów?

W porze letniej upały dają się we znaki nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Miewają one problemy ze snem, odmawiają przyjmowania posiłków, a także zabawy. Lekceważenie wysokich temperatur może okazać się bardzo przykre w skutkach. Jak więc pomóc dzieciom w czasie upałów?

 

Co robić z dzieckiem w upalną pogodę?

 

Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni, rodziców i dzieci obowiązują szczególne zasady. Z maluchami nie powinno się przebywać na zewnątrz pomiędzy godziną 11 a 16. Eksperci radzą, aby dzieci nie przebywały nawet w zacienionych miejscach, np. w parku. Powodem jest fakt, iż zazwyczaj trudno im pozostać w jednym punkcie przez dłuższy czas. Warto przy tym pamiętać, że nawet krótkotrwały kontakt ze słońcem w godzinach szczytu, może okazać mieć przykre konsekwencje, chociażby w postaci poparzenia słonecznego. Z dzieckiem można wyjść na zewnątrz z samego rana oraz po południu. Nie jest jednak tajemnicą, że nawet o poranku i wczesnym wieczorem, może być bardzo gorąco. Dzieci powinny być chronione kremem z filtrem z SPF min. 30. Warto zadbać, aby nie przebywały one zbyt długo na słońcu – o wiele lepszym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca do zabawy w cieniu. Maluchom można zaproponować kąpiel w basenie – nawet moczenie stóp w wodzie sprawi, że poczują orzeźwienie. Rodziny mieszkające w bloku mogą wystawić basenik na balkon lub wybrać się do miejsca, w którym są fontanny. Dzieci mogą zwykle swobodnie biegać przy wodzie.

 

Najtrudniej jest wytrzymać upał w godzinach szczytu, gdy trzeba przebywać z dzieckiem w mieszkaniu. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto wyposażyć się w klimatyzację lub przenośny klimator. Temperatura we wnętrzu mieszkania nie powinna jednak w znacznym stopniu odbiegać od tej, która panuje na zewnątrz. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie jej na poziomie 24-25 stopni. W innym przypadku należy zaciemnić pomieszczenie, aby dostawało się do niego jak najmniej promieni słonecznych. W nieco chłodniejszych wnętrzach, dzieci chętniej się bawią, mogą również udać się na popołudniową drzemkę.

 

O czym pamiętać w czasie upałów?

 

Podczas upałów należy dbać o to, aby dziecko przyjmowało jak największą ilość płynów. Idealnie, gdy maluch chce pić wodę. Może także popijać lekkie herbatki owocowe i ziołowe. Jeśli jednak odmawia picia czegokolwiek, warto podawać mu przynajmniej owoce lub sorbety, które są bogate w wodę. Niektóre dzieci podczas upałów odmawiają jedzenia – jeśli dziecko zachowuje się normalnie i nie wykazuje żadnych objawów chorobowych, nie jest to powód do niepokoju. Warto zaproponować maluchowi zupkę, jogurt lub kefir, czyli innymi słowy jedzenie płynne. Zwykle cieszy się ono większym uznaniem wśród dzieci podczas upalnej pogody. Rodzice powinni także odpowiednio ubierać swoje dzieci. Jest to problematyczne, szczególnie w przypadku tych najmłodszych, którzy większość dnia spędzają w pozycji leżącej. W ich letniej garderobie nie może zabraknąć luźnych ubranek, wykonanych z oddychających materiałów. Niemowlęta, które jeszcze nie potrafią samodzielnie się obracać, należy przekładać co jakiś czas z pleców na brzuch, aby nie powstały na nich odparzenia.

 

Podczas upałów nie wolno zapominać o odpowiednim nakryciu głowy. Maluchy zwykle nie chcą nosić czapek, zatem doskonałym rozwiązaniem będzie chustka na głowę dla dziecka. Ciekawe propozycje na letnie dni (i nie tylko) można znaleźć na stronie internetowej https://ohbabe.pl/. Dziecko powinno mieć nakrycie głowy bez względu na to, czy przebywa w słońcu, czy też w cieniu. Co więcej, nawet wychodząc z dzieckiem na podwórko wczesnym rankiem lub wieczorem, należy pamiętać o chuście lub czapce. Konsekwencje tego zaniedbania mogą być bardzo przykre – dziecko może dostać udaru słonecznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Dzieciom, które nie korzystają jeszcze z nocnika, dobrze jest podczas upałów zdjąć pieluszkę, przynajmniej na chwilę. Niestety, często powstają pod nią trudne do zwalczenia i bolesne dla dziecka odparzenia.

Możliwość komentowania została wyłączona.