sigmund-rVRvR9VUIoQ-unsplash

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Wysokie koszty zużycia energii na rachunkach w okresie jesienno-zimowym często przyprawiają nas o zawrót głowy. Z tego powodu wiele osób stawia na termomodernizację budynków, jeśli jest ona możliwa, bądź szuka sposobów na zmniejszenie rachunków za pomocą domowych metod typu folie izolacyjne czy termostaty. Na rynku pojawia się także coraz więcej ofert nowoczesnych technologii, które stają się ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Jednym z najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie jest ogrzewanie na podczerwień Red Snake. Warto zapoznać się z jego sposobem działania oraz kosztami, aby móc rozważyć korzyści wynikające z korzystania z tego źródła ciepła w domu.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień różni się od konwencjonalnych źródeł cieplnych metodą ogrzewania pomieszczenia. Grzejniki, jakie mamy w domach, ogrzewają powietrze w pomieszczeniu drogą konwekcji, czyli wprawiają je w ruch. Ciepło jest następnie przekazywane ścianom i w ten sposób jest kształtowania temperatura. Panele na podczerwień działają na zupełnie innej zasadzie przekazywania ciepła, czyli promieniowaniu, dokładnie w taki sam sposób, jak ogrzewa na słońce. Ciepło jest zatem wysyłane w postaci fal elektromagnetycznych, które nie potrzebują powietrza, bowiem ogrzewają bezpośrednio ściany, meble i ludzi w pomieszczeniu. Energia podczerwieni zamienia się w energię cieplną w momencie, kiedy jest absorbowana przez nas czy inne powierzchnie będące nośnikami ciepła. Przekłada się to na równomierną dystrybucję ciepła, a co za tym idzie małe zróżnicowanie temperatury w danym pomieszczeniu, które jest zdecydowanie korzystniejsze niż w przypadku ogrzewania centralnego. Ogrzewanie na podczerwień działa na zasadzie elektrycznych promienników podczerwieni. Są to urządzenia przetwarzające energię elektryczną w ciepło, jakim jest niewidzialne dla naszego oka promieniowane IR (podczerwone). Według obliczeń odczuwalna temperatura w pomieszczeniu ogrzewanym na podczerwień w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym jest wyższa o co najmniej 3º C.

Zalety korzystania z ogrzewania na podczerwień

Ten typ instalacji grzewczej niesie ze sobą wiele korzyści, z których najważniejsze to:

  • ekomoniczność: koszty rachunków przy stosowaniu ogrzewania na podczerwień są wielokrotnie niższe niż przy stosowaniu tradycyjnych źródeł ogrzewania.
  • korzystne działanie zdrowotne: panele na podczerwień mają potwierdzone korzystne działanie dla ludzkiego organizmu: wpływają leczniczo przy bólu kręgosłupa, poprawiają ukrwienie skóry oraz wspomagają pracę mięśni, stawów czy układu odpornościowego.
  • bezpieczeństwo dla alergików: systemy ogrzewania na podczerwień są przyjazne dla alergików, utrzymując optymalną wilgotność w pomieszczeniu i nie wysuszając powietrza. Podczerwień nie pobudza ruchu powietrza, nie pobudza zatem cząsteczek kurzu, zapobiegając powstawaniu pleśni czy grzybów.
  • komfort użytkowania: istnieje możliwość zaprogramowania pracy paneli grzewczych, w tym także możliwość sterowania przez Wi-Fi
  • wysoka trwałość: zastosowana w panelach nanotechnologia charakteryzuje się niezawodnym działaniem, są bowiem bezawaryjne
  • możliwość dowolnej konfiguracji wyposażenia wnętrza: instalacja paneli przebiega w ścianach, podłogach oraz sufitach pod tynkiem lub w rynienkach, co pozwala na dowolne ustawienie mebli i reszty dodatków we wnętrzu domu

Koszty eksploatacji

Miesięczne koszty zużycia energii przy korzystaniu z paneli na podczerwień są ustalane w oparciu o kilka czynników: ilość zamontowanych promienników, koszty dostawy prądu, a przede wszystkim izolację budynku. Większość producentów ogrzewania na podczerwień, w tym na przykład systemów grzewczych Red Snake, podkreślają, że mimo wysokich kosztów montażu samej instalacji koszty zużycia energii w okresie grzewczym są niższe niż przy stosowaniu tradycyjnych rozwiązań. Na znaczną redukcję kosztów zużycia energii wpływa innowacyjne połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem na podczerwień Red Snake, dzięki czemu energia zgromadzona w sieci w okresie letnim jest zużywana w zimie, co w bilansie całorocznym daje przewagę temu systemowi ciepła nad innymi.

Jedna odpowiedź