autoklaw

Autoklaw kosmetyczny – co to jest i jak działa?

Higiena w gabinecie kosmetycznym oraz kosmetologicznym jest bardzo ważna. Od należytej dbałości o czystość sprzętu czy miejsca pracy zależy bezpieczeństwo klientek i klientów, którzy podczas kontaktu z narzędziami nieprzygotowanymi do pracy narażeni są na chorobotwórcze patogeny.

Jednym z procesów gwarantujących jałowość akcesoriów i instrumentów kosmetologicznych jest sterylizacja. To zabieg pozwalający zniszczyć wirusy, bakterie lub inne drobnoustroje. Te patogeny w wypadku przerwania ciągłości naskórka mogą doprowadzić do przeniesienia groźnych chorób z jednej osoby na drugą. Urządzenie, które w szybki i efektywny sposób wyjaławia narzędzia oraz przygotowuje je do pracy z klientem, stanowi autoklaw kosmetyczny. Co to jest i w jaki sposób działa?

Autoklaw kosmetyczny – co to jest?

Sterylizacja, zamiennie nazywana wyjaławianiem, to proces, który jest niezbędny do utrzymania czystości biologicznej narzędzi i instrumentów kosmetologicznych. Zabieg ten polega na wyniszczeniu wszelkich drobnoustrojów, czyli bakterii, wirusów czy grzybów oraz ich form wegetatywnych, przetrwalnikowych, a także zarodnikowych.

Urządzeniem umożliwiającym dokładne oczyszczenie sprzętów i instrumentów z patogenów chorobotwórczych, jest autoklaw kosmetyczny. To sprzęt, który powinien stanowić podstawowy element wyposażenia salonów kosmetycznych, SPA, gabinetów podologicznych, fryzjerskich, odnowy biologicznej, a także miejsc, gdzie wykonuje się piercing czy tatuaże. Obecnie wymóg posiadania tego urządzenia nie jest jedynie dobrą wolą usługodawcy, ale obowiązkiem egzekwowanym przez sanepid.

Autoklaw kosmetyczny jest niewielkim urządzeniem, który służy przede wszystkim do sterylizacji regularnie użytkowanych przyborów, czyli frezów kosmetycznych, nożyczek, pilników, pęset i cążek. Jego wykorzystywanie po każdym użyciu narzędzi zapewnia klientom bezpieczeństwo i chroni ich przed kontaktem z drobnoustrojami.

Jak działa autoklaw kosmetyczny?

Autoklaw kosmetyczny stanowi urządzenie, które charakteryzuje się mało skomplikowaną budową oraz niezwykle prostym sposobem działania. Sprzęt zwykle wyposażony jest w zbiornik, a jego wielkość zależy od pojemności całego urządzenia. Głównymi procesami, które zachodzą w tym elemencie ulokowanym w autoklawie, są:

  • wytwarzanie wymaganego ciśnienia oraz temperatury, które decydują o jakości sterylizacji narzędzi umieszczonych w autoklawie;
  • wytwarzanie pary wodnej biorącej czynny udział w procesie sterylizacji narzędzi i instrumentów kosmetologicznych.

Metoda parowo-ciśnieniowa wykorzystywana w działaniu autoklawu jest obecnie najlepszym, najczęściej stosowanym sposobem na wyjaławianie oraz sterylizację sprzętu. Większość tego typu urządzeń dostępnych na rynku wykorzystuje właśnie ten proces do dokładnego oczyszczania narzędzi. To właśnie dzięki temu bytujące na nich drobnoustroje o zdolnościach chorobotwórczych giną, nie zagrażając już ani klientom, ani osobie wykonującej zabieg. Natomiast wszelkie wykorzystywane akcesoria stają się higieniczne czyste i wolne bakterii, wirusów oraz grzybów.

Możliwość komentowania została wyłączona.